Internet baza cepik ciekawostki

internet prędkość

internet prędkość

Internet baza cepik ciekawostki

137 252 – tyle pojazdów, w tym 82 do zimowego utrzymania dróg, pojawiło się w listopadzie w Centralnej Ewidencji Pojazdów (CEP). Znamy więcej szczegółów!

Bez zaskoczenia

Najwięcej, jak co miesiąc, Polacy zarejestrowali samochodów osobowych – 99 049. Na drugim miejscu, pod względem liczby zarejestrowanych pojazdów, znalazły się ciężarówki – 13 255. Na trzecim – motocykle (4109).

Poza tym, w listopadzie, w Centralnej Ewidencji Pojazdów pojawiło się także m.in.: 1210 motorowerów, 3261 ciągników rolniczych i 327 autobusów.

A jakie marki królują na polskich drogach? Na pierwszym miejscu – jak zwykle – Volkswagen. Wśród najpopularniejszych marek wszystkich zarejestrowanych w listopadzie pojazdów znalazły się kolejno:

1. Volkswagen – 10 124
2. Ford – 9176
3. Opel – 9039
4. Toyota – 8612
5. Renault – 7148
6. Audi – 6878
7. BMW – 6653
8. Mercedes-Benz – 5932
9. Peugeot – 5206
10. Hyundai – 4675

Wśród zarejestrowanych w listopadzie samochodów osobowych w Top 10 znalazły się marki:

1. Volkswagen – 8973
2. Toyota – 8261
3. Opel – 8034
4. Ford – 7862
5. Audi – 6877
6. BMW – 6389
7. Renault – 4766
8. Hyundai – 4653
9. Peugeot – 4299
10. Mercedes-Benz – 4255
Gotowi na zimę

Co jeszcze ciekawego znaleźliśmy w bazie CEP w listopadzie? 82 pojazdy do zimowego utrzymania dróg (81 samochodów specjalnych i 1 przyczepę). Co ciekawe, w listopadzie 2020 r. W CEP pojawiło się 46 samochodów tego typu, natomiast w listopadzie 2019 r. – 70. Najwięcej pojazdów do zimowego utrzymania dróg zarejestrowano w województwie podkarpackim (19), nieco mniej w dolnośląskim (16), a na trzecim – równorzędnym miejscu – znalazły się województwa mazowieckie i małopolskie (z 10 zarejestrowanymi samochodami zimowymi).

Oto inne ciekawe – zarejestrowane w listopadzie – nowości w bazie CEP:

• 853 pojazdy do… przewozu pojazdów
• 59 sprężarek powietrza
• 147 pojazdów pożarniczych
• jeden pojazd służby więziennej
• 6 pojazdów do nauki jazdy

A skoro przy nauce jazdy jesteśmy – w Centralnej Ewidencji Kierowców (CEK) sprawdziliśmy też dane dotyczące prawa jazdy.

Urodziny mPrawa Jazdy

Nie tak dawno, bo 5 grudnia, mPrawo Jazdy, czyli prawo jazdy w naszej aplikacji mObywatel, świętowało pierwsze urodziny. W swoich telefonach ma je już prawie 4 miliony kierowców!

W związku z tym, w Centralnej Ewidencji Kierowców sprawdziliśmy, ilu Polaków od listopada może kierować samochodem. Co się okazało? W ostatnim miesiącu 24 111 osób odebrało prawa jazdy. W tym samym czasie 11 026 osobom prawo jazdy zatrzymano.

Baza CEPiK to źródło wiedzy, ciekawostek i inspiracji. Ale nie tylko! Daje też wiele możliwości. To właśnie dzięki niej powstało sporo przydatnych e-usług!

Kierowco – sprawdź, co możesz załatwić przez internet:

• Zarejestruj pojazd za pośrednictwem salonu – od 4 czerwca nowy samochód może zarejestrować za Ciebie uprawniony do tego przedstawiciel dealera lub salonu sprzedaży. Ty musisz jedynie przekazać mu pisemne upoważnienie – podpisane własnoręcznie lub elektronicznie. O nic więcej nie musisz się martwić.

• Zgłoś zbycie/nabycie pojazdu – na dopełnienie obowiązku związanego ze zgłoszeniem kupna, sprzedaży lub darowizny pojazdu masz 60 dni od podpisania umowy kupna-sprzedaży lub umowy darowizny. Zrób to przez internet!

• Historia Pojazdu – dzięki tej e-usłudze możesz sprawdzić m.in. czy pojazd nie był kradziony, złomowany, czy nie ma przekręconego licznika. Aby to zrobić potrzebujesz jedynie numeru rejestracyjnego, numeru VIN i datę pierwszej rejestracji.

• mPrawo jazdy – czyli dokument potwierdzający uprawnienia kierowcy w telefonie. Znajdziesz je w naszej aplikacji mObywatel. Jest tam też licznik punktów karnych!

• mPojazd – dane z dowodu rejestracyjnego, polisy OC i karty pojazdu. Tę usługę także znajdziesz w mObywatelu. Na 30 dni przed terminem wygaśnięcia OC lub przed końcem ważności badania technicznego, aplikacja przypomni Ci o tym.

• Mój Pojazd – usługa, dzięki której sprawdzisz stan licznika z ostatniego badania technicznego lub dane z dowodu rejestracyjnego pojazdu, którego jesteś właścicielem.

• Bezpieczny autobus – pozwala sprawdzić podstawowe dane na temat autobusu lub autokaru. Dzięki temu przed wyjazdem można się upewnić czy autobus, którym my lub nasi bliscy będą jechać, ma ważne badanie techniczne, aktualne OC oraz czy nie jest oznaczony jako wycofany z ruchu.

Szerokiej drogi!

Uwaga! Informacje zaprezentowane w opracowaniu dotyczące rejestracji pojazdów pochodzą z Centralnej Ewidencji Pojazdów. Dane te zostały wprowadzone do ewidencji przez urzędy i zostały poddane subiektywnym metodom doboru statystycznego. Oznacza to, że mogą nie uwzględniać wszystkich poprawek naniesionych przez urzędników po publikacji.

źródło: https://www.gov.pl/web/cyfryzacja/przygotowania-do-zimy-czyli-listopad-w-cepik-u