Internet otwarte dane ekologia

internet prędkość

internet prędkość

Internet otwarte dane ekologia

Nadchodzi jesień i zima, a wraz z nimi okres, gdy mocno eksploatujemy środowisko. Warto już dziś wprowadzić w codzienne życie kilka nawyków, które pomogą zmniejszyć ślad środowiskowy, a przy tym zaoszczędzić. Prostych sposobów na bardziej ekologiczne życie oraz inspirujących przykładów z minionych czasów szukajcie w portalach dane.gov.pl i kronika.gov.pl.
Otwórz się na ekologię z otwartymi danymi

  • Przyjemne z pożytecznym

Jak wynika z bazy Pojazdy wg województw w 2022 roku tylko w okresie od stycznia do września 2022 roku Polacy zarejestrowali ponad 1,2 mln pojazdów. Samochody wykorzystujemy, po to aby dojechać nimi do pracy lub odwieźć dzieci do szkoły. Tymczasem są inne sposoby na ekologiczny transport. Gdy pogoda dopisuje, dobrym wyborem jest spacer lub rower. Nie warto rezygnować z nich zbyt wcześnie. W ostatnim czasie popularne stały się również rowery elektryczne. W portalu kronika.gov.pl znajdziecie zdjęcie jednego z pierwszych rowerów elektrycznych. Jeśli nie posiadacie roweru to nic straconego – w wielu miastach dostępne są rowery miejskie, które można wypożyczyć w dowolnym dniu i czasie. Dobrą alternatywą dla samochodu jest także komunikacja miejska, której trasy i rozkłady jazdy możecie znaleźć w internecie np. wykaz przystanków w Inowrocławiu z portalu dane.gov.pl.

Warto dodać, że zanim świat pokochał samochody, ludzie korzystali m.in. sani konnych czy rikszy. Dziś możemy je podziwiać tylko na zdjęciach. Polecamy te z portalu kronika.gov.pl, które można wykorzystywać dowolnie w swoich pracach i dać im tym samym drugie życie.
Śmieci to surowce

Każdego dnia produkujemy mnóstwo śmieci, które trzeba odpowiednio segregować. Często jednak nie wiemy, co zrobić np. ze zużytymi bateriami lub żarówkami. Dlatego warto sprawdzić, gdzie w naszym mieście znajduje się punkt, w którym można oddać elektroodpady. W Kołobrzegu zadanie jest ułatwione – miasto udostępniło dane na temat miejskich stacji minielektroodpadów miasta Kołobrzeg, do których można oddać zużytą elektronikę.
Ekologia modna nie od dziś

Już w powojennej Warszawie wiedzieli, jak ważne jest oszczędzanie światła. Wiele plakatów i ulotek promujących ekologiczny styl życia znajdziecie w portalu Kronik@. Choć na obrazy z tamtych czasów patrzymy często z uśmiechem, ta rada wydaje się być wciąż aktualna, jednak w innym kontekście – w trosce o stan planety i nasze portfele.
Otwarte Dane i KRONIK@

Portal dane.gov.pl to zbiór otwartych danych z różnych kategorii – transport, środowisko, kultura oraz wiele innych. Znaleźć można tam ponad 28 tysięcy danych, od ponad 200 dostawców. Jest to także niezwykłe źródło ponad 450 API dostępnych do bezpłatnego wykorzystania w aplikacjach czy serwisach internetowych.

Historyczne fotografie, ciekawe dokumenty archiwalne i artykuły naukowe – to wszystko dostępne jest w portalu kronika.gov.pl! Znajdziecie tam ponad 15,5 miliona obiektów kultury i nauki, podzielonych na 49 kategorii. Co więcej, obiekty udostępniane są na otwartych licencjach, dzięki czemu można je ponownie wykorzystać do własnych projektów.

źródło: https://www.gov.pl/web/cyfryzacja/otworz-sie-na-ekologie-z-otwartymi-danymi