Internet 1500 wniosków o dowód osobisty

internet prędkość

internet prędkość

Internet 1500 wniosków o dowód osobisty

Każdego dnia maja średnio ponad 13 tysięcy osób zakładało profil zaufany, ponad półtora tysiąca składało online wnioski o dowód osobisty, a niemal tysiąc przez internet wnioskowało o odpisy aktów stanu cywilnego.
Grafika wektorowa, różowe tło. Na środku siedząca na podłodze kobieta, trzymająca na kolanach laptopa. Unosi ręce w geście radości. Obok niej kawa, tablet i książki. Nad nią, z prawej strony lista załatwionych spraw.

Maj 2021 r. przejdzie do historii e-usług. To wtedy ktoś w Polsce założył 11-milionowy profil zaufany. W ostatnim miesiącu okrągły milion osiągnęła też nasza e-usługa umożliwiająca zgłoszenie przez internet kupna lub sprzedaży auta. Jakie jeszcze sprawy Polacy załatwiali w maju przez internet?
Wideo

Kurs na internet

To już tradycja, że rekordzistkami są nasze e-usługi dla kierowców. W maju z usługi Historia Pojazdu skorzystano 25 545 700 razy, czyli dziennie średnio ponad 824 tysiące razy!

Polscy kierowcy przez 31 dni maja 1 064 518 razy sprawdzili online liczbę swoich punktów karnych. Szybkie obliczenia i już wiemy, że robili to ponad 34 tysięcy razy dziennie. Punkty karne można sprawdzać przez internet w dwojaki sposób – na portalu GOV.pl i w naszej aplikacji mObywatel. Dla porównania – w maju ubiegłego roku skorzystano z tej możliwości 57 889. A to oznacza, że w piątym miesiącu tego roku jej popularność, w porównaniu rok do roku, wzrosła 18-krotnie!

Skoro wspomnieliśmy o mObywatelu – w maju z naszej aplikacji zaczęło korzystać kolejne 291 056 osób. W sumie w swoich telefonach ma ją już niemal 3 miliony Polaków!

Wracamy do e-usługowego podsumowania. Świetnie radzi sobie także e-usługa Bezpieczny autobus. Od 1 do 31 maja skorzystano z niej 56 270 razy (średnio 1815/dzień).

Jak wiadomo nasze e-usługi są dla każdego, nie tylko dla kierowców. Dzięki nim, nie wychodząc z domu, można załatwić wiele urzędowych spraw. Wystarczy profil zaufany (PZ), dzięki któremu w internecie możemy potwierdzać swoją tożsamość. W maju PZ założyło dokładnie 405 303 osoby. Dziennie decydowało się na to średnio ponad 13 tysięcy osób.

Jeśli jeszcze nie masz profilu zaufanego – załóż go już dziś.

Wideo
Urząd z domu

Kiedy już mamy profil zaufany możemy zacząć działać – wizytę w urzędzie zamienić na wizytę na GOV.pl. To na tym portalu znajdziecie wszystkie e-usługi, czyli sprawy urzędowe, które można załatwić bez wychodzenia z domu – online, dowolnego dnia, o dowolnej porze.

W maju nasz portal odwiedziło 14 922 900 użytkowników!

Jedną z najbardziej popularnych i dostępnych tam e-usług jest Wyślij pismo ogólne. Dzięki niej można załatwić lub przynajmniej zainicjować załatwienie niemal każdej sprawy w wielu instytucjach – ministerstwach, urzędach gminy, czy urzędach skarbowych. Aby skorzystać z pisma ogólnego nie potrzeba pieczątek, ani teczek. Wystarczy profil zaufany. Usługa jest oczywiście w pełni bezpłatna. Można z niej korzystać siedem dni w tygodniu, 24 godziny na dobę.

W maju tego roku Polacy wysłali do urzędów dokładnie 191 671 takich elektronicznych pism. Czyli dziennie wysyłali ich średnio 6182! Dla porównania – w maju ubiegłego roku z naszej e-usługi skorzystano 129 392 razy.

Ostatnie miesiące to rosnąca popularności e-usługi Zgłoś zbycie lub nabycie pojazdu. W maju tego roku kierowcy skorzystali z niej 101 352 razy (3269/dzień). To niemal dwa razy więcej niż w maju 2020 roku (51 026)!
Wideo

Dokumenty na kliknięcie

Przez internet można też m.in. zgłosić narodziny dziecka, zawnioskować o dowód osobisty, zgłosić utratę dokumentu tożsamości, zameldować/wymeldować się, czy zawnioskować o odpis aktu stanu cywilnego.

Z tej ostatniej możliwości, czyli e-usługi Uzyskaj odpis aktu stanu cywilnego, w maju Polacy skorzystali 30 988 razy. Co oznacza, że każdego dnia maja do urzędów trafiało średnio 999 elektronicznych wniosków w tej sprawie.

Ponad półtora tysiąca osób każdego dnia maja korzystało z e-usługi Uzyskaj dowód osobisty. W sumie, w ostatnim miesiącu, skorzystało z niej 48 433 Polaków (1562/dzień).

WAŻNE! 2 sierpnia, w związku z wejściem w życie nowych unijnych przepisów, zniknie możliwości składania online wniosków o dowód osobisty. Dlatego jeśli Twój dokument niebawem straci ważność – nie trać czasu i działaj. Sprawdź szczegóły.

Utratę dowodu osobistego w maju zgłosiło online 5098 osób (164/dzień). Można to zrobić korzystając z e-usługi Zgłoś utratę lub uszkodzenie swojego dowodu osobistego – unieważnij dowód.

Co prawda w dowodach osobistych nie ma informacji o miejscu zameldowania, ale gdyby ktokolwiek potrzebował dokumentu o zameldowaniu lub chciał zameldować lub wymeldować się – może to zrobić przez internet. Wystarczy skorzystać z e-usług Pobierz dokument o zameldowaniu, Wymelduj się z pobytu stałego lub Zamelduj się na pobyt stały lub czasowy dłuższy niż 3 miesiące.

W sumie z e-usług meldunkowych Polacy skorzystali w maju 20 815 razy (671/dzień).

W piątym miesiącu tego roku przez internet zgłoszono też narodziny 14 576 dzieci. A to oznacza, że każdego dnia z naszej e-usługi Zgłoś urodzenie dziecka korzystało średnio 470 rodziców najmłodszych e-Polaków. Jak wiemy… e-Polak potrafi!

źródło: https://www.gov.pl/web/cyfryzacja/e-uslugowe-podsumowanie-maja-2021