Internet kongres impact 21

internet prędkość

internet prędkość

Internet kongres impact 21

Ministrowie Marek Zagórski i Adam Andruszkiewicz wzięli udział w pierwszym dniu kongresu Impact’21. Mówili o m.in. cyfryzacji w biznesie i jej roli w wychodzeniu z kryzysu.

Po lewej zdjęcie z dyskusji z udziałem ministra Marka Zagórskiego (czworo uczestników), po prawej – z dyskusji z udziałem ministra Adama Andruszkiewicza (widocznych trzech uczestników). Oba zdjęcie wykonane w studiu kongresu, na tle czerwonej ściany wizyjnej z logo Impac’21 (edycja wiosna).

Kongres Impact CEE to ważne środkowoeuropejskie wydarzenie poświęcone innowacjom i rozwojowi gospodarczemu. Tematami obecnej, hybrydowej – wiosennej – edycji są m.in. Krajowy Plan Odbudowy, rozwój lokalnego e-commerce oraz cyberbezpieczeństwo. W trakcie dwóch dni w dyskusjach weźmie udział ponad 300 ekspertów.

Cyfryzacja = konieczność

W środę, podczas pierwszego dnia kongresu, uczestnicy – wśród nich ministrowie Marek Zagórski i Adam Andruszkiewicz – rozmawiali m.in. o post pandemicznej odbudowie gospodarki, wyzwaniach stojących przed polskimi bankami, konieczności cyfryzacji i zapobiegania technologicznemu wykluczeniu.

Minister Adam Andruszkiewicz, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów (KPRM) wziął udział w dyskusji pt. „Technologia cyfrowa pomocna w wychodzeniu z kryzysu”.

– Polacy bardzo chętnie korzystają z e-usług. Widzimy to na przykładzie chociażby aplikacji mObywatel, czy liczby profili zaufanych, których jest już ponad 10 milionów. To oznacza wzrost o ponad 100% rok do roku – powiedział. – Warto też zwrócić uwagę na przełomowy wzrost zainteresowania oraz funkcjonalności aplikacji mObywatel, która wdraża już nawet kompatybilność z częścią biletów komunikacji publicznej, a korzysta z niej już ponad 2,5 miliona Polaków – dodał Adam Andruszkiewicz.
Chmura i co dalej?

„OK Cloud. What’s next?” – to z kolei temat dyskusji, w której wziął udział minister Marek Zagórski, sekretarz stanu ds. cyfryzacji w KPRM.

Chmura jest jedną z technologii, które zdecydowanie zyskały w czasie pandemii. Szacuje się, że globalne wydatki na tego typu usługi wzrosły w 2020 r. nawet o jedną trzecią. Jednym z celów strategicznych Komisji Europejskiej na najbliższą dekadę jest podniesienie – do 75% w ciągu dziesięciu lat – odsetka firm korzystających z chmury, sztucznej inteligencji czy big data. W Polsce jedynie 24% firm deklaruje wykupienie usług chmurowych. To trzykrotnie mniej niż wśród europejskich liderów i o jedną trzecią mniej niż średnia w UE.

– To, co stało się jednym z efektów pandemii, to świadomość konieczności zapewnienia infrastruktury. Począwszy od telekomunikacji, skończywszy na IT – powiedział minister Marek Zagórski. – Konkurencja nie śpi. Abyśmy mogli ten cyfrowy wyścig wygrać potrzebne są poprawa świadomości i kompetencje doboru właściwych narzędzi informatycznych. Technologicznie i infrastrukturalnie jesteśmy do tego przygotowani. Nie tylko największe firmy, nie tylko administracja. Ważne, by ucyfrowił się też polski biznes – dodał.

Więcej informacji: https://impactcee.com/impact/2021/pl/start/

źródło: https://www.gov.pl/web/cyfryzacja/cyfryzacja-na-impact21