Odpis aktu urodzenia małżeństwa uzyskasz przez internet

speed testy
speed testy

Napisz o odpis – zrób to przez Internet
20.03.2019

Potrzebujesz odpisu aktu urodzenia lub małżeństwa, a do urzędu daleko? Nie musisz tam iść. Załatw to przez Internet. Z tej usługi skorzystało już niemal 41 tysięcy osób.

Odpis przez internet
To warto wiedzieć: nieważne , gdzie przyszliście na świat, czy gdzie braliście ślub. Usługa jest odmiejscowiona — to znaczy, że możesz wysłać wniosek do dowolnego urzędu stanu cywilnego. Tam, gdzie Ci wygodnie.

Obywatel online
Miejsce, od którego powinniście zaczynać załatwianie urzędowych spraw – to portal gov.pl. Wybierając sekcję „Obywatel”, dzieli Was już tylko kilka kliknięć do załatwienia sprawy.

Jeśli chcesz korzystać z e-usług, w tym zawnioskować o odpis aktu stanu cywilnego, musisz mieć Profil Zaufany. Sprawdź, jak go założyć – to trwa tylko chwilę i można to zrobić online.

– Profil Zaufany daje nam gwarancję, że w trakcie załatwiania spraw urzędowych przez Internet nikt się pod nas nie podszyje. To w pełni bezpieczny środek identyfikacji elektronicznej – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. – Naprawdę warto go mieć. Stale przybywa spraw, które dzięki niemu możemy załatwić – dodaje szef Ministerstwa Cyfryzacji.

Szybki formularz
Kolejny krok to sekcja „Zaświadczenia i odpisy”, a tam „Uzyskaj odpis aktu stanu cywilnego”. Droga na skróty.

Wybierając opcję „Przez Internet”, kliknij kolejno przycisk „Wyślij wniosek”. Zaloguj się Profilem Zaufanym i wypełnij prosty elektroniczny formularz. Musisz tam zaznaczyć, o jaki rodzaj odpisu wnioskujesz, kogo dotyczy, itp. Jeśli składasz wniosek jako pełnomocnik, dołącz upoważnienia w formie załącznika.

W przypadku gdy odpis dotyczy Ciebie, dane personalne zostaną automatycznie zaciągnięte do odpowiednich rubryk. Do uzupełnienia pozostaną jedynie dane kontaktowe.

Następny krok – wybór sposobu odbioru dokumentu. Do wyboru masz odbiór osobisty w wybranym wcześniej Urzędzie Stanu Cywilnego, tradycyjną przesyłkę pocztową lub elektroniczną wersję dokumentu (wysyłka na Twoją skrzynkę na ePUAP).

Płatność też online
Ostatni krok to uregulowanie płatności. Kwota zależeć będzie od liczby i rodzajów odpisów, które zostały wskazane w formularzu. Ceny są różne (22 zł – za odpis skrócony aktu stanu cywilnego, także za odpis wielojęzyczny; 33 zł – za odpis zupełny aktu stanu cywilnego). Wszystkie koszty wyszczególnione zostaną w bilansie płatności.

Nowością jest tu możliwość uregulowania rachunku za pomocą bankowości internetowej. Po wybraniu nazwy banku, nastąpi przekierowanie do strony logowania danego banku. Przy płatności online prowizja za realizację usług udostępnionych na ePUAP wynosi tylko 0,59 zł.

Dla osób nieposiadających konta internetowego istnieje możliwość zapłaty tradycyjnym przelewem. W tej sytuacji należy skan dowodu zapłaty dołączyć jako załącznik.

Odpis aktu możesz też dostać bezpłatnie. Nie zapłacisz za odpis, jeśli potrzebujesz go np. w sprawie:

uzyskania dowodu osobistego lub paszportu,
świadczenia socjalnego, pomocy społecznej,
ZUS,
alimentów,
przyznania opieki, kurateli, adopcji,
zatrudnienia, wynagrodzenia za pracę.
Wszystkie przypadki, w których nie zapłacisz za wydanie odpisu, określa ustawa o opłacie skarbowej.

zrodlo: gov.pl