Profil Zaufany twój klucz dostępu do e-administracji

speed testy
speed testy

Profil Zaufany – Twój klucz dostępu do e-administracji
05.02.2018

  • Zachęcamy do zakładania Profilu Zaufanego. Przyda się nie tylko do podpisywania Jednolitego Pliku Kontrolnego (JPK_VAT). To klucz do wielu usług e-administracji – powiedział Marek Zagórski -Sekretarz Stanu w Ministerstwie Cyfryzacji na poniedziałkowej konferencji prasowej w Ministerstwie Finansów.

Przemówienie
Do dużych, średnich oraz małych firm, wraz z początkiem roku dołączyli mikroprzedsiębiorcy, w tym także osoby prowadzące jednoosobowe działalności gospodarcze. Tym samym w lutym po raz pierwszy prześlą do administracji skarbowej JPK_VAT.

Załóż eGO

Do wysłania pliku JPK_VAT konieczna jest jego autoryzacja (uwierzytelnienie). Służy do tego jeden z dwóch podpisów elektronicznych: kwalifikowany podpis elektroniczny oraz bezpłatny Profil Zaufany (eGO), który bardzo łatwo można założyć przez Internet.

  • Profil Zaufany to bezpłatny klucz do e-administracji – narzędzie, dzięki któremu można załatwić sprawy urzędowe bez wychodzenia z domu. Warto założyć go jak najszybciej. Przede wszystkim powinni to zrobić przedsiębiorcy. Profil Zaufany da im gwarancję łatwego, szybkiego oraz bezpiecznego podpisania i przesłania JPK_VAT – powiedział w trakcie konferencji Marek Zagórski. – Dlatego też apeluję: Przedsiębiorcy, nie czekajcie na ostatnią chwilę z założeniem Profilu Zaufanego. Zróbcie to już dziś. To nic nie kosztuje i jest bardzo proste – dodał wiceminister cyfryzacji.

Załóż Profil Zaufany – krok po kroku.

Działaj online

Profil Zaufany można założyć przez internet, na dwa sposoby – za pośrednictwem bankowości elektronicznej lub potwierdzając go w Punkcie Potwierdzającym. Wszystkie informacje na ten temat można znaleźć na stronie www.pz.gov.pl

Dodatkowo, aby zapewnić płynny proces przesyłania JPK_VAT, Ministerstwo Finansów zdecydowało o czasowym uruchomieniu możliwości uwierzytelniania pliku tak zwanymi danymi autoryzującymi. Podobne rozwiązanie funkcjonuje przy podpisywaniu rocznego zeznania podatkowego.

Infolinia KIS i dyżury ekspertów w urzędach skarbowych

Informacje w zakresie zakładania Profilu Zaufanego (eGO) będzie można uzyskać korzystając z infolinii Krajowej Informacji Skarbowej. Wystarczy zadzwonić pod numery 801 055 055 (z tel. stacjonarnych) oraz 22 330 03 30 (z tel. komórkowych). Po wybraniu w systemie zapowiedzi numeru 7 nastąpi przekierowanie do konsultantów w Ministerstwie Cyfryzacji, którzy odpowiedzą na wszelkie pytania związane z zakładaniem i potwierdzaniem bezpłatnego Profilu Zaufanego (eGO). Ponadto, Infolinia KIS czynna będzie także w soboty 17 i 24 lutego (w godzinach od 9 do 13).

Zachęcamy również do kontaktu z ekspertami w urzędach skarbowych. W każdym urzędzie skarbowym w Polsce wyznaczeni są specjalni koordynatorzy do obsługi w zakresie JPK_VAT. Oni również będą pełnili dyżury 17 i 24 lutego (soboty).

Więcej o JPK_VAT znajdziesz na stronie internetowej Ministerstwa Finansów.

zrodło: gov.pl