W Polsce jest 14 tysięcy odśnieżarek

speed testy

speed testy

Władcy polskich (zimowych) szos

17.02.2021

Czy dzisiaj u Was pada śnieg? A zastanawialiście się kiedyś, ile mamy w Polsce odśnieżarek? Nawet jeśli nie – i tak to dla Was sprawdziliśmy w CEPiK. Odpowiedź: prawie 14 tysięcy.
Rząd stojących w śniegu żółtych pługów/odśnieżarek.

Pojazd z przeznaczeniem „do zimowego oczyszczania dróg” – tak w naszej bazie, czyli Centralnej Ewidencji Pojazdów (CEP), oznaczane są maszyny, na które z utęsknieniem czekają kierowcy w trakcie opadów śniegu. Żeby być jeszcze bardziej precyzyjnym – to pojazdy służące m.in. do likwidacji gołoledzi, zalegającego lodu lub zbitego śniegu. Ile ich mamy w Polsce i gdzie najwięcej?

Nowe sztuki

W naszej bazie znaleźliśmy dokładnie 13 657 takich pojazdów. 21 z nich trafiło tam w styczniu tego roku. Dla porównania – w styczniu 2020 r. zarejestrowano w CEP o 20 pojazdów do zimowego oczyszczania dróg więcej (41).

Po cztery tegoroczne świeżo zarejestrowane egzemplarze wyjechały na drogi Pomorza i Małopolski. Po trzy – Dolnego Śląska i Mazowsza.

Najpopularniejsze marki odśnieżarek dbających o stan polskich dróg to Scania i Mercedes-Benz. Najstarszy zarejestrowany pojazd został wyprodukowany w 1976 r., najmłodszy – w 2015 r.

A jak to wygląda w poszczególnych województwach? Najwięcej pojazdów „pierwszej zimowej pomocy” jest zarejestrowana w województwie mazowieckim, najmniej – w opolskim.

Oto bardziej szczegółowe dane:

województwo mazowieckie – 2754
województwo pomorskie – 1319
województwo śląskie – 1252
województwo małopolskie – 1101
województwo dolnośląskie – 992
województwo wielkopolskie – 984
województwo łódzkie – 950
województwo podkarpackie – 926
województwo świętokrzyskie – 666
województwo lubelskie – 660
województwo warmińsko-mazurskie – 458
województwo kujawsko-pomorskie – 425
województwo podlaskie – 354
województwo zachodniopomorskie – 340
województwo lubuskie – 239
województwo opolskie – 237

Dla kogo jest CEPiK?

Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców (CEPiK) to prawdziwa kopalnia informacji o tym, co i kto jeździ po polskich drogach. Dzięki niej powstało też wiele przydatnych e-usług, takich jak Historia Pojazdu czy Bezpieczny autobus. A to nie wszystkie.

– Od ponad dwóch lat polscy kierowcy nie muszą mieć przy sobie dowodu rejestracyjnego samochodu oraz dokumentu potwierdzającego jego ubezpieczenie. Od 5 grudnia 2020 r. nie muszą wozić ze sobą prawa jazdy. To możliwe m.in. dzięki CEPiK – mówi minister Marek Zagórski, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. – Dane z tych dokumentów, czyli mPojazd i mPrawo Jazdy, znajdą w naszej aplikacji mObywatel. Każdy kierowca powinien ją mieć – dodaje.

Więcej informacji o aplikacji mObywatel na gov.pl/mobywatel

Szerokiej drogi!

Uwaga! Informacje zaprezentowane w opracowaniu dotyczące rejestracji pojazdów pochodzą z Centralnej Ewidencji Pojazdów. Dane te zostały wprowadzone do ewidencji przez urzędy i zostały poddane subiektywnym metodom doboru statystycznego. Oznacza to, że mogą nie uwzględniać wszystkich poprawek naniesionych przez urzędników po publikacji.

źródło: https://www.gov.pl/web/cyfryzacja/wladcy-polskich-zimowych-szos