Internet grupa Polsat podsumowuje 2020 rok

internet prędkość

internet prędkość

Internet grupa Polsat podsumowuje 2020 rok

Grupa Polsat sprawnie dostosowała działalność do nowych warunków panujących w pandemii.
Uruchomiła pierwszą w Polsce sieć 5G Plusa na częstotliwości 2600 MHz TDD, która obejmie wkrótce zasięgiem ponad 11 mln mieszkańców Polski. Rozwój sieci 5G istotnie przyspieszy ogłoszone strategiczne partnerstwo z Cellnex Telecom. Z kolei zakup Grupy Interia.pl jeszcze bardziej umocnił pozycję Grupy na rynku internetowym. Nowym kierunkiem rozwoju było wejście na rynek fotowoltaiki pod marką ESOLEO.
Łącznie Grupa Polsat świadczy 18 mln usług telewizji, Internetu i telefonii, a ponad 2 mln klientów Grupy połączyło 6,4 mln usług w programie smartDOM. Przychody Grupy wzrosły do blisko 12 mld zł, skorygowana EBITDA była stabilna i wyniosła 4,2 mld zł, a zysk netto wzrósł do poziomu 1,15 mld zł. Cyfrowy Polsat wypłacił też rekordowo wysoką dywidendę w łącznej kwocie 640 mln zł, czyli 1 zł na akcję.
Jednocześnie przez cały 2020 rok Zygmunt Solorz i Grupa Polsat angażowali się aktywnie w pomoc w walce z epidemią koronawirusa, przekazując ponad 50 mln złotych na wsparcie społeczeństwa, służby zdrowia, klientów, widzów i pracowników.

– Rok 2020 był wyjątkowym czasem i przyniósł nowe wyzwania, którym musieliśmy sprostać na wielu polach. Najbardziej priorytetowe dla nas było zapewnienie maksymalnego bezpieczeństwa naszym pracownikom, a także ciągłości biznesu i możliwości dostarczania klientom najwyższej jakości naszych usług, w szczególności internetowych i telefonicznych, dzięki którym m.in. mogli pracować i uczyć się zdalnie – mówi Mirosław Błaszczyk, Prezes Zarządu Cyfrowego Polsatu i Polkomtela.
W 2020 roku zostały zrealizowane inwestycje, które zapewnią dalszy, konsekwentny rozwój działalności Grupy. Jednym z najważniejszych wydarzeń było uruchomienie pierwszej w Polsce sieci 5G oraz nawiązanie strategicznej współpracy z Cellnex Telecom, która umożliwi jeszcze szybszy rozwój sieci 5G.

Sieć 5G Plusa została uruchomiona w maju 2020 roku w 7 miastach w Polsce na 100 nadajnikach i częstotliwości 2600 MHz TDD. Dzięki szybkiemu rozwojowi sieci z 5G Plusa można już korzystać we wszystkich 16 województwach. Już wkrótce najnowocześniejsze 5G 2600 MHz TDD od Plusa obejmie zasięgiem łącznie ponad 11 milionów mieszkańców Polski.
W lutym br. Grupa Polsat ogłosiła zamiar nawiązania strategicznej współpracy z Cellnex Telecom. Zamysł tego partnerstwa oparty jest o koncepcję współdzielenia aktywnej i pasywnej infrastruktury, w ramach której operator mobilny skupia się przede wszystkim na zapewnieniu najwyżej jakości usług, celem budowania maksymalnej satysfakcji klientów, podczas gdy operator infrastrukturalny jest odpowiedzialny za dostarczenie zamówionej pojemności sieciowej w sposób najbardziej efektywny kosztowo.

Nowe możliwości przed Grupą Polsat otworzył zakup Grupy Interia.pl, czołowego gracza na polskim rynku Internetu. Po nabyciu Interii Grupa Polsat stała się jednym z wiodących podmiotów na polskim rynku reklamy internetowej i e-commerce. Szybka integracja portalu w ramach struktur Grupy Polsat pozwala korzystać z potencjału licznych synergii. Od 1 października ub. r. pełna obsługa reklamowa Grupy Interia.pl jest realizowana przez Polsat Media, które oferuje unikalne rozwiązania crossmediowe.

W 2020 roku Grupa rozpoczęła także działalność na rynku fotowoltaiki, wprowadzając ofertę instalacji fotowoltaicznych pod nową marką ESOLEO. Oferta ESOLEO to szereg korzyści dla klientów: mniejsze rachunki za prąd, sprzęt od renomowanych producentów, kompleksowe zajęcie się formalnościami, przygotowanie projektu, pomoc w uzyskaniu kredytu przy zerowym wkładzie własnym oraz szybki montaż. Z ofertą ESOLEO można zapoznać się na terenie całej Polski w ponad 1000 punktach sprzedaży i obsługi klienta Plusa i Cyfrowego Polsatu, a także na stronie www.esoleo.pl i specjalnej infolinii 222 136 222.

Jednocześnie spółka ESOLEO, jako lider konsorcjum, wybuduje dla Grupy ZE PAK największą farmę fotowoltaiczną w Polsce o mocy 70 MWp. Elektrownia fotowoltaiczna powstanie w miejscowości Brudzew na działkach o powierzchni ok. 100 ha, na zrekultywowanych gruntach, które uprzednio eksploatowano w procesie wydobycia węgla brunatnego metodą odkrywkową.

Grupa Polsat podpisała umowę zakupu czystej energii z elektrowni słonecznej w Brudzewie i już wkrótce w całej swojej działalności będzie korzystała wyłącznie z czystej, zeroemisyjnej energii elektrycznej, przyczyniając się w ten sposób do ograniczenia emisji CO2 oraz reedukacji swojego śladu węglowego.

Ta decyzja idealnie wpisuje się w działania prośrodowiskowe prowadzone przez spółki z Grupy Polsat. Jako członkowie Stowarzyszenia Program Czysta Polska, powołanego przez głównego akcjonariusza Zygmunta Solorza, spółki aktywnie angażowały się w edukację ekologiczną i promocję zachowań i postaw przyjaznych środowisku i naturze, m.in. na antenie Polsatu, w portalach Interia.pl i Polsatnews.pl, a także w ramach magazynu abonentów „Brawo Ty!”.

Grupa Polsat od początku trwania epidemii podjęła szereg inicjatyw prospołecznych, aby wesprzeć w trudnym okresie służbę zdrowia, dzieci wykluczone cyfrowo, seniorów, chronić zdrowie i życie pracowników, a milionom klientów zaproponować bezpieczne rozwiązania i ciągłość usług. Zygmunt Solorz i Grupa Polsat przeznaczyli łącznie ponad 50 milionów złotych na ten cel, a wśród przeprowadzonych wspólnie z Fundacją Polsat działań znalazły się m.in.: zakup 200 tysięcy testów na koronawirusa wraz z niezbędną aparaturą laboratoryjną za kwotę ponad 16 milionów złotych, przekazanie 20 nowoczesnych respiratorów o wartości niemal 3 mln złotych dla szpitali zakaźnych, zakup środków ochrony, specjalny blok reklamowy w Polsacie, a także 2200 tabletów dla dzieci wykluczonych cyfrowo (więcej informacji).

18 mln świadczonych usług i rozwój segmentu mediowego
2020 rok to konsekwentna i skuteczna kontynuacja strategii „Dla każdego. Wszędzie”, nowe usługi – jak 5G czy telewizja internetowa OTT – w programie smartDOM oraz inwestycje w atrakcyjny kontent. W sumie Grupa świadczy 18 mln usług, a ponad 2 mln klientów skorzystało z możliwości połączenia usług w programie smartDOM. Dzięki temu rośnie średni miesięczny przychód od klienta, a wskaźnik odejść klientów – będący miarą

ich zadowolenia z usług – utrzymuje się na bardzo niskim poziomie 6,5%.
– Poczynione przez nas w 2020 roku inwestycje i decyzje, które podejmujemy na bieżąco, pozwoliły nam z początkiem tego roku zaprezentować nowe taryfy 5G, zapewniające naszym klientom zupełnie nowe doświadczenie z użytkowania technologii mobilnej. Taryfy te zostały dobrze przyjęte przez klientów i zamierzamy w tym roku poświęcić dużo uwagi popularyzacji usługi 5G pośród abonentów Plusa i Cyfrowego Polsatu – mówi Maciej Stec, Wiceprezes Zarządu ds. Strategii Cyfrowego Polsatu i Polkomtela.
Najważniejsze dane operacyjne[1] za IV kwartał i cały 2020 r. dla segmentu B2C i B2B:
Liczba klientów usług multiplay, świadczonych m.in. w ramach flagowego programu smartDOM, wzrosła o 71 tys. r/r (3,6%) do 2,065 mln, a łącznie posiadają oni 6,36 mln usług.

Łącznie Grupa Polsat świadczy 18 mln usług płatnej telewizji, internetu i telefonicznych, a ich liczba wzrosła o 3,5% r/r.

Silny przyrost liczby usług kontraktowych – o 643 tys. (4,4%) r/r do blisko 15,4 mln:

– Wzrost liczby usług telefonii komórkowej – o 640 tys. (8,1%) r/r do 8,5 mln, w efekcie korzystnego wpływu strategii multiplay, dbania o satysfakcję klientów, dobrej sprzedaży usług m2m w segmencie B2B,
– Liczba usług płatnej telewizji była na wysokim poziomie ponad 5 mln,
– Stabilna baza usług Internetu wynosząca ok. 1,8 mln,
– Każdy klient posiadał średnio 2,77 usługi z portfolio Grupy – wzrost wskaźnika nasycenia usługami przypadającymi na jednego klienta o 6,1% r/r,
– Wzrost średniego miesięcznego przychodu od klienta kontraktowego (ARPU) w IV kw. o 5% r/r do 89,9 zł,
– Wskaźnik odejść klientów (churn) na niezmiennie niskim poziomie – 6,5% w skali roku.
Stabilna baza usług prepaid rzędu 2,62 mln, z wysokim ARPU w IV kw. na poziomie 21,8 zł.
W 2020 r. klienci detaliczni Cyfrowego Polsatu i Plusa przetransferowali ok. 1,5 EB danych (wzrost o 36% r/r).

Najważniejsze dane operacyjne za IV kwartał i cały 2020 r. dla segmentu mediowego:
Kanały Grupy Telewizji Polsat uplasowały się w czołówce rynku oglądalności w grupie komercyjnej, osiągając wynik 25% (9,5% kanału głównego oraz 15,4% kanałów tematycznych) w IV kwartale i 23,9% (9,5% kanału głównego i 14,4% kanałów tematycznych) w całym 2020 r.
Przychody Grupy Telewizji Polsat z reklamy telewizyjnej i sponsoringu wzrosły w IV kwartale o 4,5% r/r do 396 mln zł, dzięki czemu udział Grupy w rynku reklamy TV wzrósł do poziomu 29,2%. W całym 2020 r. odnotowały spadek o 8,2% r/r do 1,12 mld zł, ale dzięki dynamice przychodów przewyższającej tą rynkową, udział Telewizji Polsat w rynku reklamy wzrósł do 28,5%.

Wiodąca pozycja Grupy Polsat-Interia na rynku wydawców internetowych – blisko 20 mln użytkowników oraz 1,7 mld odsłon średniomiesięcznie w IV kw. ub. r.

– Zgodnie z naszymi przewidywaniami w drugiej połowie roku nastąpiło wyraźne odbicie rynku reklamy TV. Jesienią powróciliśmy na antenę z naszymi flagowymi programami, a koszty ramówki dostosowaliśmy do kondycji rynku reklamowego. Całoroczne wyniki oglądalności naszych stacji są zgodne z naszą strategią, na poziomie 23,9%. W czwartym kwartale nasze przychody z reklamy rosły prawie dwukrotnie szybciej niż rynek, dzięki czemu złagodziliśmy spadek całorocznych przychodów, a nasz całoroczny udział w rynku reklamy TV wzrósł do poziomu 28,5% – mówi Stanisław Janowski, Prezes Zarządu Telewizji Polsat.

Wyniki finansowe Grupy Polsat lepsze od oczekiwań rynku
Rok 2020 to bardzo udany okres dla Grupy Polsat także pod względem wyników finansowych. Przychody Grupy wzrosły o 2,5% do blisko 12 mld zł, skorygowana EBITDA była stabilna i wyniosła 4,2 mld zł, a zysk netto wzrósł do poziomu 1,15 mld zł. Grupa zdecydowała o wypłacie rekordowo wysokiej dywidendy za 2019 r. w łącznej kwocie 640 mln zł, czyli 1 zł na akcję.

Wolne przepływy pieniężne utrzymują się na wysokim poziomie 1,27 mld zł pomimo istotnego przyspieszenia realizowanych inwestycji, a wskaźnik całkowitego zadłużenia spadł do 2,80x (dług netto/EBITDA LTM).
– W 2020 roku wypracowaliśmy bardzo dobre wyniki finansowe, co pozwoliło nam kontynuować bieżące projekty, inwestować w rozwój sieci 5G i nowe obszary działalności, a także zdecydować o wypłacie rekordowo wysokiej dywidendy za 2019 r. w wysokości 640 mln złotych – mówi Katarzyna Ostap-Tomann, Członek Zarządu ds. Finansowych Cyfrowego Polsatu i Polkomtela. – Rosnące zapotrzebowanie w czasie pandemii na usługi telekomunikacyjne i rozrywkę przełożyło się na wzrost przychodów segmentu usług B2C i B2B, co wpłynęło także na wzrost wyniku EBITDA tego segmentu, a jednocześnie na naszą decyzję o przyspieszeniu inwestycji w technologię 5G. Z kolei odbudowa skali przychodów segmentu mediowego jest efektem odbicia rynku reklamy w drugiej połowie roku oraz konsolidacji wyników Grupy Interia.pl i nabycia nowych kanałów Nowa TV i Fokus TV.

– Pomimo pandemii w 2020 roku zrealizowaliśmy wszystkie plany i założenia. W tym miejscu chciałbym podziękować i podkreślić ogromną rolę naszego zespołu, który w trudnym czasie wykazał się zaangażowaniem i ogromną odpowiedzialnością. Przed nami nowe cele i wyzwania. Chcemy dostarczać klientom jak najlepsze i najnowocześniejsze usługi dostosowane do ich potrzeb i rosnącego zapotrzebowania na niezawodny, szybki dostęp do Internetu w związku z przeniesieniem wielu naszych codziennych aktywności do sieci. Zadbamy o dynamiczny rozwój sieci 5G, segmentu internetowego z Grupą Interia.pl i programu smartDOM zgodnie z ideą „Dla każdego. Wszędzie”, a także inwestycje w atrakcyjny kontent – podsumowuje Mirosław Błaszczyk.

[1] Bez uwzględnienia danych operacyjnych Grupy Netia, które są publikowane oddzielnie od wyników Grupy Cyfrowy Polsat.

zrodlo: https://grupapolsat.pl/pl/archive/grupa-polsat-podsumowuje-2020-rok-dynamiczna-rozbudowa-sieci-5g-zakup-szybka-integracja#