e Polak potrafi

speed testy
speed testy

Podszkól się w internecie

19.05.2020

W ramach naszej kampanii „e-Polak potrafi!” przekonujemy Was, że korzystanie z sieci wcale nie jest trudne. Dzisiaj chcemy Was podszkolić w… szkoleniach. Bo sieć to nie tylko filmy, muzyka, kontakt z bliskimi i płacenie rachunków. To także edukacja, w tym dla tych którzy szkołę skończyli już jakiś czas temu…
Z prawej strony monitor, z którego wychodzi postać mężczyzny. Na dłoni trzyma wykres słupkowy, chmurka dialogowa. Po lewej mniejsze postaci kobiet przy biurkach z komputerami. Nad nimi chmurki dialogowe. Napis: Co by tu jeszcze zrobić w internecie? Podszkol się!

Na naukę nigdy nie jest za późno! Dlatego jeśli chodzi Ci po głowie zdobycie nowych kompetencji lub rozwinięcie zainteresowań, skorzystaj z oferty internetowych szkoleń. Nie musisz zaglądać do portfela i zastanawiać się, czy możesz sobie na to pozwolić. Specjalnie dla Ciebie wybraliśmy kilka bezpłatnych kursów.

szkolenianakanapie

Co powiesz na szkolenie „Pierwsze kroki z aplikacjami w telefonie”? A może wolisz się dowiedzieć jak założyć stronę internetową? Inna oferta – kurs pt. „Technologia Przeciw Wirusowi”. To tylko kilka propozycji szkoleń, w których możecie wziąć udział w dowolnym momencie i w pełni za darmo. Znajdziecie je na stronie Centrum Projektów Polska Cyfrowa (CPPC), które wraz z beneficjentami Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa udostępnia szkolenia dotyczące nowych technologii i szeroko pojętej cyfryzacji. Każda lekcja dotyczy innego zagadnienia. Wszystkie udostępnione są w bardzo przystępny sposób – w formacie wideo lub plików, które można pobrać i w dowolnej chwili przejrzeć.

Każdy znajdzie tam coś dla siebie – niezależnie od wieku i cyfrowych umiejętności.

Jeśli już co nieco wiecie o internecie, za to po głowie chodzi Wam np. założenie własnej firmy – w tych kwestiach także możecie podszkolić się online.

Na stronie Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) znajdziecie 16 bezpłatnych kursów, a wśród nich: „Ochrona danych osobowych dla MŚP (RODO)”, „Media społecznościowe w biznesie”, czy „Jak założyć własną firmę”.

Jeśli interesuje Was coś zdecydowanie mniej przyziemnego i chcielibyście np. poznać odpowiedź na pytanie „Czy czas istnieje na najbardziej podstawowym poziomie?” lub znaleźć się na tropie granic czasoprzestrzeni, wybierzcie się na wykład na e-uniwersytecie.

W internecie znajdziecie bezpłatne kursy języków obcych, jogi, wystąpień publicznych, czy… śpiewu.

Nic, tylko się uczyć!
Wideo
Nauka, nie nauczka

Powodów, dla których warto skorzystać ze szkoleń online jest co najmniej kilka. Najważniejszym z nich jest szeroki wybór opcji nauki i wygoda korzystania. Wielką zaletą są także oszczędności finansowe. Nie wszystkie szkolenia są darmowe, ale nawet te, za które trzeba zapłacić są tańsze, niż „tradycyjne” kursy. W obecnych czasach to też jeden z najbezpieczniejszych sposobów zdobywania wiedzy.

Jeśli decydujesz się na szkolenie online, pamiętaj o kilku zasadach, dzięki którym to będzie nauka a nie nauczką:

Zanim zdecydujesz się na płatną edukację online – sprawdź wiarygodność organizatorów. Warto poczytać opinie, a jeśli masz taką możliwość - zapytać innych, czy nie mieli zastrzeżeń do organizacji i przebiegu zajęć. Upewnij się także, że strona przez którą dokonujesz płatności jest bezpieczna. Jeśli masz wątpliwości co do jej wiarygodności – nie podejmuj ryzyka. 
Nie podawaj swoich wrażliwych danych – rejestracja na bezpłatne wykłady czy webinary nie powinna wymagać więcej niż podania imienia i adresu e-mail, na który dostaniesz np. materiały szkoleniowe lub link aktywacyjny. Zrezygnuj, jeśli rejestracja wymaga danych takich jak np. numer PESEL czy dokładny adres zamieszkania.
Sprawdź rzetelność edukatorów – jeśli chcesz mieć pewność, że wybrany przez Ciebie kurs nie będzie stratą czasu, sprawdź czy osoba, która będzie go prowadzić ma odpowiednie kompetencje. Jak to zrobić. Poszukaj tych informacji w internecie.
Potwierdź ważność certyfikatów – firmy szkoleniowe kuszą różnego rodzaju zaświadczeniami o ukończeniu ich kursu potwierdzanymi przez różne instytucje. Jeśli decydujesz się na płatny kurs - zanim przelejesz pieniądze, sprawdź czy taki dokument rzeczywiście jest wspierany przez instytucję, na którą powołuje się organizator. Jeśli masz wątpliwości – skontaktuj się bezpośrednio z instytucją i zapytaj o to.

Wideo

  • Internet skraca odległości, likwiduje bariery i otwiera nowe możliwości. Dzięki niemu coś, co jeszcze niedawno wydawało się nieosiągalne może być naprawdę blisko – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. – To łatwy dostęp nie tylko rozrywki i kontaktu z innymi ludźmi, ale i wiedzy. Dlatego, niezależnie od tego, ile mamy lat, warto się przełamać i korzystać z sieci. e-Polak potrafi – dodaje szef MC.
    Wideo

O projekcie

Projekt „Kampanie edukacyjno-informacyjne na rzecz upowszechniania korzyści z wykorzystywania technologii cyfrowych” realizowany jest przez Ministerstwo Cyfryzacji we współpracy z Państwowym Instytutem Badawczym NASK. Kampanie mają na celu promowanie wykorzystywania technologii w codziennym życiu przez osoby w różnym wieku, przełamywanie barier z tym związanych oraz wzrost cyfrowych kompetencji społeczeństwa. Projekt obejmuje cztery obszary: jakość życia, e-usługi publiczne, bezpieczeństwo w sieci i programowanie.

zródło: https://www.gov.pl/web/cyfryzacja/podszkol-sie-w-internecie