Aplikacja dbam o bliskich

speed testy
speed testy

Bliżej bliskich – to jeszcze prostsze

29.05.2020

Klienci Orange, Play, Plus i T-Mobile od dziś mogą korzystać z aplikacji, która pozwala dbać o bezpieczeństwo bliskich. Dzięki niej, niezależnie od dzielącej nas odległości, dowiemy się czy są bezpieczni i czy nie potrzebują naszej lub specjalistycznej pomocy.
Grafika. Członkowie rodziny trzymający w dłoniach smartfony. Na każdym urządzeniu wyświetla się status użytkownika. Obok grafiki napis: #dbamobliskich

„Dbam o Bliskich” – bo tak nazywa się aplikacja – to kolejne rozwiązanie odpowiadające na potrzeby obecnego czasu. Powstała w efekcie współpracy czterech największych krajowych operatorów telekomunikacyjnych: Orange Polska, Play, Plus i T-Mobile.
Na jeden przycisk

Jak to działa? Dzięki aplikacji pracujący rodzice mogą w dowolnej chwili sprawdzić, czy ich dzieci są w domu, a seniorzy w łatwy sposób przekazać np. informację, że wrócili bezpiecznie z zakupów.

W sytuacji zagrożenia wystarczy jeden przycisk S.O.S., aby komunikat – wraz z dokładną lokalizacją użytkownika – błyskawicznie trafił do jego najbliższych. To tylko kilka z wielu zastosowań aplikacji „Dbam o Bliskich”. Apka korzysta m.in. z systemu powiadomień i interaktywnych map. Jest prosta, intuicyjna w obsłudze i bezpieczna.

Pierwszy użytkownik po uruchomieniu „Dbam o Bliskich” zaprasza członków rodziny lub przyjaciół do korzystania z niej. Może to zrobić korzystając z kontaktów w książce telefonicznej. Osoba uruchamiająca aplikację jako pierwsza jest administratorem grupy – może dodawać kolejne osoby do grupy rodzinnej, czy ustanawiać bezpieczne strefy.

Zaproszone osoby korzystają z rozwiązania „Jestem bezpieczny”. Wszyscy użytkownicy przekazują sobie dane i informacje wyłącznie w ramach stworzonej grupy rodzinnej. Z jednej strony mogą na bieżąco udostępniać w grupie informacje o sobie, takie jak aktualna lokalizacja i swoje „zameldowania” (np. jestem w domu, w pracy, na zakupach), z drugiej – mogą sprawdzić, gdzie znajdują się inne osoby z grupy, czy otrzymać powiadomienie, gdy np. dziecko opuści dom.
W gronie najbliższych

Co ważne, dane użytkowników nie będą automatycznie przekazywane do operatora, ani żadnego innego podmiotu.

Zastosowane w aplikacji elementy grywalizacji zachęcają do regularnego korzystania z niej. Cykliczne przypomnienia to sygnał dla bliskich, że wszystko z nami w porządku i jesteśmy bezpieczni.

Dodatkowo, każdy z operatorów przygotował dla swoich klientów – aktywnie korzystających z aplikacji – nagrody, takie jak bezpłatne paczki danych czy urządzenia.

Twórcą rozwiązania jest firma Locon, znana m.in. z popularnej aplikacji „Gdzie jest dziecko” oraz „Bezpieczna Rodzina”.

Aplikację „Dbam o Bliskich” już od dziś można bezpłatnie pobrać na telefon komórkowy z systemem Android ze sklepu Google Play. Wersja aplikacji dla systemu iOS czeka na publikację w AppStore.
Na czas pandemii

„Dbam o Bliskich” to aplikacja, która zachęca do pozostawania w kontakcie z najbliższymi i wspólnego dbania o siebie.

Z kolei przygotowywana przez Ministerstwo Cyfryzacji aplikacja ProteGO Safe ma pomagać w bezpiecznym wychodzeniu z najostrzejszych obostrzeń związanych z pandemią. Wkrótce w sklepach Google Play i AppStore pojawi się najnowsza wersja tej aplikacji.

Im więcej z nas będzie z niej korzystać, tym szybciej i skuteczniej ograniczymy tempo i zasięg rozprzestrzeniania się koronawirusa. To także profesjonalna pomoc zarówno dla zdrowych, jak i zakażonych osób.

Aplikacja będzie korzystać z API opracowanego przez Apple i Google i składać się z dwóch modułów. Pierwszy – to moduł umożliwiający samokontrolę stanu zdrowia. To swoisty „dziennik”, który na bieżąco pozwala weryfikować, czy i w jakiej grupie ryzyka zakażenia jesteśmy. To rozwiązanie oparte o wytyczne Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

Drugi moduł – to skanowanie naszego otoczenia i komunikowanie w przypadku ryzyka kontaktu z wirusem.

W momencie, kiedy któryś z użytkowników, z którego telefonem spotkał się nasz telefon, zachoruje – dostaniemy odpowiednią informację. Nie dowiemy się, kto zachorował. Dowiemy się za to, jak się zachować i co zrobić, by zadbać o swoje zdrowie

Więcej informacji wkrótce.

źródło: gov.pl