Internet bezpieczny autobus sprawdź zanim wyruszysz w podróż
24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu – nasze e-usługi są dla Was dostępne z dowolnego miejsca, o dowolnej porze. Oto, jakie sprawy Polacy najchętniej załatwiali online w czerwcu.
Grafika wektorowa przedstawiająca kobietę trzymającą laptopa, jest ubrana w koszulkę z napisem I serce GOV PL. Wokół niej ekrany przedstawiające różne internetowe działania/e-usługi.
383 333 – dokładnie tyle osób od 1 do 30 czerwca założyło profil zaufany (PZ). Szybki rachunek i już wiemy, że każdego dnia PZ zakładało średnio 12 777 Polaków. Co oznacza, że w ubiegłym miesiącu średnio co 9 minut ktoś stawał się właścicielem profilu zaufanego. Świetny wynik!
Twój najlepszy profil
Dlaczego zaczynamy od profilu zaufanego? Bo to klucz do e-usług. Dzięki niemu możecie korzystać z coraz dłuższej listy e-usług.
– Dzięki profilowi zaufanemu szybko i bezpiecznie możemy kontaktować się z urzędami. W sumie korzysta już z niego ponad 11,7 miliona Polaków. Tylko od początku tego roku PZ założyło niemal 3 miliony osób – mówi minister Janusz Cieszyński, sekretarz stanu ds. cyfryzacji w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. – Profil zaufany najszybciej można założyć przez internet. W czerwcu uruchomiliśmy kolejny, wygodny sposób na potwierdzenie PZ – wideospotkanie z urzędnikiem – dodaje.
Wideospotkanie i masz profil zaufany – sprawdź szczegóły.
Profil zaufany to zbiór zaszyfrowanych danych, który potwierdza w internecie, że my to my – podobnie jak dowód osobisty przy tradycyjnym „okienku” w urzędzie. Każdy profil zaufany jest przypisany do konkretnego numeru PESEL – każdy z nas może mieć tylko jeden PZ. Jeśli jeszcze nie masz profilu zaufanego – załóż go już dziś.
A oto kilka konkretnych przykładów, co można załatwić dzięki PZ – bez wychodzenia z domu, online:
zalogować się do Internetowego Konta Pacjenta, Platformy Usług Elektronicznych ZUS, czy konta Mój GOV,
wysłać przez internet pismo ogólne do urzędu,
zawnioskować online o odpisy aktów stanu cywilnego,
przez internet zameldować się lub wymeldować na/z pobyt stały/czasowy,
zgłosić narodziny dziecka,
sprawdzić stan punktów karnych,
uruchomić aplikację mObywatel, czyli cyfrowy portfel na dokumenty, w którym znajdziecie m.in. elektroniczne odwzorowanie dowodu osobistego, prawa jazdy, czy dowodu rejestracyjnego oraz – potwierdzenie szczepienia przeciw COVID-19,
rozliczyć podatki, korzystając m.in. z usługi Twój e-PIT
i wiele innych.
A wszystko to w pełni bezpiecznie i bezpłatnie.
e-Hity czerwca
Miliony Polaków mają profil zaufany i chętnie z niego korzystają. Jakie e-usługi – czyli sprawy urzędowe, które można załatwić przez internet – cieszyły się w czerwcu największą popularnością? Sprawdziliśmy to!
Od 1 do 30 czerwca Polacy wysłali do urzędów 179 267 (czyli niemal 6 tysięcy dziennie) elektronicznych pism ogólnych. Umożliwia to e-usługa Wyślij pismo ogólne. Od początku tego roku skorzystano z niej ponad 1,1 miliona razy!
Kolejna bardzo popularna e-usługa to Zgłoś zbycie lub nabycie pojazdu. W czerwcu Polacy skorzystali z niej 88 061 razy. A jeśli jesteśmy już przy e-usługach dla kierowców…
Od 1 do 30 czerwca polscy kierowcy 22 137 964 (!) razy skorzystali też z naszej e-usługi Historia Pojazdu, a 1 783 519 razy sprawdzili online swoje punkty karne. Umożliwia to e-usługa Sprawdź swoje punkty karne. Stan swojego konta można także sprawdzić w aplikacji mObywatel.
Mamy też coś dla pasażerów – e-usługę Bezpieczny autobus, dzięki której możemy sprawdzić, czy pojazd (autokar lub bus), którym podróżujemy powinien w ogóle ruszać w trasę. W czerwcu skorzystano z niej 60 846 razy. Korzystanie z tej e-usługi jest bardzo proste. Na stronie bezpiecznyautobus.gov.pl wystarczy tylko wpisać numer rejestracyjny pojazdu i gotowe.
Dokumenty na kliknięcie
Wracamy do typowych spraw urzędowych, które można załatwić online. Jedną z nich jest możliwość zgłoszenia przez internet narodzin dziecka. Umożliwia to nasze e-usługa Zgłoś urodzenie dziecka. w czerwcu tą drogą rodzice zgłosili przyjście na świat 13 463 maluchów.
Przez internet, dzięki e-usłudze Uzyskaj odpis aktu stanu cywilnego, można też zawnioskować o m.in. odpis aktu urodzenia lub małżeństwa. Od 1 do 30 czerwca Polacy skorzystali z tej możliwości 26 436 razy.
Online (jeszcze) można też złożyć wniosek o nowy dowód osobisty. Jeśli chcielibyście to zrobić skorzystajcie z e-usługi Uzyskaj dowód osobisty. W czerwcu skorzystało z niej 49 346 osób.
WAŻNE! W związku z nadchodzącymi zmianami w dowodach osobistych – 26 lipca zniknie możliwość wnioskowania online o nowy dokument tożsamości. Z e-usługi będzie można korzystać jedynie w przypadku wnioskowania o dowód dla dziecka do 12. roku życia.
A jeśli Wasz dowód zaginął, zniknął, przepadł – to także możecie (a nawet powinniście!) zgłosić, przez internet. W tym przypadku polecamy Waszej uwadze e-usługę Zgłoś utratę lub uszkodzenie swojego dowodu osobistego. Od 1 do 30 czerwca skorzystało z niej 5325 osób.
Wszystkie e-usługi znajdziecie na portalu GOV.pl. W czerwcu odwiedziło go niemal 14 milionów osób. Koniecznie tam zajrzyjcie. e-Polak potrafi!
stopka Cyfryzacja KPRM
źródlo: https://www.gov.pl/web/cyfryzacja/pz-co-9-minut-czyli-e-uslugowe-podsumowanie-czerwca