Internet dzień świstaka

speed testy

speed testy

Dzień Świstaka? W internecie każdy dzień może być inny!

02.02.2021

2 lutego to… Dzień Świstaka. Surfując po internecie nie tylko sprawdzicie, co to za święto (a może film?), ale znajdziecie też wiele interesujących informacji z całego świata. Seniorze, spotkajmy się w sieci!
Dwoje seniorów (kobieta i mężczyzna) siedzą na kanapie z telefonami w rękach. Oglądają coś zabawnego – oboje się śmieją pokazując sobie ekranu urządzeń.

Na początek garść informacji – z internetu, oczywiście. Dzień Świstaka to święto, które co roku – 2 lutego – jest obchodzone w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Nazwa wzięła się od głównego bohatera tegoż święta, którym jest… świstak amerykański.

Dzień świstaka, czyli…

Głównym punktem święta jest zwabienie zwierzaka do norki. Jeśli tam zobaczy swój cień i wróci – zwiastuje to kolejne sześć tygodni zimy. Jeśli nie – coraz bliżej wiosna. W internecie przeczytacie też, że ta przepowiednia sprawdza się w około połowie przypadków, czyli 50/50…

W sieci znajdziecie też film „Dzień świstaka” i to od niego pochodzi znane także w Polsce powiedzenie. Dzień świstaka, czyli marazm, każdy dzień taki sam, codziennie powtarzanie tych samym czynności i zadań. Kto tego nie zna? Pandemia spowodowała, że w ostatnich miesiącach dzień świstaka mamy częściej niż kiedykolwiek wcześniej. Najbardziej chyba odczuwają to seniorzy…

Co z tym zrobić? Na pewno jest wiele sposobów na uatrakcyjnienie codziennej prozy życia. My dzisiaj polecamy jeden, ale za to bardzo skuteczny – internet!

Słyszeliście to pewnie nie raz, ale to prawda: internet to okno na świat. Warto przełamać swoje wątpliwości, czy obawy i spróbować!

– Każdy może być e-Polakiem. Ani wiek, ani internetowe umiejętności nie mają tu żadnego znaczenia – mówi Marta Manowska, ambasadorka naszej kampanii „e-Polak potrafi!”. W pełni się z nią zgadzamy.

Ruszaj w świat!

Dzięki internetowi, nie ruszając się z domu (i bez ryzyka dla zdrowia) możecie codziennie odwiedzać inne zakątki świata. Zwiedzać polskie i zagraniczne muzea. Oglądać filmy z młodości, ale i te najnowsze. Słuchać koncertów i oper. W sieci znajdziecie też mnóstwo interesujących lektur, które sprawią, że czas spędzony w domu minie szybciej i milej. Wystarczy spróbować.

– Internet jest narzędziem skrojonym na potrzeby osób dojrzałych. Nie tylko pozwala na lepszą komunikację z bliskimi, czy znajomymi, ale pozwala także na realizację wszystkich tych czynności, na które czasami po prostu brakuje siły lub czasu – mówi minister Marek Zagórski, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Aby ułatwić Wam rozpoczęcie przygody z internetem – wspólnie z Martą Manowską – przygotowaliśmy specjalnie instruktarze. Koniecznie je obejrzyjcie!
Wideo

To nie wszystko, co dla Was mamy!

Inni mogą i Ty też!

Zdajemy sobie sprawę, że ciężko jest czasem przekonać seniora do rozpoczęcia internetowej przygody. Dlatego postanowiliśmy podejść do tego inaczej… Wraz z Martą Manowską przygotowaliśmy także cykl filmów, w których znani seniorzy dzielą się swoimi internetowymi doświadczeniami i przygodami. Pytamy ich także o to, co zrobić, aby przekonać nieprzekonanych.

Obejrzyjcie i dajcie się przekonać!

Władysław Balicki opowiedział Marcie Manowskiej, jak – dzięki internetowi – udaje mu się utrzymywać kontakt z wieloma osobami na raz, często mieszkającymi tysiące kilometrów dalej.
Wideo

Wiesława Judek zdradziła m.in. jakie seriale najchętniej ogląda w internecie, czego szuka w sieci, a nawet, jaki blog chciałaby założyć.
Wideo

Iwona Mazurkiewicz opowiedziała, jakie sprawy urzędowe załatwia przez internet i dlaczego warto zaufać profilowi zaufanemu.
Wideo

Więcej materiałów znajdziecie na gov.pl/epolakpotrafi i na stronie naszej kampanii „Seniorze – spotkajmy się w sieci”. Koniecznie tam zajrzyjcie!

Sami widzicie, że dzięki internetowi dzień świstaka Wam nie grozi! :)

Projekt „Kampanie edukacyjno-informacyjne na rzecz upowszechniania korzyści z wykorzystywania technologii cyfrowych” realizujemy we współpracy z Państwowym Instytutem Badawczym NASK. Kampanie mają na celu promowanie wykorzystywania technologii w codziennym życiu przez osoby w różnym wieku, przełamywanie barier z tym związanych oraz wzrost cyfrowych kompetencji społeczeństwa. Projekt obejmuje cztery obszary: jakość życia, e-usługi publiczne, bezpieczeństwo w sieci i programowanie.

źródło: https://www.gov.pl/web/cyfryzacja/dzien-swistaka-w-internecie-kazdy-dzien-moze-byc-inny