Ślub przez internet ?

speed testy
speed testy

Zaręczyliście się w święta? Formalności załatwcie online.

Święta Bożego Narodzenia to czas kiedy wiele osób decyduje się na zaręczyny. Po pierwsze – gratulujemy! A po drugie – już tłumaczymy jak uniknąć przedślubnej urzędowej gorączki.

Mężczyzna oświadcza się kobiecie, wręczając jej pierścionek
Suknia, garnitur, rezerwacja sali, kwiaty, upominki dla gości (najpierw ustalenie ich listy…), zaproszenia i … wiele więcej. Na razie cieszcie się chwilą, a kiedy już weźmiecie się za załatwianie przedślubnych formalności, pamiętajcie: wiele z nich możecie załatwić online.

Nie pytaj mamy


To czego na pewno będziecie potrzebowali to odpisy aktów urodzenia. Nie zaprzątajcie sobie głowy telefonami do rodziców, czy przeszukiwaniem mieszkania. Wejdźcie na www.gov.pl i tam to załatwcie.

– Nasza e-usługa jest „odmiejscowiona”. Co to znaczy? Nieważne, gdzie przyszliśmy na świat – swój wniosek możemy wysłać do dowolnego urzędu stanu cywilnego. Tam, gdzie nam wygodnie – tłumaczy minister cyfryzacji Marek Zagórski. – Ta sama zasada dotyczy wszystkich, zamawianych online, odpisów aktów stanu cywilnego, w tym małżeństwa – dodaje szef MC.

E-usługę Uzyskaj odpis aktu stanu cywilnego wprowadziliśmy dwa lata temu. Od tej pory skorzystały z niej niemal 83 tysiące osób.

Jeśli chcecie do nich dołączyć, ale nie wiecie jak, już tłumaczymy.

Zacznijcie od założenia profilu zaufanego (PZ). To świetny początek nowej drogi życia. Każde z Was powinno mieć swój profil zaufany.

Szybko się przekonacie, że PZ skutecznie życie ułatwia. Możecie go założyć w pełni online na stronie www.pz.gov.pl lub najpierw wypełnić wniosek w internecie, a później potwierdzić swój profil w jednym z ponad 1500 punktów potwierdzających.

Profil zaufany założony. Teraz działajcie w pojedynkę. Oto krótka instrukcja:

Wejdź na stronę www.gov.pl i zaloguj się (profilem zaufanym) do konta Mój Gov (prawy górny róg).
Tam, w kategorii Zaświadczenia odpisy, wybierz e-usługę Uzyskaj odpis aktu stanu cywilnego.
Kliknij przycisk „Wyślij wniosek o uzyskanie aktu stanu cywilnego”.
Wypełnij prosty elektroniczny formularz. Musisz tam zaznaczyć, o jaki rodzaj odpisu wnioskujesz. Twoje dane personalne zostaną automatycznie zaciągnięte do odpowiednich rubryk. Do uzupełnienia pozostaną Ci jedynie dane kontaktowe.


Następny krok – wybór sposobu odbioru dokumentu. Do wyboru masz odbiór osobisty w wybranym wcześniej Urzędzie Stanu Cywilnego, tradycyjną przesyłkę pocztową lub elektroniczną wersję dokumentu (wysyłka na Twoją skrzynkę na ePUAP, znajdziesz ją w panelu Mój Gov).
Teraz to już naprawdę ostatni krok – za odpis trzeba zapłacić, ale niedużo.


Płacę i odbieram


Kwota będzie zależeć od liczby i rodzajów odpisów, które zostały wskazane w formularzu. Ceny są różne (22 zł – za odpis skrócony aktu stanu cywilnego, także za odpis wielojęzyczny; 33 zł – za odpis zupełny aktu stanu cywilnego). Wszystkie koszty wyszczególnione zostaną w bilansie płatności. Można zapłacić elektronicznie – po wybraniu nazwy banku, zostajemy przekierowani do jego strony logowania. Przy płatności online prowizja za realizację usług udostępnionych na ePUAP wynosi tylko 0,59 zł.

Jeśli nie masz konta internetowego, możesz zapłacić przelewem. W tej sytuacji – skan dowodu zapłaty dołącz jako załącznik do wniosku.

I to wszystko!

E-usługi dla nowożeńców
Pamiętajcie, dzięki naszym e-usługom sprawy urzędowe możecie załatwiać w weekendy, czy święta, o dowolnej porze. Nie musicie czekać na otwarcie urzędu. To naprawdę świetne ułatwienia.

Co jeszcze dla Was mamy?

Oto kilka e-usług, które mogą się przydać nowożeńcom:

Zostałaś żoną i potrzebujesz nowego dowodu osobistego – złóż online wniosek o nowy dokument.

Mieszkacie razem – warto wymeldować się ze starego mieszkania i zameldować w nowym. To także załatwicie bez konieczności wizyty w urzędzie.

  • Wymelduj się z pobytu stałego / Wymelduj się z pobytu czasowego

Zamelduj się na pobyt stały lub czasowy dłuższy niż 3 miesiące

Kolejna sprawa do zapamiętania: aby korzystać z e-usług potrzebujecie profilu zaufanego. Załóżcie go już dziś!

O projekcie
Projekt „Kampanie edukacyjno-informacyjne na rzecz upowszechniania korzyści z wykorzystywania technologii cyfrowych” realizowany jest przez Ministerstwo Cyfryzacji we współpracy z Państwowym Instytutem Badawczym NASK. Kampanie mają na celu promowanie wykorzystywania technologii w codziennym życiu przez osoby w różnym wieku, przełamywanie barier z tym związanych oraz wzrost cyfrowych kompetencji społeczeństwa. Projekt obejmuje cztery obszary: jakość życia, e-usługi publiczne, bezpieczeństwo w sieci i programowanie.

zrodło: gov.pl