E usługi podsumowanie ministerstwa cyfryzacji

speed testy
speed testy

E-usługowe podsumowanie maja

05.06.2020

Niemal 360 tysięcy nowych profili zaufanych, prawie 130 tysięcy pism ogólnych, ale i niemal cztery tysiące zgłoszeń o zgubionych dowodach osobistych – oto, co Polacy w maju najczęściej załatwiali online.
Grafika. Uśmiechnięta kobieta siedzi przed laptopem. Poniżej napis: E-usługowe podsumowanie maja.

435 – tyle osób tylko jednego dnia zgłosiło przez internet utratę dowodu osobistego. Jaki to był dzień? 4 maja. W sumie w najbliższych dniach o nowy dokument będzie musiało zawnioskować 3981 osób. Tylu Polaków w maju przez internet zgłosiło, że ich dowód zniknął, zgubił się, przepadł, a tym samym go unieważniło. Jednak to nie e-usługa Zgłoś utratę lub uszkodzenie swojego dowodu osobistego była w maju najpopularniejsza…


Ogólny zwycięzca

E-usługą miesiąca okazała się Wyślij pismo ogólne. W ciągu 31 dni maja Polacy wysłali przez internet 129 392 pisma ogólne, co znaczy że średnio każdego dnia pisali i wysyłali ich ponad cztery tysiące! Nie dziwi nas ten sukces.

  • Dzięki pismu ogólnemu możemy załatwić lub przynajmniej zainicjować załatwienie niemal każdej sprawy urzędowej – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Aby z niego skorzystać nie potrzeba pieczątek, ani teczek. Potrzeba za to internetu i profilu zaufanego.
Wideo

Kolejne miejsce na podium zajmuje e-usługa Zgłoś zbycie lub nabycie pojazdu. W maju skorzystało z niej 51 026 osób. Ponad 31 tysięcy Polaków w maju przez internet zawnioskowało o nowy dowód osobisty. Aby to zrobić, wystarczy na portalu GOV.pl znaleźć e-usługę Uzyskaj dowód osobisty. Dokument, który odbierzemy będzie e-dowodem, czyli będzie miał warstwę elektroniczną.
Wideo
Obok podium

W maju Polacy przez internet także chętnie meldowali się, wnioskowali o odpisy aktów stanu cywilnego i zgłaszali narodziny dziecka. Wśród tych trzech e-usług najlepszy wynik osiągnęła Uzyskaj odpis aktu stanu cywilnego. W maju Polacy skorzystali z niej 20 577 razy.

18 129 razy skorzystali za to z e-usług meldunkowych. Przez internet możemy zameldować się na pobyt stały lub czasowy. Bez wizyty w urzędzie możemy także się wymeldować.

Maj był też kolejnym świetnym miesiącem w historii e-usługi Zgłoś urodzenie dziecka. W tym czasie rodzice zarejestrowali tą drogą przyjście na świat 14 906 maluchów.
Wideo
Ojciec sukcesu

Jednak prawdziwym zwycięzcą okazał się profil zaufany (PZ). W maju założyło go 355 789 Polaków. To niemal trzy razy więcej, niż w maju ubiegłego roku. Wówczas przybyło 132 626 nowych właścicieli PZ. Jeszcze ciekawiej wypada porównanie z wynikiem z 2018 roku. Wówczas w maju założono 69 820 nowych profili zaufanych. Prosty rachunek pokazuje, że w tym roku – w tym samym czasie – przybyło ich niemal pięć razy więcej!

  • Rosnąca liczba Polaków z profilem zaufanym to najlepszy dowód na zmiany w podejściu do załatwiania spraw urzędowych. Polacy przekonują się do e-administracji i coraz chętniej z niej korzystają. To efekt naszej konsekwentnej pracy – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. – Jesteśmy przekonani, że ta tendencja utrzyma się. Aby tak się stało stale pracujemy nad nowymi e-udogodnieniami – dodaje szef MC.

Wszystkie e-usługi można znaleźć na portalu www.GOV.pl. W maju odwiedziło go ponad 12,5 miliona osób (unikalnych użytkowników), które wygenerowały niemal 125 milionów odsłon strony.

O projekcie

Projekt „Kampanie edukacyjno-informacyjne na rzecz upowszechniania korzyści z wykorzystywania technologii cyfrowych” realizowany jest przez Ministerstwo Cyfryzacji we współpracy z Państwowym Instytutem Badawczym NASK. Kampanie mają na celu promowanie wykorzystywania technologii w codziennym życiu przez osoby w różnym wieku, przełamywanie barier z tym związanych oraz wzrost cyfrowych kompetencji społeczeństwa. Projekt obejmuje cztery obszary: jakość życia, e-usługi publiczne, bezpieczeństwo w sieci i programowanie.

żródło: gov.pl