Internet bezpieczeństwo młodzieży w sieci

internet prędkość

internet prędkość

Internet bezpieczeństwo młodzieży w sieci

W Cyfryzacji KPRM odbyło się spotkanie w sprawie bezpieczeństwa młodzieży w Sieci, które otworzył Adam Andruszkiewicz – Sekretarz Stanu w Kancelarii Premiera. Podczas wydarzenia poruszone zostały tematy dotyczące zagrożeń, jakie Internet stwarza dla młodzieży i jak im przeciwdziałać, a także została przeprowadzona dyskusja w sprawie wspólnych działań w celu zapewnienia bezpieczeństwa w Internecie.

Młodzi ludzie muszą mieć pewność, że Internet jest przestrzenią, w której mogą czuć się bezpiecznie. Dzisiejsze spotkanie ma na celu przede wszystkim podniesienie świadomości młodych w temacie bezpieczeństwa w sieci – podkreślał Adam Andruszkiewicz Sekretarz Stanu w Kancelarii Premiera.

Spotkanie prowadziła Kinga Niemiec- Doradca Sekretarza Stanu w KPRM. Na podstawie przedstawionych statystyk, uczestnicy spotkania mogli dowiedzieć się, jak długo przeciętny użytkownik Internetu korzysta z Sieci w ciągu dnia, jak również o częstotliwości przepływu danych w ciągu minuty w Internecie na świecie. Przedstawione zostały także statystyki potencjalnych zagrożeń jakie najczęściej dotykają młodzież podczas korzystania z Sieci.

Na podstawie zgromadzonych ankiet i badań poinformowano uczestników o największej ilości zdarzeń, w których druga osoba staje się ofiarą potępiania i ubliżania w Internecie. Co więcej, w większości przypadkach rodzice dziecka, jako potencjalnego użytkownika Internetu, nie są świadomi zagrożenia w Sieci, a przede wszystkim przyszłych, jak i już zaistniałych sytuacji krzywdzących dla młodego człowieka- wskazywała Kinga Niemiec

Zrealizowane zostały również warsztaty przeprowadzone przez Państwowy Instytut NASK pn. „Co Internet wie o Tobie?”, dotyczące przede wszystkim prywatności oraz danych osobowych. Warsztaty pozwoliły uczestnikom zapoznać się z przypadkami dotyczącymi naruszenia prywatności, jak również z zagadnieniami, takimi jak: – doxing, czy OSINT (biały wywiad). Ważną częścią warsztatów była otwarta dyskusja, dzięki której każdy miał prawo do głosu wraz z możliwością przedstawienia własnych poglądów na temat niebezpieczeństwa w Sieci. Dodatkowo, samodzielne tworzenie mapy myśli przez każdego z uczestników, pozwoliło na ustalenie wspólnych i adekwatnych pojęć, ściśle związanych z Internetem. W trakcie warsztatów prowadzący zachęcali uczestników do chronienia własnych danych w Sieci, przekazując zalecenia zapobiegające zagrożeniom w Internecie.

Deklaracja

Na koniec podpisana została Deklaracja o wspólnym działaniu na rzecz Bezpieczeństwa w Sieci przez najważniejsze Młodzieżowe Rady w kraju, są to m.in. Rada Dialogu z Młodym Pokoleniem oraz Rada Dzieci i Młodzieży Rzeczypospolitej Polskiej przy Ministrze Edukacji Narodowej. Dokument potwierdza wspólną intencję i zaangażowanie stron oraz stanowi kolejny i ważny krok organizacji w celu podjęcia dodatkowych działań zmierzających do zapewnienia bezpiecznego Internetu dla młodzieży.

źródło: https://www.gov.pl/web/cyfryzacja/bezpieczenstwo-mlodziezy-w-sieci