Internet e usługa historia pojazdu

internet prędkość

internet prędkość

Internet e usługa historia pojazdu

Historia roku – kup spokój

23.04.2021

Znaleźliście wymarzone auto, decyzja o kupnie prawie podjęta? Chcecie mieć pewność, że słuszna? To, czego nie widać gołym okiem, warto sprawdzić… w internecie. Pomaga w tym nasza e-usługa Historia Pojazdu.
Na zdjęciu widać wystawione przez okno samochodu kobiece nogi. W samochodzie widać słomkowy kapelusz.

Czy auto (może też być motocykl lub inny pojazd) nie było kradzione, złomowane, czy nie ma przekręconego licznika – wszystko to możecie sprawdzić online. Za darmo, w kilka chwil i kliknięć, wchodząc na stronę historiapojazdu.gov.pl. W ten sposób „prześwietlicie” nie tylko pojazdy zarejestrowane w Polsce, ale i te z zagranicy.
Nie zastanawiaj się, sprawdź

Jeśli nie słyszeliście do tej pory o takiej możliwości, powinniście wiedzieć, że inni słyszeli i skorzystali!

– Tylko przez pierwsze trzy miesiące tego roku Polacy skorzystali z e-usługi Historia Pojazdu dokładnie 73 389 115 razy. Z czego tylko w marcu niemal 30 milionów. To zdecydowanie jedna z naszych najpopularniejszych e-usług – mówi minister Marek Zagórski, sekretarz stanu ds. cyfryzacji w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. – Otrzymywane dzięki niej dane mogą pomóc w ocenie stanu technicznego pojazdu oraz potwierdzeniu wiarygodności oferty sprzedawcy – dodaje.

Co więc jest potrzebne, aby poznać całą prawdę o upatrzonym aucie?

Numer rejestracyjny
Numer VIN
Data pierwszej rejestracji

Wszystkie te dane znajdziecie w m.in. w dowodzie rejestracyjnym i karcie pojazdu. Uczciwy sprzedawca nie powinien mieć problemu z tym, aby je Wam przekazać.

Jeśli będziecie chcieli sprawdzić samochód, który nie jest jeszcze zarejestrowany w Polsce – potrzebny będzie też profil zaufany. On także nic nie kosztuje i można go założyć w kilka chwil. Żeby Wam to ułatwić – przygotowaliśmy instruktaż.
Wideo
Pełna kontrola

Załóżmy, że wybrane przez Was auto jest już zarejestrowane w naszym kraju. Dzięki naszej e-usłudze zdobędziecie informacje gromadzone od pierwszej rejestracji pojazdu w Polsce. Możecie sprawdzić m.in.:

dane techniczne, takie jak pojemność i moc silnika czy rodzaj paliwa,
terminy okresowych badań technicznych, które przechodził pojazd, w tym wynik badania oraz informację czy posiada aktualne badanie,
informację o dodatkowych badaniach technicznych,
odczyt drogomierza zarejestrowany podczas badań technicznych (Uwaga: w Centralnej Ewidencji Pojazdów gromadzi się informacje o odczycie drogomierza począwszy od 2014 r.),
odczyt drogomierza/y zarejestrowany podczas kontroli drogowej,
informację, czy posiada ważne obowiązkowe ubezpieczenie OC,
informację o szkodzie istotnej (Uwaga: w Centralnej Ewidencji Pojazdów dane o szkodzie istotnej gromadzi się od 1 marca 2020 r.),
liczbę właścicieli i współwłaścicieli oraz województwo rejestracji,
czy pojazd nie jest oznaczony obecnie w bazie jako kradziony lub posiada informację o odnalezieniu pojazdu lub zakończeniu poszukiwań,
informację dotyczącą daty zbycia pojazdu,
informację, czy pojazd był własnością firmy/organizacji, czy osoby prywatnej,
informację czy pojazd był czasowo wycofany z ruchu i ponownie dopuszczony do ruchu po czasowym wycofaniu.

Wszystkie te dane pochodzą z Centralnej Ewidencji Pojazdów.
Zawsze do usług

Z jakich krajów – poza Polską – pochodzą auta, które możecie sprawdzić dzięki naszej e-usłudze? Z Niemiec, Francji, Słowenii, Belgii, Holandii, Włoch, Szwecji, Litwy, Łotwy, Estonii, ale i z m.in. USA i Kanady.

W przypadku pojazdów niezarejestrowanych w naszym kraju, dzięki Historii Pojazdu, dowiecie się, czy auto nie było kradzione, złomowane, czy nie ma przekręconego licznika, czy nie służyło jako taksówka lub nie było zalane.

Informacje zaprezentowane w sekcji „Dane zagraniczne” pochodzą z systemów zewnętrznych i opierają się na danych uzyskiwanych przez te systemy.

Tyle teorii. A jak korzystanie z naszej e-usługi wygląda w praktyce?

Po pierwsze – trzeba wejść na stronę www.historiapojazdu.gov.pl. Będąc tam wpisujecie wspominane dane (numery rejestracyjny i VIN oraz datę pierwszej rejestracji). Jeśli auto nie jest zarejestrowane w Polsce, system poprosi Was o zalogowanie się profilem zaufanym. Kilka chwil i gotowe.

Otrzymany raport można łatwo zapisać, a jeśli to konieczne – także wydrukować.

Z naszej e-usługi możecie korzystać siedem dni w tygodniu i 24h na dobę.

Dlatego zapamiętajcie ten adres: historiapojazdu.gov.pl. Decydując o kupnie nowego auta lub motoru koniecznie tam zaglądajcie. Warto! e-Polak potrafi!

O projekcie

Projekt „Kampanie edukacyjno-informacyjne na rzecz upowszechniania korzyści z wykorzystywania technologii cyfrowych” realizowany jest przez KPRM (wcześniej Ministerstwo Cyfryzacji) we współpracy z Państwowym Instytutem Badawczym NASK. Kampanie mają na celu promowanie wykorzystywania technologii w codziennym życiu przez osoby w różnym wieku, przełamywanie barier z tym związanych oraz wzrost cyfrowych kompetencji społeczeństwa. Projekt obejmuje cztery obszary: jakość życia, e-usługi publiczne, bezpieczeństwo w sieci i programowanie.

źródło: https://www.gov.pl/web/cyfryzacja/Historia-roku-kup-spokoj