Internet mObywatel małopolska kupno biletu

internet prędkość

internet prędkość

Internet mObywatel małopolska kupno biletu

mObywatel na nowej trasie

06.04.2021

Kolejna nowość w aplikacji mObywatel! Mieszkańcy Małopolski mogą w niej znaleźć swoje bilety okresowe. To pierwsze, ale na pewno nie ostatnie, takie rozwiązanie w Polsce.
Zdjęcie budynku Dworca Głównego w Krakowie. Z prawej strony, na pierwszym planie – dłoń trzymająca smartfon. Na ekranie urządzenia wyświetla się aplikacja mObywatel, a w niej Małopolska Karta Aglomeracyjna.

mObywatel to aplikacja, którą – nie bez powodu – nazywamy wirtualnym portfelem na dokumenty. Stale dodajemy do niej nowe funkcjonalności. Najnowsza to Małopolska Karta Aglomeracyjna.
Bilet w telefonie

Na czym dokładnie polega nowe, dostępne w naszej aplikacji rozwiązanie?

System Małopolskiej Karty Aglomeracyjnej (MKA) został zintegrowany z mObywatelem (mTożsamością). Dzięki temu bilety okresowe, kupione przez użytkowników systemu Małopolska Karta Aglomeracyjna, posiadających kartę MKA lub aplikację iMKA, dostępne są także w aplikacji mObywatel. W skrócie: mieszkańcy Małopolski mają nowy nośnik swoich biletów – naszą aplikację.

To efekt porozumienia, które w połowie ubiegłego roku podpisali minister cyfryzacji, Marszałek i Wicemarszałek Województwa Małopolskiego.

– Stale pracujemy nie tylko nad rozwijaniem aplikacji mObywatel i jej nowymi funkcjonalnościami, ale i nad różnymi możliwościami jej zastosowania. A tych jest naprawdę wiele – mówi minister Marek Zagórski, sekretarz stanu ds. cyfryzacji w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. – Rozmawiamy już z kolejnymi samorządami, które podobnie jak Małopolska, chcą zintegrować swoje rozwiązania z naszym. To spora wygoda dla mieszkańców – dodaje.

Małopolska Karta Aglomeracyjna (MKA) to zrealizowany przez Województwo Małopolskie, w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego, nowoczesny system zarządzania transportem, z którego mogą korzystać mieszkańcy regionu, ale i turyści. To nowoczesne rozwiązanie, integrujące funkcjonujące w regionie usługi związane z publicznym transportem zbiorowym.

– To kolejny przykład dobrej współpracy Rządu RP z samorządami. Dzięki rozwiązaniom cyfrowym wypracowanym na poziomie centralnym ułatwiamy możliwość korzystania z usług publicznych w lokalnych społecznościach – zaznacza minister Adam Andruszkiewicz, sekretarz stanu w Kancelarii Premiera. – Coraz większa liczba osób korzystająca z aplikacji mObywatel potwierdza, że jest to skuteczne rozwiązanie będące ważnym elementem cyfryzacji państwa – dodaje.

Pierwsi, nie ostatni

– Do katalogu usług dostępnych w ogólnopolskiej aplikacji mObywatel jako pierwszy w Polsce dołącza system MKA oferujący usługi transportowe. Klienci małopolskich systemów komunikacyjnych otrzymują zatem dodatkowy nośnik biletów okresowych – aplikację mObywatel. Pracujemy wspólnie z rządem na rzecz kompleksowej integracji cyfrowych rozwiązań i usług. Tak, aby były one jak najszerzej dostępne i stanowiły praktyczne ułatwienie w załatwianiu codziennych spraw dla mieszkańców Małopolski – mówi marszałek województwa małopolskiego Witold Kozłowski.

Aplikacja iMKA to rozwiązanie, dzięki któremu, aby korzystać z publicznego transportu zbiorowego potrzebny jest jedynie smartfon lub tablet. Komunikacja miejska w Krakowie i w Tarnowie, kolej aglomeracyjna, parkingi Park&Ride, bilety okresowe i jednorazowe – to wszystko użytkownikom zarejestrowanym w systemie MKA udostępnia aplikacja iMKA.

– Dzięki objęciu systemem MKA obszaru naszego województwa oraz większości usług transportowych w regionie, jak również dzięki zastosowaniu najwyższych standardów informatycznych, możliwa była integracja obu systemów. Poszerzamy zakres cyfrowych usług, udostępnianych obywatelom przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów, o usługi związane z publicznym transportem zbiorowym. Małopolska wyznaczyła w tym zakresie standard współpracy dla pozostałych regionów. Jednocześnie w dalszym ciągu rozwijamy system – zaznacza wicemarszałek województwa małopolskiego Łukasz Smółka.

Zostań mObywatelem

Tak jak wspominaliśmy – mObywatel to wirtualny portfel na dokumenty. Aplikacja jest bezpłatna, dobrowolna i bezpieczna. Przygotowuje ją zespół NASK. Korzysta z niej już niemal 2,5 miliona osób. W zależności od tego, jaki masz telefon – możesz ją pobrać ze sklepów Google Play lub AppStore.

Jeśli jeszcze nie znasz naszej aplikacji – oto, co w niej znajdziesz (niezależnie od tego, gdzie mieszkasz):

mObywatel (mTożsamość), czyli odzwierciedlenie danych z dowodu osobistego. Można z niej korzystać wszędzie tam, gdzie nie jesteśmy wprost zobowiązani do okazania dowodu osobistego lub paszportu, np. podczas kontroli biletów w pociągu lub przy odbiorze przesyłki poleconej na poczcie.
mPrawo Jazdy – cyfrowy dokument z odwzorowaniem Twoich uprawnień do prowadzenia pojazdów. mPrawo jazdy korzysta z aktualnych danych, które znajdują się w rejestrach państwowych.

mPojazd, czyli odzwierciedlenie danych z dowodu rejestracyjnego, polisy OC i karty pojazdu. Usługa pokazuje informacje o obowiązkowym ubezpieczeniu OC pojazdu – w tym nazwę ubezpieczenia, serię i numer polisy, okres ubezpieczenia oraz jego wariant. Mało tego, jeśli nie pamiętacie o terminach ważności posiadanego ubezpieczenia lub zbliżającego się przeglądu pojazdu – aplikacja na 30 dni przed terminem wygaśnięcia OC lub przed końcem ważności badania wyświetli Wam komunikat z przypomnieniem. W mPojeździe znajdziecie także dane pojazdu: markę i model, rok produkcji, numer rejestracyjny, numer VIN, termin badania technicznego.
eRecepty – dzięki nim będąc w aptece, wystarczy tylko wybrać w telefonie, którą e-receptę chcecie zrealizować i pokazać farmaceucie ekran telefonu z wyświetlonym kodem QR. Jeśli nie chcecie pokazywać ekranu telefonu, możecie podać numer PESEL (swój lub osoby, na którą recepta jest wystawiona) oraz kod spod e-recepty. Gotowe, recepta zrealizowana!
Zaświadczenie o szczepieniu przeciw Covid-19 – potwierdzenie jest wystawiane po otrzymaniu pełnej dawki szczepienia. Jak wygląda dostępne w mObywatelu zaświadczenie? To przede wszystkim kod QR. Poza nim na zaświadczeniu znajdziesz także m.in. swoje zdjęcie (pochodzące z mObywatela/mTożsamości) i informację o ważności kodu (na zielonym tle – kod jest ważny, na czerwonym – kod stracił ważność). Kod można zweryfikować korzystając z wydanej przez Centrum e-Zdrowia (Ministerstwo Zdrowia) aplikacji Zaszczepieni.

Same korzyści

Oto najważniejsze powody, dla których warto mieć w swoim telefonie aplikację mObywatel. Dzięki niej m.in.:

bezpiecznie pobierzesz i okażesz swoje dane (nie musisz mieć dowodu osobistego przy odbiorze paczki na poczcie, czy podczas kontroli biletów w pociągu, itp.),
zrealizujesz e-recepty bez podawania numeru PESEL,
potwierdzisz uprawnienia kierowcy,
sprawdzisz punkty karne,
okażesz i sprawdzisz dane swojego samochodu.

Aplikacja mObywatel jest dostępna na urządzeniach z systemami Android i iOS.

Pobierz ją już dziś, warto!

Jeśli używasz urządzenia z systemem Android – pobierz tutaj.
Jeśli używasz urządzenia z systemem iOS – pobierz tutaj.

W razie jakichkolwiek pytań na temat aplikacji – odpowiedzi można znaleźć na gov.pl/mObywatel.

źródło: https://www.gov.pl/web/cyfryzacja/mobywatel-na-nowej-trasie