Ransomware jak się uchronić i nie płacić okupu

Ransomware – jak się uchronić i nie płacić okupu?

30.07.2020

Ten komputer jest zablokowany. Jeśli chcesz odzyskać dostęp do plików i danych, które w nim przechowujesz, musisz zapłacić okup! Taka sytuacja może zdarzyć się każdemu. Są jednak sposoby, by jej uniknąć.
Niebiesko-czerwone zdjęcie hakera pracującego przy komputerze. W lewym górnym rogu logo CyberSamorząd.

Ransomware, bo tak nazywają się tego typu ataki, to rodzaj wirusa komputerowego, który szyfruje pliki na zaatakowanym komputerze i w praktyce blokuje jego działanie. Za wydanie klucza do odszyfrowania danych przestępcy żądają okupu. Stąd – pochodząca od słowa ransom (ang. okup) – nazwa.

Bez wyjątku

Tego rodzaju ataków jest coraz więcej i dotyczą nie tylko dużych firm, ale czasem i prywatnych osób. Tylko w ubiegłym – 2019 – roku CERT Polska w NASK obsłużył 26 tego rodzaju incydentów. Siedem z nich dotyczyło urzędów gminy lub powiatu, sześć – szpitali i klinik, a pozostałe innych sektorów.

Jak zauważają eksperci – zmienia się przy tym „model biznesowy” przestępców. Coraz częściej domagają się okupu nie tylko za odszyfrowanie danych, ale także za ich nieujawnianie.

Zdarza się, że zaszyfrowane dane udaje się odzyskać dzięki deszyfratorom, stworzonym przez ekspertów ds. cyberbezpieczeństwa. Jednak często jedynym sposobem jest odzyskanie danych z kopii zapasowej.

Jednak nie wszystkie firmy i instytucje wiedzą jak odpowiednio utrzymać kopie zapasowe. Chcemy pomóc!

– Ofiarami tego rodzaju ataków w ostatnim czasie były m.in. samorządy. Działanie cyberprzestępców może mieć bardzo niebezpieczne skutki, np. uniemożliwiać realizację usług dla obywateli. Dlatego zainicjowaliśmy i prowadzimy kampanię #CyberbezpiecznySamorząd – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski, pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa. – Jej celem jest podniesienie świadomości urzędników na temat cyberzagrożeń i przekazanie im informacji o skutecznych metodach obrony przed różnego rodzaju atakami w internecie – dodaje szef MC.

Od słów do czynów

I właśnie w ramach kampanii #CyberbezpiecznySamorząd opublikowaliśmy praktyczny poradnik „Jak zapobiegać atakom typu ransomware?”.

Znajdziecie tam wskazówki, jak zabezpieczać swoją organizację przed tego rodzaju niebezpiecznymi incydentami.

Tutaj tylko skrót:

Wskazówka 1: Rób regularne kopie zapasowe
Wskazówka 2: Zapobiegaj przedostawaniu się szkodliwego oprogramowania na urządzenia
Wskazówka 3: Zapobiegaj uruchamianiu szkodliwego oprogramowania na urządzeniach
Wskazówka 4: Ogranicz wpływ infekcji i umożliw szybką reakcję

W publikacji tłumaczymy, jak każdą z tych wskazówek wdrożyć nie tylko w teorii, ale i w praktyce.

Jeśli szukacie także innych informacji na temat cyberbezpieczeństwa w samorządach (i nie tylko) zachęcamy do zajrzenia do naszej cyberbezpiecznej bazy wiedzy.

Znajdziecie tam nie tylko poradniki opublikowane w ramach kampanii #CyberbezpiecznySamorząd, ale i wskazówki, które warto stosować korzystając ze swoich prywatnych urządzeń. Mamy tam też coś dla profesjonalistów.

Cyberpomoc

#CyberbezpiecznySamorząd to nasza kampania informacyjna, której celem jest podniesienie poziomu odporności systemów informacyjnych administracji publicznej oraz budowanie świadomości i kompetencji w zakresie cyberbezpieczeństwa.

W jej ramach – m.in. wspólnie z NASK – prowadzimy m.in. szkolenia i warsztaty dla urzędników samorządów z całej Polski, na których dzielimy się wiedzą.

Uwaga samorządowcy! Jeśli chcecie mieć najszybszy dostęp do najświeższych informacji z zakresu cyberbezpieczeństwa – subskrybujcie nasze cyberwiadomości. Warto!

zrodlo: https://www.gov.pl/web/cyfryzacja/ransomware–jak-sie-uchronic-i-nie-placic-okupu