Nauka programowania od dziecka

speed testy
speed testy

Międzynarodowy Dzień Edukacji – podejmij z dzieckiem programistyczne wyzwanie!
22.01.2020

Na naukę nigdy nie jest za późno, a już na pewno nie na naukę programowania. Jeśli całą rodziną chcielibyście sprawdzić na czym to polega, zbliża się idealny ku temu pretekst.

Grafika. Miniatura robota na dwóch kółkach. Poniżej napis: Międzynarodowy Dzień Edukacji – podejmij z dzieckiem programistyczne wyzwanie!
Ten pretekst to Międzynarodowy Dzień Edukacji, który na całym świecie będzie obchodzony w najbliższy piątek (24 stycznia). Nie musimy jednak czekać na ogólnoświatowe święto, by zacząć przygodę z programowaniem. Równie dobrym pretekstem mogą być ferie zimowe, czy po prostu wolne weekendowe popołudnie. Zaczynamy?

Analogowe początki
Wbrew temu, co wielu myśli, aby zacząć programować wcale nie potrzebujemy komputerów, czy tabletów. Pierwszy krok w programistyczny świat może być całkowicie… analogowy. Przygotujcie kartki papieru, kolorowe flamastry, dobry humor i zaczynamy!

Nie musicie przeszukiwać najdalszych zakamarków internetu, by znaleźć pomysły na zabawy w programowanie offline. Mamy dla Was gotowca! Znajdziecie go na naszej stronie www.koduj.gov.pl.

„Zabawy w programowanie offline” – bo taki tytuł nosi nasza broszura – to zbiór pomysłów dla rodziców i opiekunów na programowanie z dziećmi w wieku szkolnym. Dzięki nim możecie wspólnie ćwiczyć w domu, podczas podróży, a także na zewnątrz (z czym jednak lepiej poczekać do wiosny ;-))! Nie musicie być informatycznymi specami, by uczyć swoje dzieci programowania! Każda zaprezentowana w poradniku propozycja zabawy offline zawiera instrukcję, ilustracje pomocnicze, dokładny opis potrzebnych materiałów oraz rekomendację, gdzie najlepiej ją przeprowadzać. Aby jeszcze ułatwić wspólną zabawę, do naszej publikacji dołączyliśmy gotowe do wydrukowania lub przerysowania wzory plansz do zaproponowanych gier!

„Zabawy w programowanie offline” – pobierz broszurę z inspiracjami.

Inspiracje online
Gdybyście szukali kolejnych inspiracji – mamy je! Przygotowaliśmy je wspólnie z Ewą Wojtan, autorką portalu „Moje Dzieci Kreatywnie”. Koniecznie obejrzyjcie jej film! Znajdziecie tam nie tylko inspiracje, ale i gotowe narzędzia, z których możecie skorzystać, żeby rozpocząć zabawę w programowanie z Waszymi dziećmi lub uczniami (jeśli jesteście nauczycielami).

Jeśli wciąż było Wam mało, to sprawdźcie, czy w Waszej okolicy nie działa jeden z naszych Klubów Młodego Programisty i czy jeszcze nie ma w nim wolnych miejsc na feryjne bezpłatne warsztaty programowania.

Wszystkich Klubów mamy 16, a zajęcia w ramach „Ferii z programowaniem” odbywają się w sześciu miastach – Siedlcach, Inowrocławiu, Ostrowcu Świętokrzyskim, Zamościu, Żarach i Jaworznie.

Więcej o Klubach Młodego Programisty dowiecie się na www.klubmlodegoprogramisty.pl.

Zaprogramowani

  • Programowania może uczyć się każdy. To szansa dla dzieci na zdobycie uniwersalnych kompetencji, ćwiczenie logicznego myślenia, uważności, konsekwencji czy pracy zespołowej. Nauka programowania jest świetnym sposobem na spędzenie wolnego czasu, ale też inwestycją w przyszłość naszych dzieci – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. – Nasze Kluby to świetne, by zarazić dzieci pasją do nowych technologii – dodaje szef MC.

Programowanie wykorzystuje się dziś w praktycznie wszystkich dziedzinach życia. Wystarczy rozejrzeć się po własnym mieszkaniu – zaprogramowania wymagał nie tylko nasz komputer czy smartfon, ale także telewizor czy pralka! Nauka programowania jest dla wszystkich. To prawdziwa gimnastyka dla naszego mózgu, niezależnie od tego ile mamy lat. Uczy umiejętności, które przydadzą się i w szkole, i w korporacji.

Jeśli szukacie informacji, inspiracji, aktualności… czyli wszystkiego, co dotyczy nauki programowania, koniecznie zaglądajcie na naszą stronę www.koduj.gov.pl Tam jest wszystko na ten temat. Zapraszamy!

O projekcie

Projekt „Kampanie edukacyjno-informacyjne na rzecz upowszechniania korzyści z wykorzystywania technologii cyfrowych” realizowany jest przez Ministerstwo Cyfryzacji we współpracy z Państwowym Instytutem Badawczym NASK. Kampanie mają na celu promowanie wykorzystywania technologii w codziennym życiu przez osoby w różnym wieku, przełamywanie barier z tym związanych oraz wzrost cyfrowych kompetencji społeczeństwa. Projekt obejmuje cztery obszary: jakość życia, e-usługi publiczne, bezpieczeństwo w sieci i programowanie.

zrodło: gov.pl