Dzień Bezpiecznego Kierowcy

speed testy

speed testy

Jedź po zero

25.07.2020

Dziś Dzień Bezpiecznego Kierowcy. To odpowiedni moment, by sprawdzić swoje punkty karne. Najszybciej zrobić to online. Od początku roku polscy kierowcy skorzystali z tej możliwości niemal 330 tysięcy razy.
Grafika – rodzina w samochodzie – mama, tata i syn. Wszyscy uśmiechnięci wyglądają zza szyb auta.

Profil zaufany i kilka minut – to wszystko, czego potrzeba by przez internet sprawdzić stan swojego punktowego konta. Pamięć jest zawodna, dlatego dobrze jest skorzystać z tej możliwości przed wyruszeniem w dłuższą, np. wakacyjną, trasę.

Zamiast komisariatu

Jeśli nie internet, to co? To wizyta na komisariacie. To druga i ostatnia możliwość sprawdzenia liczby punktów karnych. Korzystając z naszej e-usługi nie musicie nigdzie jechać, nikogo o nic pytać, czy prosić. Kilka kliknięć i gotowe.

Najważniejszy jest profil zaufany. Jeśli go nie macie, w większości przypadków zdążycie to nadrobić przed wyjazdem. Profil zaufany można bowiem założyć przez internet, korzystając z bankowości elektronicznej. Sprawdźcie, jak to zrobić.
Wideo

– To profil zaufany potwierdza naszą tożsamość w internecie. To dzięki niemu nikt poza nami nie dowie się, ile punktów karnych mamy na koncie – tłumaczy minister cyfryzacji Marek Zagórski. – Ta zasada działa też w drugą stronę. Możemy sprawdzić tylko swoje punkty karne. Nie możemy dowiedzieć się, ile punktów ma ktoś inny – dodaje szef MC.

Do celu

Jeśli macie już profil zaufany, przechodzimy do działania.

Krok 1: wejdźcie na www.GOV.pl

Krok 2: w sekcji Usługi dla obywatela (menu po lewej stronie) wybierzcie Kierowcy i pojazdy, a tam e-usługę Sprawdź swoje punkty karne.

Krok 3: kliknijcie przycisk Sprawdź swoje punkty karne. Zalogujcie się profilem zaufanym.

Krok 4: dotarliście do celu! Informacja o Waszych punktach karnych wyświetli się od razu.

Jeśli wyświetlająca się na ekranie liczba nie jest powodem do dumy, zadacie pewnie sobie pytanie: kiedy te punkty znikną?! Już odpowiadamy:

gdy minie rok od dnia popełnienia naruszenia (naruszenie się przedawni),
gdy ukończysz szkolenie, które pozwala zmniejszyć liczbę punktów karnych – jeśli przed jego rozpoczęciem miałeś mniej niż 24 punkty karne (mniej niż 20 punktów karnych – jeżeli to twoje pierwsze prawo jazdy i masz je krócej niż rok). Takie szkolenia organizują Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego (WORD). Pamiętaj, że możesz uczestniczyć w szkoleniu nie częściej niż raz na 6 miesięcy. Po szkoleniu suma Twoich aktywnych punktów karnych zmniejszy się o 6 najstarszych punktów.

Lepiej sprawdzić

– Możliwość sprawdzenia online punktów karnych to jedna z naszych najpopularniejszych e-usług. Od początku roku Polacy skorzystali z niej dokładnie 329 732 razy – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. – Niebawem korzystanie z niej będzie jeszcze prostsze. Licznik punktów karnych wkrótce będzie można znaleźć także w aplikacji mObywatel, razem z mPrawem Jazdy – zapowiada szef MC.

A kiedy Polacy najchętniej sprawdzają stan swojego konta? Oto wyniki z pierwszych sześciu miesięcy tego roku:

styczeń – 64 532 sprawdzeń,
luty – 62 799 sprawdzeń,
marzec – 48 793 sprawdzeń,
kwiecień – 48 258 sprawdzeń,
maj – 47 461 sprawdzeń,
czerwiec – 57 889 sprawdzeń.

Bezpiecznej drogi!
Wideo

źródło: https://www.gov.pl/web/cyfryzacja/jedz-po-zero