Poznaj potencjał otwartych danych konferencja online

Poznaj potencjał otwartych danych – konferencja online

speed testy

speed testy

09.11.2020

Otwarte dane to szansa dla biznesu, czy zagrożenie prywatności? Jak udostępniać i wykorzystywać dane w budowie inteligentnych miast? I jaka jest w tym rola administracji? To tylko niektóre z pytań, na które odpowiedzi poznają uczestnicy międzynarodowej konferencji „The future is data. Przyszłość to dane”, która wystartuje online 19 listopada.
Tekst na granatowym tle: The Future is Data. Przyszłość to dane – konferencja o otwartych danych. Data wydarzenia 19.11.2020. Godzina rozpoczęcia: 09.00. Gdzie? thefutureisdata.pl. Z prawej strony grafika wektorowa przedstawiająca kulę ziemską oraz przepływ danych.

W wydarzeniu weźmie udział ponad 20 wybitnych prelegentów – polskich i zagranicznych ekspertów, doświadczonych praktyków i entuzjastów otwierania danych. Uczestnicy konferencji przekonają się o potencjale wykorzystania open data w innowacyjnych usługach i produktach. Poznają też efekty ich otwierania i wymiany w Polsce i na świecie.

Fundament rozwoju cyfrowej gospodarki

Dane i umiejętność ich efektywnego zagospodarowania są jednym z kluczowych obszarów cyfrowej gospodarki. To właśnie one są zaczynem innowacyjnych rozwiązań i modeli biznesowych, wspierających budowę konkurencyjnej gospodarki i poprawę jakości życia obywateli. Zoptymalizowanie procesów, podnoszenie efektywności organizacji, czy tworzenie nowych szans na rynku – to tylko niektóre efekty wykorzystywania danych, również w czasach pandemii.

– Postępująca cyfryzacja obejmuje kolejne obszary naszego życia – mówi Marek Zagórski, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. – W przypadku biznesu, udział w cyfrowej rewolucji jest dziś często warunkiem utrzymania konkurencyjnej pozycji na rynku. Dotyczy to zarówno mikro firm, jak i biznesowych liderów z różnych gałęzi gospodarki – dodaje.

W Polsce otwarte dane publiczne są dostępne na portalu dane.gov.pl. Znajdziecie tam ponad 18,3 tys. zasobów pochodzących od 138 dostawców, m.in. ministerstw, samorządów, GUS, ZUS, inspekcji sanitarnych, czy państwowych instytutów. Dzięki nim możemy analizować i swobodnie wykorzystywać dane z takich obszarów jak zdrowie, bezpieczeństwo, biznes i gospodarka, budżet i finanse publiczne, kultura, nauka i oświata, czy administracja publiczna. Co ważne, wszystkie są dostępne bezpłatnie, co oznacza możliwość nieograniczonego wykorzystywania, również do celów komercyjnych.

Moc otwartych danych

Podczas konferencji poznamy przykłady wykorzystywania danych w Polsce i Europie. Zaproszeni eksperci będą też poszukiwać odpowiedzi na palące pytania związane z tematyką open data. Oto niektóre z nich:

Czy otwarte dane to bardziej szansa dla biznesu, czy też zagrożenie prywatności?
W jaki sposób udostępniać i wykorzystywać dane miejskie?
Czy aktywny biznes przekona administrację do szerokiego otwierania danych?
Czy istnieje przestrzeń do współdzielenia danych w nowych modelach, takich jak wspólnice danych?

W trakcie wydarzenia będzie także mowa o Europejskiej Strategii w zakresie danych (ESD)[1]. Jej założenia i cele przybliży uczestnikom przedstawiciel Komisji Europejskiej.

Konferencja „The future is data. Przyszłość to dane” odbędzie się online 19 listopada 2020 r. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny i nie wymaga rejestracji. Pełna transmisja będzie dostępna dla wszystkich na stronie www.thefutureisdata.pl oraz na profilu Otwarte Dane na Facebooku. Organizatorem wydarzenia jest Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.

konferencja jest współfinansowana w ramach projektu „Otwarte dane plus”, realizowanego w ramach poddziałania 2.3.1 „Cyfrowe udostępnienie informacji sektora publicznego ze źródeł administracyjnych i zasobów nauki” Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa (POPC) na lata 2014-2020.

żródło: https://www.gov.pl/web/cyfryzacja/poznaj-potencjal-otwartych-danych–konferencja-online