Zapłać mniej za prąd to proste wystarczy złożyć wniosek online

speed testy
speed testy

Bez napięcia – działaj online

12.06.2020

Chcecie poznać sposób na obniżenie rachunków za prąd przy jednoczesnym zaoszczędzeniu swojej energii? Złóżcie online wniosek w programie „Mój prąd”.
Grafika. Mężczyzna siedzi na żółtej kuli i pracuje na laptopie. Obok napis: Twój prąd. Twój wniosek online.

5 tysięcy zł – nawet na takie dofinansowanie mogą liczyć ci, którzy wezmą w nim udział. Jest ich coraz więcej. Internetowe wnioski złożyło już niemal 40 tysięcy osób. Dołączasz?
Bez napięcia

Najpierw kilka słów o samym programie. „Mój prąd” to prawdopodobnie największy w Europie program dedykowany finansowaniu mikroinstalacji fotowoltaicznych (PV). To miliard złotych na rozwój przydomowych źródeł energii odnawialnej (np. niewielkiej elektrowni słonecznej).

Oferowane dofinansowanie – w formie dotacji – pokrywa do 50% kosztów kwalifikowanych montażu i zakupu mikroinstalacji (ale nie więcej niż 5 tysięcy zł na jedno przedsięwzięcie).

To teraz po kolei:

Krok 1: Kup i zamontuj mikroinstalację fotowoltaiczną.

Krok 2: Poczekaj na instalację przez zakład energetyczny licznika dwukierunkowego.

Ważne! Instalacja nie może być przyłączona przed 23 lipca 2019 r.

Krok 3: Podpisz umowę dwustronną z dystrybutorem energii o przyłączeniu mikroinstalacji do sieci elektrycznej.

Krok 4: Złóż przez internet wniosek o dofinansowanie

I właśnie przechodzimy do tego kroku.
Z energią

  • Tym, od czego powinniśmy zacząć to – jeśli go jeszcze nie mamy – założenie profilu zaufanego. To naprawdę proste i szybkie do wykonania. PZ jest ważny trzy lata. W tym czasie przyda się wielokrotnie – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. – Kolejny krok to wizyta na naszym portalu GOV.pl. To tam znajdziemy wszystkie e-usługi, w tym tę umożliwiającą złożenie online wniosku o dofinansowanie w programie „Mój prąd” – dodaje szef MC.

Przygotujcie też elektroniczne wersje niezbędnych dokumentów:

kopię faktury za dostawę i montaż instalacji fotowoltaicznej. Powinna być opatrzona adnotacją „Zgłoszono do Programu priorytetowego Mój Prąd”,
dowodu zapłaty faktury/oświadczenia o dokonanej wpłacie,
zaświadczenia Operatora Sieci Dystrybucyjnej potwierdzające montaż licznika wraz z numerem Punktu Poboru Mocy, w którym go zainstalowano,
oświadczenia o samodzielnym montażu instalacji (tylko w przypadku gdy instalacja jest montowana samodzielnie, przy założeniu posiadania niezbędnych kwalifikacji).

Wszystko gotowe? Zaczynamy. E-usługa, która Was interesuje to Skorzystaj z programu „Mój prąd” (znajdziecie ją na www.GOV.pl, żeby było szybciej – skorzystajcie z wyszukiwarki).

Jeśli jesteście już w odpowiednim miejscu, czyli na stronie e-usługi, dalej postępujcie według naszych wskazówek:

Kliknij przycisk Złóż wniosek o dofinansowanie.
Zaloguj się (profilem zaufanym lub jeśli masz – e-dowodem).
Wypełniej wniosek, uzupełnij dane kontaktowe. Upewnij się, że w swoim wniosku podałeś poprawny e-mail. To na ten adres otrzymasz potwierdzenie podjętej decyzji.
Dołącz wymagane załączniki.
Sprawdź i podpisz wniosek elektronicznie (profilem zaufanym lub jeśli masz – e-dowodem).
Wyślij dokumenty: wniosek z załącznikami.
Potwierdzenie złożenia wniosku otrzymasz na swoją skrzynkę ePUAP na panelu Mój GOV i na podany we wniosku adres e-mail.

Gotowe!

WAŻNE! Po wysłaniu wniosku nie możesz go edytować, ani podmieniać w nim załączników.

W ostatnim czasie dodaliśmy do tej e-usługi jeszcze jedno udogodnienie – możliwość złożenia wniosku przez pełnomocnika.

Jeśli chcecie skorzystać z tej możliwości, wzór pełnomocnictwa znajdziecie na stronie www.mojprad.gov.pl. Jego skan dołączcie do elektronicznego wniosku.
Elektryzujący maj

  • Do dziś elektroniczne wnioski o dofinansowanie w ramach programu „Mój prąd” złożyło niemal 40 tysięcy Polaków. Najwięcej w maju – 10 992, a tylko w pierwsze 10 dni czerwca – ponad 4 tysiące – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Udział w programie do wiele plusów. Możemy dostać spore dofinansowanie, ale przede wszystkim możemy zadbać o jakość powietrza, którym oddychamy.

Do tej pory, dzięki programowi, zredukowaliśmy już emisję dwutlenku węgla o 122 200 000 kg/rok!

Nie bójcie się, że zabraknie dla Was pieniędzy. Do rozdysponowania jest nadal ponad 858 milionów zł.

Jeśli masz jakiekolwiek pytania dotyczące programu, zajrzyj na stronę www.mojprad.gov.pl

O projekcie

Projekt „Kampanie edukacyjno-informacyjne na rzecz upowszechniania korzyści z wykorzystywania technologii cyfrowych” realizowany jest przez Ministerstwo Cyfryzacji we współpracy z Państwowym Instytutem Badawczym NASK. Kampanie mają na celu promowanie wykorzystywania technologii w codziennym życiu przez osoby w różnym wieku, przełamywanie barier z tym związanych oraz wzrost cyfrowych kompetencji społeczeństwa. Projekt obejmuje cztery obszary: jakość życia, e-usługi publiczne, bezpieczeństwo w sieci i programowanie.

zródło: gov.pl