Internet mity na temat dostępności cyfrowej

internet prędkość

internet prędkość

Internet mity na temat dostępności cyfrowej

Dostępność cyfrowa jest pojęciem stosunkowo nowym, ale narosło wokół niej już wiele mitów. Z ich powodu zapewnianie przyjazności stron i aplikacji dla różnych użytkowników, w tym osób z niepełnosprawnościami, może wydawać się zadaniem zbędnym, trudnym i ograniczającym. Czas obalić te mity!
Obalamy Mity o dostępności cyfrowej

Lista mitów jest naprawdę długa, ale najpopularniejsze z nich to:

Z dostępności cyfrowej korzystają tylko osoby z niepełnosprawnościami;
Dostępność cyfrowa to ewentualny dodatek do zwykłych stron i aplikacji;
Dostępnością cyfrową powinien zajmować się „informatyk”;
Dostępność cyfrowa ogranicza kreatywność i narzuca schematy.

W najbliższe tygodnie, co środę, na naszych profilach w mediach społecznościowych będziemy obalać te mity, zestawiając je z faktami.
Dlaczego dostępność cyfrowa jest tak ważna?

Dostępność cyfrowa pozwala na wygodne korzystanie z rozwiązań cyfrowych osobom z niepełnosprawnościami, ale zwiększa także przyjazność tych rozwiązań dla innych użytkowników.

Dzięki niej, każdy, bez względu na poziom swojej sprawności, wiek, oprogramowanie czy sprzęt, z którego korzysta może wygodnie obsłużyć rozwiązanie cyfrowe.

Zapewnienie dostępności cyfrowej na swoich stronach internetowych i w aplikacjach mobilnych jest obowiązkiem podmiotów publicznych w całej Unii Europejskiej. Strony internetowe takich podmiotów muszą być dostępne cyfrowo od 23 września 2020 r., a ich aplikacje mobilne od 23 czerwca 2021 r.

Obowiązki i prawa związane z dostępnością cyfrową określa w Polsce ustawa z 4 kwietnia 2019 r. o dostępności stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych.
Działamy na rzecz dostępności cyfrowej

W Polsce jest kilkadziesiąt tysięcy podmiotów publicznych. Wiele z nich posiada i prowadzi strony internetowe oraz aplikacje mobilne. Publikują one także informacje np. w mediach społecznościowych. Zapewnienie dostępności cyfrowej wszystkich publikowanych treści jest zatem dużym wyzwaniem dla podmiotów publicznych.

Aby ułatwić im spełnienie tego obowiązku prowadzimy bezpłatne szkolenia z zakresu dostępności cyfrowej i publikujemy poradniki i podpowiedzi. Organizujemy także Dostępne środy, w czasie których odpowiadamy na bieżąco na wszelkie pytania dotyczące dostępności cyfrowej.

Chcesz dowiedzieć się z więcej? Sprawdź stronę rządową poświęconą dostępności cyfrowej.

źródło: https://www.gov.pl/web/cyfryzacja/obalamy-mity-o-dostepnosci-cyfrowej