Złóż wniosek przez internet o dowód osobisty to proste !

speed testy
speed testy

Prawie 170 tysięcy osób złożyło online wniosek o dowód osobisty. Weź z nich przykład.
23.01.2019

Jesteś jedną z niemal 1,5 miliona osób, którym w tym roku kończy się ważność dowodu osobistego? A może lada moment kończysz 18 lat? Pamiętaj, nie musisz iść do urzędu, by zawnioskować o nowy dokument.

Prawie 170 tysięcy osób złożyło online wniosek o dowód osobisty. Weź z nich przykład.
Powodów wymiany dowodu jest wiele – zmiana nazwiska, zbliżający się termin dziesiątej rocznicy wydania tego dokumentu, jego niespodziewana utrata… Niezależnie od tego co się stało, jeśli potrzebujesz nowego dokumentu tożsamości, wniosek złóż online.

  • To jedna z najważniejszych e-usług, jakie uruchomiliśmy i jednocześnie jedna z najbardziej popularnych. Do dzisiaj skorzystało z niej dokładnie 166.351 osób – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. – Tylko w tym roku 1.489.700 osobom kończy się ważność dowodu osobistego. Tysiące nastolatków skończą 18 lat. Zachęcam do wnioskowania o nowy dokument online – dodaje szef MC.

Bez kolejki

Podobnie jak w przypadku innych e-usług, aby zawnioskować online o dowód osobisty, potrzebujesz Profilu Zaufanego. Spokojnie, możesz założyć go online, w ciągu kilku minut. Sprawdź, jak to zrobić.

Jeśli masz już Profil Zaufany, wejdź na stronę www.gov.pl. Wybierz sekcję „Obywatel”, po czym kliknij w okienko „Dokumenty i dane osobowe”, tam wybierz kategorię „Uzyskaj dowód osobisty”. Ostatnie kliknięcie – to wybór opcji „Przez Internet”. Jesteś na miejscu. Co dalej?

Zaloguj się na swój Profil Zaufany.
Wybierz powód ubiegania się o dowód.
Wybierz dowolny urząd, w którym odbierzesz gotowy dokument.
Dołącz zdjęcie. WAŻNE! Sprawdź, jakie warunki powinno spełniać zdjęcie do dowodu.
Sprawdź, czy dane na wzorze dowodu są poprawne — znajdziesz je potem na oryginalnym dokumencie (imię lub imiona, nazwisko, nazwisko rodowe, imiona rodziców, data urodzenia, płeć).
Uzupełnij brakujące dane kontaktowe. Upewnij się, że masz w swoim wniosku poprawny adres e-mail. Otrzymasz na niego numer wniosku wraz z nazwą urzędu, w którym odbierzesz dowód.
Sprawdź i podpisz wniosek elektronicznie. Potwierdzenie złożenia wniosku otrzymasz na swoją skrzynkę ePUAP.
Co dalej?

Po złożeniu wniosku, otrzymasz numer sprawy. Dzięki niemu, sprawdzisz czy Twój dowód jest już gotowy do odbioru. Jak to sprawdzić? Online.

Krok 1: wejdź na stronę www.obywatel.gov.pl,

Krok 2: wybierz zakładkę „Dokumenty i dane osobowe”, a następnie sekcję „Sprawdź, czy Twój dowód osobisty jest gotowy”

Krok 3: wpisz numer w dedykowanym polu i kliknij „Sprawdź”.

zrodło: gov.pl