Minister Cyfryzacji spotkanie z CEO Nokii

speed testy
speed testy

Minister cyfryzacji w Helsinkach: Polska jest wartościowym rynkiem inwestycyjnym
25.06.2019

Cyberbezpieczeństwo, 5G, najnowsze technologie z obszaru telekomunikacji i łączności oraz ich wykorzystanie m.in. w przemyśle czy rolnictwie – to główne tematy wtorkowej wizyty ministra cyfryzacji Marka Zagórskiego w stolicy Finlandii. Jutro drugi przystanek – Sztokholm.

Minister cyfryzacji i CEO Nokii pozują do zdjęcia podając sobie ręce. W tle logo Nokii, dalej część restauracyjna firmy, w której przy stolikach siedzi kilka osób.
Kierunek wizyty szefa Ministerstwa Cyfryzacji nie jest przypadkowy. Kraje skandynawskie są europejskimi pionierami w rozwoju sieci 5G, do której wprowadzenia przygotowuje się cała Unia Europejska, także Polska.

Druga Finlandia
Nokia Executive Experience Centre – to tam odbyły się najważniejsze wtorkowe rozmowy. Minister cyfryzacji spotkał się m.in. z CEO Nokii – Rajeevem Suri.

  • Polska jest dla Nokii drugą Finlandią. Zatrudnia u nas tyle samo osób, co tutaj. Cieszy nas, że jesteśmy postrzegani jako wartościowy rynek do inwestycji – mówił minister cyfryzacji Marek Zagórski. – Patrząc w przyszłość mam nadzieję, że będziemy wspólnie rozwijać najnowsze technologie – dodał szef MC.

Tylko we Wrocławiu Nokia zatrudnia ponad 3600 osób. Jej dolnośląskie Centrum jest największą instytucją badawczo-rozwojową w sektorze ICT (technologie informacyjno-komunikacyjne) w Polsce i pełni kluczową funkcję w globalnej strukturze firmy.

Świadczą o tym liczby oraz ranga projektów prowadzonych przez Wrocław, który jest jednym z trzech największych centrów technologicznych Nokii na świecie i jedną z dwóch jednostek firmy zajmujących się głównie rozwojem oprogramowania.

Polscy programiści Nokii uczestniczą zarówno w procesie wytwarzania produktów, jak i rozwoju technologii, począwszy od koncepcji aż po procesy wdrożenia.

Test na 5
Fińska Nokia we współpracy z Urzędem Komunikacji Elektronicznej przeprowadziła w Polsce udane testy sieci piątej generacji, które w ubiegłym roku zaprezentowano w Sopocie.

  • Polska musi mieć 5G po to, by nasza gospodarka w jeszcze większym stopniu wykorzystywała dane – podkreśla Marek Zagórski. – Jeżeli nie będziemy gotowi, świat będzie nam uciekał. 5G jest czymś więcej, niż tylko kolejnym standardem telefonii mobilnej. Korzyści płynące z jej wdrożenia to m.in. rozwój Internetu rzeczy, przetwarzanie dużej liczby danych, stabilne wykorzystywanie sygnału bez zakłóceń, co w praktyce da impuls do rozwoju np. pojazdów autonomicznych – dodaje minister cyfryzacji.

O naszej determinacji we wdrażaniu sieci piątej generacji świadczy choćby to, że ma ono umocowanie m.in. w Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju i Narodowym Planie Szerokopasmowym.

Przygotowana przez Ministerstwo Cyfryzacji i procedowana obecnie przez Sejm megaustawa likwiduje bariery administracyjno-prawne dla wprowadzenia 5G w Polsce.

  • Po wejściu w życie tych przepisów będziemy mieli lepszy zasięg i łatwiejszy dostęp do szerokopasmowego Internetu. Z perspektywy korzyści rozbudowa nowoczesnej sieci telekomunikacyjnej to nie tylko walka z wykluczeniem cyfrowym, ale także tworzenie sprzyjających warunków do rozwoju biznesu i nowych inwestycji, a co za tym idzie rozwój naszego kraju – mówi minister Marek Zagórski.

Kolejny przystanek – Sztokholm
Rozwój sieci 5G to także temat wizyty ministra cyfryzacji w Szwecji. Marek Zagórski w środę w Sztokholmie spotka się m.in. ze swoim szwedzkim odpowiednikiem – Andersem Ygemanem oraz przedstawicielami firmy Ericsson.

zrodło; gov.pl