Internet system mObywatel

internet prędkość

internet prędkość

Internet: system mObywatel

Jesień to czas premier nowych wersji najpopularniejszych systemów operacyjnych. Z tej okazji postanowiliśmy sprawdzić, na jakich urządzeniach Polacy korzystają z naszej aplikacji mObywatel. Jesteście ciekawi?

Na starcie wyjaśnienie – nie zbieramy żadnych danych o użytkownikach naszej aplikacji. mObywatel to w pełni bezpieczna aplikacja, do której uruchomienia potrzebny jest profil zaufany.

Jedyne, co wiemy o korzystających z naszej apki, to ilu ich jest (liczba pobrań) i rodzaje systemów operacyjnych urządzeń, na których instalują mObywatela. I to na tym drugim elemencie chcemy się skupić. Dane, które mamy, pochodzą ze sklepów App Store i Google Play.

iOS czy Android?

Od poniedziałku użytkownicy telefonów „z jabłuszkiem” mogą korzystać z nowej wersji systemu iOS, oznaczonej numerem 15. Wkrótce na pierwsze telefony trafi również produkcyjna wersja systemu Android 12.

Premiera nowego systemu to dobra okazja, by zdradzić, z jakich wersji systemu operacyjnego korzystają użytkownicy aplikacji mObywatel.

I tak – zdecydowana większość (87,37%) użytkowników naszej aplikacji korzysta z niej na telefonach z systemem Android. Pozostali (12,63%) – na telefonach z iOS.

To nie wszystko, co mamy. Sprawdziliśmy też, które wersje obu systemów są najpopularniejsze wśród mObywateli.

W przypadku „jabłuszka” najpopularniejsza jest wersja iOS 14.7 – korzysta z niego ponad 85% posiadaczy mObywatela na iPhone’ach. W rankingu nieśmiało pojawia się już wypuszczona niedawno aktualizacja z numerem 14.8, a wkrótce pojawi się najnowsza wersja – 15.

„Najpopularniejszym” wśród niższych wydań iOS-a jest system z numerem 13.6 – to 0,5% wśród wszystkich urządzeń Apple z mObywatelem.

Liderem na liście z systemem od Google jest Android 11 – z wynikiem 37,65% (wszystkich posiadaczy mObywatela na telefonach z tym systemem). Zaraz za nim jest Android 10 z wynikiem 36,64%.

Ponad 14% to Android 9, pozostałe wydania można oddzielić od liderów grubą kreską. Android 8 i 8.1 to łącznie 7,4%. Android 6 – zaledwie 1,11%.

W najbliższym czasie na listę powinien nieśmiałym krokiem wkroczyć Android 12, którego premiera odbędzie się jeszcze tej jesieni. A jakie premiery szykują się w mObywatelu?

Co słychać w mObywatelu?

Wkrótce do sklepów trafi nowa wersja aplikacji, w testach której pomagali sami użytkownicy.

– Pod koniec wakacji otworzyliśmy zapisy do grupy testowej mObywatela. Otrzymaliśmy blisko dwa tysiące zgłoszeń. Wyłoniliśmy 200 osób, które przetestowały nową wersję aplikacji – mówi minister Adam Andruszkiewicz, sekretarz stanu w Kancelarii Premiera.

Testy pozwoliły na zweryfikowanie dostępności aplikacji dla nowych systemów: iOS 15 i Android 12, sprawdzana była również publikacja mObywatela w sklepie Google Play w nowym formacie – Android App Bundles, który zastąpi stosowany dotychczas Android Package Kit.

– Udostępnienie aplikacji w wersji beta było dla nas bardzo ważnym doświadczeniem. Chcemy w ten sposób weryfikować różne rozwiązania. W przyszłym roku do testów zaprosimy kolejne osoby – dodaje minister Adam Andruszkiewicz.

Wydawcą aplikacji mObywatel jest Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, deweloperem i twórcą rozwiązania jest zespół NASK – Państwowego Instytutu Badawczego.

Aplikacji mObywatel to cyfrowy portfel na dokumenty, jest bezpieczna i bezpłatna. Znajdziecie w niej m.in. odziwierciedlenie danych z dowodu osobistego, mPrawo Jazdy, mPojazd, Unijny Certyfikat COVID, a także m.in. swoje e-recepty i Kartę Dużej Rodziny.

Naprawdę warto ją mieć w swoim telefonie. Dlatego – jeśli jeszcze jej nie macie – pobierzcie już dziś!

Jeśli używasz urządzenia z systemem Android – pobierz tutaj.
Jeśli używasz urządzenia z systemem iOS – pobierz tutaj.

Więcej informacji o naszej aplikacji znajdziecie na gov.pl/mobywatel
Pobieraj tylko z oficjalnych źródeł

WAŻNE! Nigdy nie pobierajcie aplikacji mObywatel z podejrzanych linków w mailach lub SMSach, tylko z oficjalnych sklepów.

Jak w środę poinformował CSIRT NASK: „Uwaga! Obserwujemy powrót kampanii SMS-owej, w której przestępcy pod pretekstem wygranej w loterii namawiają do instalacji złośliwego trojana bankowego Cerberus na system Android”. Jeśli dostaliście taką wiadomość nie klikajcie w link i nie pobierajcie aplikacji. To próba oszustwa.

Podejrzane wiadomości zgłaszajcie CSIRT NASK wypełniając formularz na https://incydent.cert.pl lub przekazując je na numer 799 448 084. Uważajcie i dajcie znać znajomym!

źródło: https://www.gov.pl/web/cyfryzacja/system-mobywatela