Profil Zaufany z Mobile Connect

speed testy
speed testy

Profil Zaufany z Mobile Connect – porozumienie podpisane
28.08.2019

Marek Zagórski, Minister Cyfryzacji podpisał porozumienie z Andreasem Maierhoferem, prezesem T-Mobile Polska w sprawie wykorzystania technologii Mobile Connect w Profilu Zaufanym.

Dwóch mężczyzn siedzących przy stole podpisuje dokumenty. W tle flagi polska i unijna.
Mobile Connect to nowoczesna i bezpieczna technologia, która służyć może na przykład do logowania Profilem Zaufanym. Może też być wykorzystana, jako drugi czynnik uwierzytelnienia przy podpisywaniu dokumentów przy pomocy Profilu Zaufanego.

W praktyce użytkownicy tego rozwiązania zamiast kodów jednorazowych, jakie otrzymują dziś SMS-em wpisywaliby jedynie w swoim telefonie PIN. To wystarczyłoby do logowania czy też podpisywania dokumentów elektronicznych przy pomocy Profilu Zaufanego.

Rozwiązanie to jest nie tylko bezpieczne, ale przede wszystkim dużo wygodniejsze w użyciu.

  • Przystępujemy do testów tego nowoczesnego rozwiązania. Mam nadzieję, że to doprowadzą do tego, że wszyscy użytkownicy Profilu Zaufanego będą mogli z niego korzystać – mówi Marek Zagórski, minister cyfryzacji.

Porozumienie przewiduje, że po dopracowaniu szczegółów technicznych rozpoczną się tzw. testy Friends&Family, podczas których rozwiązanie będzie sprawdzane w praktyce przez ograniczoną grupę użytkowników. Wkrótce do testów będą mogli dołączyć również inni operatorzy.

Wdrożenie rozwiązania docelowego dla wszystkich chętnych obywateli nastąpiłoby w lipcu 2020.

zrodło: gov.pl