Internet kronika portal z cyfrowymi dziełami

internet prędkość

internet prędkość

Internet kronika portal z cyfrowymi dziełami

17 maja 2022 r. rusza największa platforma cyfrowych dzieł sztuki! Podczas konferencji Kancelaria Premiera uruchomi Krajowe Repozytorium Obiektów Nauki i Kultury, które w jednym miejscu zgromadzi dzieła nauki i kultury w formie cyfrowej.
[email protected] – Krajowe Repozytorium Obiektów Nauki i Kultury

Portal kronika.gov.pl stworzyliśmy po to, by zapewnić wszystkim łatwy dostęp do polskiej kultury, sztuki i nauki – mówi Adam Andruszkiewicz, sekretarz stanu w Kancelarii Premiera. Portal [email protected] wprowadza nową jakość. Udostępnia użytkownikom internetu kulturę, naukę i sztukę na wyciągniecie ręki. To platforma integrująca różne strony internetowe. Dotychczas rozproszone zasoby wreszcie będzie można zobaczyć w jednym miejscu – dodaje minister.

Szukacie obrazów, które możecie swobodnie wykorzystać w swojej pracy? Rozglądacie się za miejscem, gdzie moglibyście bezpłatnie i bezpiecznie przechowywać swoje zbiory? Portal [email protected] to odpowiedź na potrzeby tych bardziej i mniej wymagających użytkowników internetu. Digitalizacja dzieł sztuki, jako metoda zabezpieczania muzealiów, archiwaliów, czy prac naukowych sprawiła, że w ostatnich latach powstają gigantyczne cyfrowe repozytoria. Pojawiły się setki portali prezentujących dorobek polskich artystów i naukowców. Do niedawna, chcąc zebrać informacje o ulubionym pisarzu czy malarzu, przeglądaliśmy wiele różnych serwisów internetowych, by samodzielnie wyselekcjonować wybrane treści. To już przeszłość!

Czym jest [email protected]?

Pod akronimem [email protected] kryje się Krajowe Repozytorium Obiektów Nauki i Kultury. To zbiór cyfrowych dzieł, które możemy nie tylko przeglądać, ale też wykorzystywać w swojej codziennej pracy. [email protected] to multiwyszukiwarka zasobów pozwalająca dodatkowo zabezpieczyć obiekty kultury i sztuki przed zniszczeniem. Na platformie znajdziemy książki, czasopisma, fotografie, obiekty muzealne i archiwalne. Skorzystamy z dokumentów pochodzących z różnych epok historycznych, poznamy także książki mniej znanych autorów. Co więcej sami możemy udostępnić tu swoje zbiory, a nawet stworzyć własną, wirtualną kolekcję zasobów kultury.
Wirtualne muzeum

Zwiedzanie muzeów online stało się ostatnio bezpiecznym sposobem na kontakt z kulturą i sztuką. Wchodząc na portal kronika.gov.pl, możemy odwiedzić kilka muzeów na raz i w prosty sposób, szybko zebrać interesujące nas obrazy, grafiki, czy dokumenty. Nie trzeba już wędrować między różnymi galeriami sztuki i muzeami. Wszystko, co nas interesuje znajdziemy teraz na jednej platformie – zupełnie bezpłatnie. W celu sprawnego korzystania z portalu prowadziliśmy kilka udogodnień m.in. szukanie treści według kategorii tematycznej. Przypuśćmy, że piszemy o Mikołaju Koperniku. Po wpisaniu jego nazwiska w wyszukiwarce portalu kronika.gov.pl, otrzymamy zbiór różnorodnych dzieł, związanych z twórcą. Obrazy, pisma, rysunki, czy przedmioty odnoszące się do tego wybitnego naukowca, pomogą nie tylko poznać go lepiej, ale też dużo szybciej przygotować interesującą pracę z nim związaną.

[email protected] to zarządzanie zasobami dziedzictwa kultury i nauki na najwyższym poziomie. Poprzez uruchomienie portalu zwiększamy standaryzację i efektywność korzystania z cyfrowych obiektów. – podkreśla Anna Gos, Dyrektor Departamentu Zarządzania Danymi w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. [email protected] zoptymalizuje koszty związane z przyszłymi inwestycjami w platformy z cyfrowymi zasobami nauki i kultury – dodaje.

A jednak się kręci!

Nie bez powodu to Mikołaj Kopernik jest kojarzony z projektem [email protected] Związany z wieloma dziedzinami nauki i sztuki ten wybitny naukowiec z pewnością przychylnym okiem patrzyłby na innowacyjne rozwiązania, propagowanie kultury i nieograniczony dostęp do wiedzy. Pod hasłem: „A jednak się kręci!” Kopernik wraz z Elizą Orzeszkową, Janem Matejką i Marią Skłodowską-Curie zapowiadali powstający serwis internetowy www.kronika.gov.pl. Oni już zadomowili się w portalu. Spotkacie tu także wielu innych twórców, tych znanych i mniej znanych oraz ich dzieła, oczywiście wszystko w wersji cyfrowej.
Konferencja online

Wszystkich pasjonatów kultury i nauki, zainteresowanych digitalizacją oraz tych, którzy chcieliby poznać bliżej portal kronika.gov.pl zapraszamy do udziału w konferencji na stronie: www.konferencjakronika.pl. Znani przedstawiciele świata kultury i nauki będą rozmawiać m.in. o otwartych zasobach, kulturze w sieci i oczekiwaniach wirtualnych odbiorców.

Bądźcie z nami online we wtorek, 17 maja 2022 r.

Portal kronika.gov.pl powstał w ramach projektu „[email protected]”, realizowanego ze środków unijnych z Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa (POPC) na lata 2014-2020.

źródło: https://www.gov.pl/web/cyfryzacja/startuje-kronik—nowy-portal-z-cyfrowymi-dzielami-nauki-i-kultury