mObywatel zintegrowany z Małopolską kartą Aglomeracyjną

speed testy
speed testy

Z mObywatelem po Małopolsce

04.06.2020

Nasza aplikacja mObywatel wypływa na nowe wody, a dokładniej rzecz ujmując – wyjeżdża. Mieszkańcy Małopolski – jako pierwsi w kraju – będą mogli w niej trzymać swoje bilety.
Mężczyzna trzymający w dłoniach smartfon z włączoną aplikacją mObywatel. Obok napis: Z mObywalem po Małopolsce

Kto jeździ transportem zbiorowym zna ten ból – karty miejskie, podobnie jak inne tego rodzaju dokumenty mają zdolność nagłego znikania. Oczywiście w najmniej oczekiwanym i najgorszym z możliwych momentów. Wkrótce o tej kwestii będą mogli zapomnieć mieszkańcy Małopolski.
Pełna integracja

Minister cyfryzacji Marek Zagórski oraz Marszałek Województwa Małopolskiego Witold Kozłowski wraz z Wicemarszałkiem Województwa Małopolskiego Łukaszem Smółką podpisali porozumienie, na bazie którego system Małopolska Karta Aglomeracyjna zostanie zintegrowany z aplikacją mObywatel.

Co to oznacza w praktyce? Bilet w telefonie. To nie wszystko. Korzystając z mTożsamości (czyli podstawowej funkcji mObywatela) Małopolanie będą mogli zalogować się do systemu Małopolska Karta Aglomeracyjna.

  • Stale pracujemy nie tylko nad rozwijaniem aplikacji mObywatel i jej nowymi funkcjonalnościami, ale i nad różnymi możliwościami jej zastosowania. A tych jest naprawdę wiele – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. – Rozmawiamy już z kolejnymi samorządami, które podobnie jak Małopolska, chcą zintegrować swoje rozwiązania z naszym. To spora wygoda dla mieszkańców – dodaje szef MC.

mObywatel to nasza bezpłatna i oficjalna publiczna aplikacja mobilna. Obecnie to sześć usług:

mTożsamość, której można używać, np. odbierając przesyłki polecone na poczcie, w pociągach, ale również wszędzie, gdzie nie jest potrzebny tradycyjny, plastikowy dowód osobisty.
mLegitymacja szkolna – czyli cyfrowa wersja legitymacji szkolnej uprawniająca do wszystkich ustawowych ulg i zniżek.
mLegitymacja studencka – legitymacja studencka potwierdzająca przynależność do uczelni, dająca ustawowe zniżki.
mPojazd – elektroniczny dokument przygotowany z myślą o właścicielach i współwłaścicielach pojazdów.
eRecepta – dostęp do listy niezrealizowanych recept, wystawionych dla Ciebie i Twoich bliskich. Polak za granicą - podpowie, co zrobić w razie kłopotów podczas wyjazdu.

Do tej pory aplikację mObywatel zainstalowało niemal 1,2 miliona Polaków.
Małopolska pierwsza!

  • Małopolska Karta Aglomeracyjna (MKA) to nowoczesne rozwiązanie dedykowane do zarządzania i obsługi publicznego transportu zbiorowego na obszarze województwa małopolskiego. Obecnie mieszkańcy mogą korzystać z karty zbliżeniowej – na której zapisywane są ich bilety – oraz aplikacji mobilnej iMKA. System MKA umożliwia mieszkańcom regionu dostęp do publicznego transportu zbiorowego na terenie miasta Krakowa i gmin ościennych, Tarnowa, Nowego Targu, Zakopanego oraz Wieliczki, a już niedługo kolejnych małopolskich miast – mówi Łukasz Smółka, wicemarszałek województwa małopolskiego.

Więcej o aplikacji mObywatel na www.gov.pl/mobywatel

O projekcie

Projekt „Kampanie edukacyjno-informacyjne na rzecz upowszechniania korzyści z wykorzystywania technologii cyfrowych” realizowany jest przez Ministerstwo Cyfryzacji we współpracy z Państwowym Instytutem Badawczym NASK. Kampanie mają na celu promowanie wykorzystywania technologii w codziennym życiu przez osoby w różnym wieku, przełamywanie barier z tym związanych oraz wzrost cyfrowych kompetencji społeczeństwa. Projekt obejmuje cztery obszary: jakość życia, e-usługi publiczne, bezpieczeństwo w sieci i programowanie.

źródło: gov.pl