Internet samochód bez kierowcy

internet prędkość

internet prędkość

Internet samochód bez kierowcy

Do niedawna autonomiczne pojazdy (bez kierowcy) były obecne jedynie w wyobraźni i filmach typu science-fiction. Obecnie, dzięki rozwojowi technologii pierwsze tego typu rozwiązania już powstały a jeden taki pojazd można zobaczyć w Centrum Nauki Kopernik. Zachęcamy nauczycieli do skorzystania ze scenariusza lekcji, który pomoże poruszyć kwestię pojazdów autonomicznych z uczniami. Materiał jest częścią programu edukacyjnego „Przyszłość jest dziś!”.

Samochód przyszłości

Pojazdy autonomiczne to środki transportu nie wymagające obecności kierowcy. O ile tego rodzaju samochody mogą kojarzyć się tylko i wyłącznie z filmami i komiksami typu science-fiction, o tyle jest to technologia, która w niektórych krajach (np. USA) zaczęła wchodzić już w życie i staje się rzeczywistością.
Wideo

W Stanach Zjednoczonych pojawiły się w niektórych miejscach pasy przeznaczone do poruszania się tylko dla pojazdów autonomicznych. Wykorzystuje je m.in. firma Alphabet (od Google). Dla przeciętnego obywatela to jeszcze nadal wizja rodem z przyszłości, chociaż takie marki jak np. Tesla pozwalają doświadczyć tej formy podróżowania w ograniczonym stopniu nawet zwykłym obywatelom.

Pojazdem autonomicznym w podróż

Scenariusz lekcji pozwoli przybliżyć uczniom klas 7–8 szkół podstawowych tematykę pojazdów autonomicznych. Uczniowie wspólnie zastanowią się nad tym, jakim wyzwaniom muszą stawić czoła konstruktorzy samochodów niewymagających obecności kierowcy. Korzystając z materiałów zawartych w scenariuszu, biorą udział w sądzie nad problemem, którego analiza pokazuje, że wyzwania związane z pojazdami autonomicznymi wykraczają poza kwestie technologiczne. W oparciu o źródła uczniowie konstruują rzeczowe argumenty i przedstawiają własne zdanie.

Zapowiada się ciekawa lekcja – prawa?

Samochody, które jeżdżą „bez kierowcy”, już istnieją. Są gotowe, by wyjechać na drogi. Niestety, drogi nie są gotowe na takie auta. Potrzebna jest cała infrastruktura – samochody muszą się komunikować między sobą oraz z całym otoczeniem zewnętrznym. Pojawiają się także kwestie prawne, np. odpowiedzialności za ewentualną kolizję.
Najważniejsze pytanie wciąż jednak brzmi: Czy jesteśmy gotowi na takie samochody?

Autonomiczny samochód był inspiracją stworzenia scenariusza zajęć pt. „Pojazdem autonomicznym w podróż”, dla klas 7–8. Aby pobrać ten i inne scenariusze poświęcone nowym technologiom znajdują się na strone: https://it-szkola.edu.pl/articles,read,3

Scenariusze są częścią programu edukacyjnego „Przyszłość jest dziś!”. Jest on wyjątkowy także z tego powodu, że pokazuje technologie prezentowane „na żywo” na wystawie o tej samej nazwie w Centrum Nauki Kopernik. Na wystawie można na przykład zobaczyć prawdziwy prototyp samochodu autonomicznego. Zapraszamy do odwiedzenia wystawy – więcej informacji o niej pod linkiem: www.kopernik.org.pl/kampanie-edukacyjno-informacyjne/wystawa-przyszlosc-jest-dzis

źródło: https://www.gov.pl/web/cyfryzacja/samochod-bez-kierowcy–jak-bedzie-wygladac-komunikacja-w-przyszlosc