Załóż profil zaufany z bankiem spółdzielczym

speed testy

speed testy

Załóż profil zaufany z bankiem spółdzielczym

27.07.2020

Klienci kolejnych 173 banków spółdzielczych mogą już szybko i wygodnie zakładać online profil zaufany (PZ), a tym samym dołączyć do niemal 7,5 miliona Polaków, którzy już mają PZ.
Mężczyzna siedzący przed laptopem. Na ekranie komputera – ekran logowania na gov.pl. Widoczne teksty “Wybierz swój bank spółdzielczy”, “Znajdź swój bank spółdzielczy”.

Integrację banków spółdzielczych z węzłem krajowym rozpoczęliśmy na początku lipca. W pierwszym etapie dołączyliśmy 15 banków. Za nami drugi etap – dołączyliśmy kolejne 173 banki spółdzielcze. Na początku sierpnia planujemy wdrożyć następne 124 banki.

Wreszcie prościej

Co w praktyce oznacza integracja banków spółdzielczych z węzłem krajowym? Klienci tych placówek – a jest ich około 1,5 miliona – bez wychodzenia z domu będą mogli zakładać profil zaufany (PZ), a dzięki temu korzystać z e-usług.

– Dołączenie banków spółdzielczych to ważny moment w historii profilu zaufanego. Wiemy jak wielu Polaków ma tam konta i chcieliśmy wyjść naprzeciw ich oczekiwaniom – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. – Proces dołączania banków spółdzielczych do węzła krajowego podzieliliśmy na kilka etapów. W sumie w najbliższych miesiącach przyłączymy ponad 500 placówek – dodaje szef MC.

Dzięki integracji banków spółdzielczych z węzłem krajowym ich klienci będą mieli też możliwość logowania się swoimi loginami bankowymi do serwisów takich jak np. Internetowe Konto Pacjenta, konta Mój GOV czy PUE ZUS. Wystarczy, że po przeniesieniu na stronę logowania klikną w ikonkę swojego banku i zalogują się swoim hasłem. Dokładnie tak samo jak w przypadku logowania do systemu bankowości elektronicznej.

Oznacza to, że ich login i hasło z banku wystarczą, by załatwiać online sprawy urzędowe. Osobom, które będą chciały skorzystać z tej możliwości, a nie mają jeszcze profilu zaufanego będzie się on zakładany w tle operacji, bez konieczności podejmowania dodatkowych działań.

Załóż swój profil

Do niedawna z najwygodniejszej i najszybszej możliwości potwierdzania profilu zaufanego – czyli pośrednictwa bankowości elektronicznej – mogli korzystać klienci PKO Bank Polski SA, Santander, Banku Pekao, mBanku, ING Banku Śląskiego, Alior Bank, Millennium Bank, T-Mobile Usługi Bankowe oraz platformy Envelo. Do tego grona dołączają właśnie banki spółdzielcze.

Dlaczego to najwygodniejszy i najszybszy sposób? Dane w banku są wiarygodne (zostały uwierzytelnione podczas zakładania konta). Dzięki temu nie trzeba dodatkowo ich potwierdzać (w trakcie wizyty w punkcie potwierdzającym).

Profil zaufany to zbiór danych o nas samych. Dzięki niemu możemy potwierdzić swoją tożsamość w internecie. W sieci, tak jak podczas osobistej wizyty w urzędzie, musimy udowodnić, że my to my. Nie wylegitymujemy się tam dowodem osobistym, dlatego właśnie potrzebujemy profilu zaufanego.

Inaczej to ujmując – profil zaufany to nasze elektroniczne dane. Każdy z nas może mieć tylko jeden PZ. Jest przypisany do konkretnego, niepowtarzalnego numeru PESEL.

Profil zaufany jest ważny trzy lata, można go założyć za darmo. Korzysta już z niego 7 495 611 Polaków!

– Dołączenie banków spółdzielczych otwiera kolejny etap w rozwoju profilu zaufanego. Dużo łatwiej będzie go założyć osobom z mniejszych miejscowości, które mają internet, ale nie mają w swojej okolicy punku potwierdzającego PZ – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. – Profil zaufany otwiera drogę do korzystania z e-administracji. Tym samym otwieramy ją dziś dla Polaków, którzy do tej pory mieli do niej utrudniony dostęp – dodaje szef MC.

Chcesz założyć profil zaufany? Sprawdź jak to zrobić.
Wideo
stopka Cyfryzacja KPRM

źródło: https://www.gov.pl/web/cyfryzacja/zaloz-profil-zaufany-z-bankiem-spoldzielczym