OSE szybki internet w szkołach

speed testy

speed testy

OSE: szybki internet w szkołach, sprzęt dla uczniów i nauczycieli

28.08.2020

Szybki i bezpieczny internet w szkołach, sprzęt dla uczniów i nauczycieli (za ponad 400 mln zł) oraz dostęp do nowoczesnych materiałów edukacyjnych – to tylko niektóre, wspierające edukację, działania Ministerstwa Cyfryzacji i NASK.
Minister cyfryzacji Marek Zagórski i dyrektor NASK Kamil Sitarski podczas konferencji prasowej, stoją przed mikrofonami.

Ogólnopolska Sieć Edukacyjna (OSE) to program publicznej sieci telekomunikacyjnej dającej szkołom dostęp do szybkiego, bezpłatnego i bezpiecznego internetu. Minister cyfryzacji Marek Zagórski i Kamil Sitarski – dyrektor NASK (NASK jest operatorem OSE) podczas piątkowej konferencji prasowej podsumowali dotychczasowe postępy we wdrażaniu programu. Przedstawili też inne działania skierowane do uczniów i nauczycieli.

Zgodnie z planem

– Ogólnopolska Sieć Edukacyjna to kluczowy projekt z punktu widzenia modernizacji polskiej szkoły – powiedział minister cyfryzacji Marek Zagórski. – Kiedy startowaliśmy, czyli we wrześniu 2017 r., tylko 10% polskich szkół miało dostęp do szybkiego internetu. Do końca tego roku – zgodnie z planem – wszystkie szkoły z umowami będą miały dostęp do sieci – dodał szef MC.

Do tej pory 18,5 tysiąca szkół podpisało umowy z OSE. 14,6 tysiąca placówek jest już do OSE podłączona.

– Zapraszamy wszystkie szkoły, które do tej pory tego nie zrobiły, aby dołączyły do programu. Nadal można to zrobić – zaapelowali szefowie MC i NASK.

Jak zaznaczył dyrektor NASK Kamil Sitarski – w okresie od marca do kwietnia, z powodu pandemii koronawirusa i związanego z nim zamknięcia budynków szkół – o 60% spadła możliwość podłączania szkół do OSE.

– Nadrobiliśmy ten czas. Już teraz stan podłączeń jest zgodny z planem – podkreślił dyrektor NASK.

OSE to nie tylko szybki, bezpłatny i bezpieczny internet w szkołach. To także sprzęt komputerowy, z którego mogą korzystać uczniowie i nauczyciele.

– Tylko w ramach naszej wspólnej inicjatywy- #OSEWyzwanie – 764 szkoły z całej Polski otrzymały mobilne pracownie komputerowe, czyli po 16 laptopów – powiedział szef NASK. – Niebawem do szkół trafi kolejne 40 tysięcy szkolnych zestawów multimedialnych, czyli tablety z dostępem do internetu – dodał minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Zdalna szkoła

Laptopy, tablety, oprogramowanie i dostęp do internetu trafiły do uczniów i nauczycieli także w ramach dwóch ogłoszonych przez Ministerstwo Cyfryzacji wspólnie z Centrum Projektów Polska Cyfrowa programów – „Zdalna Szkoła” i „Zdalna Szkoła+”. Budżet pierwszego to 186 milionów zł. Drugiego – 180 milionów. Pieniądze z programów trafiają do samorządów, które kupują sprzęt i przekazują go najbardziej potrzebującym uczniom i nauczycielom.

Do programu „Zdalna Szkoła” zgłosiło się 2786 spośród 2790 gmin i powiatów. Tutaj nabór wniosków został już zamknięty. Nadal jednak można składać wnioski w programie „Zdalna szkoła+”. Do tej pory zrobiło to 2338 gmin spośród 2477 uprawnionych.

– Nabór wniosków w „Zdalnej Szkole+” trwa do 30 września. Zachęcamy gminy, które do tej pory ich nie złożyły, aby to zrobiły. Złożenie wniosku to gwarancja otrzymania dofinansowania, a to wynosi od 35 do 165 tysięcy złotych. Co więcej, finansujemy sprzęt kupiony od 16 marca 2020 r. – przypomniał minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Sprawdź – więcej informacji o programie „Zdalna Szkoła+”.

Sprzęt i szybki internet to nie wszystko. Wspólnie z NASK przygotowujemy też materiały edukacyjne, które przydają się podczas zdalnej edukacji.

Zdalne lekcje

– Już w marcu przygotowaliśmy portal GOV.pl/zdalnelekcje. Do czerwca skorzystało z niego 2,6 mln osób, które wygenerowały 67 mln odsłon – powiedział minister Marek Zagórski. – Opublikowaliśmy tam 3580 propozycji lekcji i 18660 materiałów edukacyjnych. W razie potrzeby – materiały na wrzesień są już gotowe – dodał szef MC.

Nauczycieli i uczniów zachęcamy także do korzystania z zasobów portalu OSE IT Szkoła. To nowa odsłona znanego i lubianego przez użytkowników portalu IT Szkoła, który wraz z początkiem roku szkolnego 2020/2021 został połączony z zasobami Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej.

To blisko 200 bezpłatnych kursów e-learningowych w kilkunastu kategoriach, np. algorytmika i programowanie, sieci komputerowe, edukacja medialna czy prawo internetu. Użytkownicy mogą samodzielnie planować swoją ścieżkę edukacyjną i po każdym ukończonym kursie pobierać imienne certyfikaty.

Na platformie OSE IT Szkoła znajdują się też kursy na temat cyberbezpieczeństwa – zagadnienia ważnego dla wszystkich użytkowników internetu. Eksperci wprowadzają dzieci i młodzież w wirtualny świat i podpowiadają, jak reagować na niepokojące zjawiska w sieci.

Bezpieczeństwo w telefonie

Dostęp do sieci, sprzęt i zasoby – to nadal nie wszystko.

– Zachęcamy szkoły, aby dołączyły także do projektu mLegitymacja. Jej wdrożenie nie generuje żadnych dodatkowych kosztów dla szkół. Nie muszą kupować nowego oprogramowania lub sprzętu. Zapewniamy im pełne wsparcie – przypomniał minister cyfryzacji Marek Zagórski.

mLegitymacja szkolna, czyli legitymacja w smartfonie, to dokument o takiej samej mocy prawnej jak tradycyjna, papierowa legitymacja. Poświadcza uprawnienia uczniów do ulgowych przejazdów kolejowych, czy autobusowych. Jest także podstawą do otrzymania innych, przysługujących uczniom, zniżek.

  • Zainteresowane szkoły mogą dołączać do projektu na stronie https://ose.gov.pl/lista-szkol.

– W tym roku szkolnym szczególnie ważne jest bezpieczeństwo. Dlatego dołączam do apelu ministra edukacji narodowej i Głównego inspektora Sanitarnego i zachęcam – nauczycieli, rodziców i uczniów – do korzystania z aplikacji ProteGO Safe, która powiadamia o kontakcie z koronawirusem – powiedział szef MC. – Aplikacja jest w pełni bezpieczna i bardzo przydatna. Skutecznie może ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa – dodał minister Marek Zagórski.

Korzystasz z telefonu z systemem Android – pobierz ProteGO Safe ze sklepu Google Play.
Korzystasz z telefonu z systemem iOS – pobierz ProteGO Safe ze sklepu App Store.

Więcej informacji, w tym odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania, na www.gov.pl/protegosafe

źródło: https://www.gov.pl/web/cyfryzacja/ose-szybki-internet-w-szkolach-sprzet-dla-uczniow-i-nauczycieli