Internet zasady bezpiecznej korespondencji online

internet prędkość

internet prędkość

Internet: zasady bezpiecznej korespondencji online

Dziś obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Listonoszy i Doręczycieli Przesyłek. Z tej okazji przypominamy najważniejsze zasady bezpiecznej korespondencji online – bo każdy pretekst jest dobry!

Za pośrednictwem internetu szybko i wygodnie możemy przekazywać sobie informacje, dokumenty, zdjęcia, filmy i inne multimedia oraz – być w stałym kontakcie. To duże ułatwienie w codziennym życiu, ale także pewne zagrożenia, których należy unikać. W jaki sposób? Podpowiadamy.

Hasło? 1234…

Korespondencja online to nie tylko maile i przekazywane w nich załączniki, ale także wszystkie rozmowy, które prowadzimy przez serwisy społecznościowe, komunikatory i inne aplikacje umożliwiające wysyłanie wiadomości. Podobnie jak wymiana tradycyjnych listów, które powoli odchodzą w zapomnienie – rządzi się ona swoimi regułami.

Pamiętacie zasadę nieotwierania korespondencji przez inną osobę niż jej adresat? W internecie również ona obowiązuje, choć – bywa naruszana przez cyberprzestępców. A skutki? Mogą być bardzo dotkliwe.

Eksperci zajmujący się cyberbezpieczeństwem przypominają, że podstawą naszej ochrony w świecie online są silne hasła, za pomocą których logujemy się do różnych serwisów internetowych oraz skrzynek pocztowych. Co bardzo ważne, powinniśmy znać je tylko my.

– Aby stworzyć silne hasło, należy zachować trzy najważniejsze zasady. Po pierwsze: silne hasło to długie hasło, po drugie: łatwo je zapamiętać, ale trudno odgadnąć, wreszcie po trzecie: jest unikalne dla każdej usługi, z której korzystamy – zwraca uwagę Zuzanna Polak, ekspert CSIRT NASK.

O tym, jak tworzyć silne hasła można przeczytać w materiałach przygotowanych przez ekspertów CSIRT NASK.

Większość usług internetowych, z których korzystamy, oferuje dwuetapowe uwierzytelnianie. Dzięki temu dostęp do nich jest utrudniony. Jeśli masz taką możliwość, skorzystaj. Więcej na ten temat dowiesz się z artykułu Dwa składniki, czyli przepis na cyberbezpieczeństwo.
Do zapamiętania

Masz już silne hasła? Super! To jednak nie wszystko, co może pomóc Ci uchronić się przed zagrożeniami związanymi z korespondencją online. Oto podstawowe zasady, o których należy pamiętać.

Uważaj na wiadomości phishingowe i inne kampanie przygotowywane przez cyberprzestępców, które możesz otrzymać na skrzynkę e-mail, jak również przez komunikatory i wiadomości SMS.

Jak je rozpoznać?

Zawsze zwracaj uwagę na nadawcę – nie odczytuj wiadomości od nieznajomych, zwłaszcza gdy masz wrażenie, że ktoś podszywa się pod firmę, instytucję lub inną osobę. Zanim klikniesz, sprawdź, czy w adresie nie ma błędu (np. literówki), z jakiej domeny jest wysłana wiadomość oraz – czy tytuł nie budzi Twoich podejrzeń.

Jeśli otrzymasz ponaglającą wiadomość, nie panikuj. W większości ataków phishingowych cyberprzestępcy próbują nas nakłonić do podjęcia szybkiego działania i reakcji, która w konsekwencji prowadzi do utraty pieniędzy lub kradzieży naszych danych osobowych.

Nigdy nie klikaj w załączniki i linki przesyłane przez nieznanych nadawców – mogą zawierać szkodliwie oprogramowanie.
Jeśli masz wątpliwości, czy dana wiadomość jest prawdziwa, poszukaj kontaktu z instytucją lub osobą, która do Ciebie pisze i zweryfikuj to.

Nigdy nie udostępniaj haseł, danych logowania, danych do karty płatniczej lub kodów BLIK innym osobom.
Nie korzystaj z prywatnych komputerów do celów służbowych i odwrotnie.
Jeśli przesyłasz ważne pliki czy informacje, zadbaj o ich zaszyfrowanie.

Zapamiętajcie te wskazówki – naprawdę warto.

Co jeszcze?

Wysyłając wiadomości online musimy mieć świadomość, że mogą one trafić w niepowołane ręce. Coraz więcej usług gwarantuje nam szyfrowanie wiadomości. Mimo to, warto zachować szczególną ostrożność, zwłaszcza gdy udostępniamy informacje poufne.

WAŻNE! Pamiętaj, aby nigdy nie wysyłać ważnych danych (np. numeru PESEL, czy haseł dostępu) bez dodatkowego szyfrowania. Jeśli musisz je komuś przekazać, nie rób tego w jednej wiadomości e-mail, wykorzystaj mieszane kanały komunikacji – np. hasło do zaszyfrowanego pliku prześlij SMS-em.

W celu zwiększenia swojego bezpieczeństwa w sieci, unikaj również logowania się do poczty czy kont w mediach społecznościowych z publicznych sieci Wi-Fi.

Dodatkowo – aktualizuj oprogramowanie i korzystaj z programów antywirusowych. W niektórych przypadkach mogą ustrzec przed zainfekowaniem Twojego sprzętu. Korzystaj z rozwiązań antyspamowych usługodawcy, u którego masz założoną skrzynkę e-mail lub inne konto. Dzięki temu wiele wiadomości SPAM nie dotrze do Ciebie.

No i na koniec jeszcze jedna wskazówka – decydując się na korespondencję online pamiętajmy nie tylko o zasadach bezpieczeństwa, ale również o podstawowych regułach netykiety. Używajmy poprawnej polszczyzny, unikajmy nadmiernego korzystania z emotikonek, zwracajmy się do odbiorców naszych wiadomości z szacunkiem. Brzmi jak oczywistość? Mamy nadzieję, że tak jest!

Więcej informacji o cyberhigienie można znaleźć na naszej stronie GOV.pl/cyfryzacja oraz w dostępnej na GOV.pl bazie wiedzy na temat cyberbezpieczeństwa.

źródło: https://www.gov.pl/web/cyfryzacja/tylko-pewne-wiadomosci