Zaszyfrowany dysk okup za dane co zrobić ?

speed testy

speed testy

Zaszyfrowany dysk? – to jeszcze nie katastrofa!

18.08.2020

Twój dysk został zaszyfrowany! Zapłać okup albo ujawnimy Twoje dane! – jeżeli dostaliście taki komunikat, to znaczy, że najprawdopodobniej zostaliście zaatakowani oprogramowaniem typu ransomware. Jeżeli nie wiecie co w takiej sytuacji zrobić, koniecznie przeczytajcie nasz nowy poradnik.
Połączenie zdjęcia i grafiki – laptop, wokół niego kolorowe graficzne elementy symbolizujące atak typu ransomware – kłodka, hasła, zgody dostępu.

Ransomware to oprogramowanie szyfrujące, które wykorzystywane jest przez cyberprzestępców w celu wymuszenia okupu. Jeśli Twoje pliki zostały zaszyfrowane i potrzebujesz pomocy, z naszego poradnika dowiesz co należy zrobić.

Przeczytaj poradnik: Jak sobie radzić ze skutkami ataków typu ransomware?

Najważniejsze kroki

Oto trzy najważniejsze kroki, które musisz zrobić natychmiast po odkryciu, że Twoje dane zostały zaszyfrowane:

natychmiast odłącz swoje urządzenia od internetu (zarówno sieci przewodowych i bezprzewodowych),
zahibernuj komputer (pamiętaj, nie wyłączaj urządzenia!),
zresetuj hasła.

Co dalej? Zgłoś problem specjalistom. Incydent możesz zgłosić na stronie zespołu reagowania na incydenty komputerowe CSIRT NASK https://incydent.cert.pl/.

Pamiętaj także o tym:

zrób zdjęcie ekranu z komunikatem z żądaniem okupu,
notatkę/maila z żądaniem okupu i przykładowe zaszyfrowane pliki zgraj na czysty nośnik danych (np. pendrive). Możesz spróbować, o ile masz niezbędną wiedzę, znaleźć próbkę złośliwego oprogramowania na dysku,
na stronie NoMoreRansom.org, znajdziesz narzędzie, które pomoże Ci określić jakim konkretnie oprogramowaniem zainfekowano Twoje urządzenie i jak sobie z tym poradzić. Możliwe, że znajdziesz tam deskryptor, który pozwoli na odblokowanie Twoich plików,
jeśli jesteś operatorem infrastruktury krytycznej – zgłoś incydent do zespołu CSIRT GOV, prowadzonego przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

O tym, jak chronić się przed atakami typu ransomware pisaliśmy już wiele razy.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jak być cyberbezpiecznym, skorzystaj z naszej bazy wiedzy. Znajdziesz tam poradniki i wskazówki zarówno dla profesjonalistów, jak i każdego, kto chce chronić swoje prywatne urządzenia.

Cyberpomoc dla samorządów

Nasz najnowszy poradnik został przygotowany w ramach kampanii #CyberbezpiecznySamorząd, której celem jest podniesienie poziomu odporności systemów informacyjnych administracji publicznej oraz budowanie świadomości i kompetencji w zakresie cyberbezpieczeństwa.

W jej ramach – m.in. wspólnie z NASK – prowadzimy szkolenia i warsztaty dla urzędników samorządów z całej Polski, na których dzielimy się wiedzą i doświadczeniem.

Uwaga samorządowcy! Jeśli chcecie mieć najszybszy dostęp do najświeższych informacji z zakresu cyberbezpieczeństwa – subskrybujcie nasze cyberwiadomości. Warto!

źródło: https://www.gov.pl/web/cyfryzacja/zaszyfrowany-dysk–to-jeszcze-nie-katastrofa