Internet covid testy szczepienia aplikacja STOP COVID

internet prędkość

internet prędkość

Internet covid testy szczepienia aplikacja STOP COVID

Informacje o szczepieniach, łatwiejsze zapisy na testy – nowości w aplikacji STOP COVID

24.03.2021

W sklepach Google Play i App Store jest już dostępna najnowsza wersja aplikacji STOP COVID, a w niej kolejne udogodnienia dla użytkowników. Można ją pobrać za darmo. Warto!
Mężczyzna leżący na kanapie – widok na trzymany w rękach telefon. Na telefonie – ekran główny aplikacji STOP COVID, z lewej strony – telefon z ekranem startowym aplikacji.

STOP COVID to dobrowolna, bezpłatna i bezpieczna aplikacja, która wysyła powiadomienia o kontakcie z koronawirusem. Dzięki temu pomaga zahamować jego rozprzestrzenianie się. Korzystanie z aplikacji jest proste, bezpieczne i – co pokazują doświadczenia innych krajów – skuteczne. Do używania jej zachęca minister zdrowia.
Nowości!

Stale pracujemy nad tym, aby nasza aplikacja była jeszcze lepsza i bardziej przydatna. W sklepach Google Play i App Store dostępna jest już jej najnowsza wersja. Co się zmieniło (na lepsze)?

Wszyscy użytkownicy, nawet ci którzy nie dostali powiadomienia o kontakcie z koronawirusem, mają możliwość szybkiego i wygodnego zapisania się na test.
Rozbudowaliśmy panel ze statystykami – teraz możecie mieć jeszcze łatwiejszy dostęp do danych dotyczących zachorowań i szczepień w Polsce oraz statystyk dla województw i wybranych powiatów (każdy użytkownik może wybrać te powiaty, które go interesują).
W najnowszej wersji aplikacji pojawiła się także możliwość zgłoszenia chęci zaszczepienia się oraz dostęp do formularza rejestracji na szczepienia.

Jeśli korzystacie z aplikacji – wystarczy, że ją zaktualizujecie (aktualizacje dostępne są w sklepach z aplikacjami). Jeśli do tej pory nie korzystaliście z naszej aplikacji – pobierzcie ją ze sklepów Google Play lub App Store.

Poza nowościami w STOP COVID – tak jak do tej pory – znajdziecie też m.in.:

Test oceny ryzyka zachorowania – warto wypełniać go regularnie,
Dziennik zdrowia – to miejsce, gdzie codziennie można notować np. wysokość swojej temperatury lub występowanie innych objawów (katar, kaszel itp.). To także miejsce na notatki z kim się spotkaliśmy/gdzie byliśmy. Gdybyśmy zachorowali – takie informacje na pewno się przydadzą,
Aktualną informację o liczbie wykonanych w Polsce szczepień przeciwko COVID – 19,
Aktualną informację o liczbie zachorowań na koronawirusa w Polsce,
Obserwacja powiatów – dzięki tej funkcji można mieć aktualne informacje o sytuacji epidemicznej w wybranych regionach,
Ostrzeż w Europie – dzięki tej funkcji możesz wysłać powiadomienie do użytkowników aplikacji innych państw członkowskich Unii Europejskiej lub otrzymać powiadomienie od nich bez konieczności instalowania aplikacji z innych krajów.

Głównym celem aplikacji jest wysyłanie anonimowych powiadomień o kontakcie z koronawirusem. Otrzymanie takiego ostrzeżenia nie oznacza, że jesteśmy chorzy lub że powinniśmy odbyć obowiązkową kwarantannę. To sygnał, że w ostatnich 14 dniach mogliśmy mieć kontakt z osobą, która ma pozytywny wynik testu na COVID-19. A to oznacza, że powinniśmy być ostrożniejsi. Jeśli to możliwe – powinniśmy przez jakiś czas zrezygnować ze spotkań np. z seniorami. Wszystko po to, by zahamować ewentualne rozprzestrzenianie się koronawirusa.

– Zachęcam do stosowania aplikacji STOP COVID. Jak pokazują doświadczenia innych krajów korzystanie z tego rodzaju aplikacji przyczynia się do spadku liczby zachorowań – mówi minister zdrowia Adam Niedzielski. – Aplikacja jest bezpieczna i bezpłatna, zapewnia bezpieczeństwo i prywatność – dodaje.
Potwierdzona skuteczność

Aplikacja powstała we współpracy z Komisją Europejską. Identyczne aplikacje wdrożyły też inne europejskie kraje. Niemcy mają Corona-Warn-App, Irlandczycy – COVID Tracker, Włosi – Immuni, Łotysze – Apturi Covid, Duńczycy – Smitte|stop, Chorwaci – Stop COVID-19, Brytyjczycy – NHS COVID-19 app. My mamy – STOP COVID.

Wszystkie te aplikacje mają ten sam cel, wszystkie bazują na tych samych mechanizmach i technologiach.

Brytyjski resort zdrowia oszacował, że tamtejsza aplikacja (NHS COVID-19 app), działająca tak samo jak nasza, zapobiegła około 600 tysiącom nowych infekcji.

Dzięki powiadomieniu możemy szybciej zareagować i lepiej zadbać o swoje zdrowie.

Działanie aplikacji (nie tylko naszej, ale wszystkich dostępnych w Europie aplikacji tego typu) jest oparte o system Bluetooth i rozwiązanie dostarczone przez firmy Apple i Google. W największym skrócie wygląda to tak:

Po ściągnięciu aplikacji (jest dostępna – w zależności od tego z jakiego telefonu korzystamy – w sklepach Google Play lub AppStore) uruchamiamy system monitorowania ryzyka (włączamy Bluetooth).
Od tego momentu aplikacja, działając w tle, monitoruje nasze otoczenie w poszukiwaniu innych telefonów, na których także jest zainstalowana. My już nic nie musimy robić.
Jeśli znajdzie takie urządzenie, a spotkanie z nim będzie trwało dłużej niż 15 minut i odbędzie się w odległości poniżej 2 metrów – aplikacja zapamięta je na 14 dni. W aplikacji nie znajdziemy informacji z iloma takimi urządzeniami „widziało się” nasze.
Jeśli w trakcie 14 dni właściciel urządzenia, z którym kontakt miał nasz telefon, zachoruje i wpisze w aplikacji otrzymany z Centrum Kontaktu numer PIN – w naszym telefonie pojawi się ostrzeżenie.
Jeśli w trakcie 14 dni my zachorujemy i wpiszemy w aplikacji numer PIN, tym samym uruchamiając system powiadomień – w telefonach osób/innych użytkowników aplikacji, z których urządzeniami „widziało się” nasze – pojawią się anonimowe ostrzeżenia.
Dostając powiadomienie – nie wiemy kto je wysłał. Wysyłając powiadomienie – nie wiemy do kogo je wysyłamy.

Jeśli nadal nie do końca rozumiesz jak działa aplikacja, obejrzyj film, w którym to tłumaczymy.
Wideo

Do tej pory (dane na 20 marca) aplikację pobrało 1 918 763 Polaków. System powiadamiania uruchomiło 4728 osób.

Nasza aplikacja jest dostępna w językach polskim, niemieckim, angielskim, rosyjskim, tureckim i ukraińskim.

Korzystasz z telefonu z systemem Android – pobierz STOP COVID ze sklepu Google Play.
Korzystasz z telefonu z systemem iOS – pobierz STOP COVID ze sklepu App Store.

Więcej informacji o aplikacji można znaleźć na stronie gov.pl/stopcovid

źródło: https://www.gov.pl/web/cyfryzacja/nowosci-w-aplikacji-stop-covid