9 milionów Polaków z profilem zaufanym

speed testy

speed testy

9 milionów Polaków z profilem zaufanym

14.01.2021

Mamy to! Dziewięciomilionowy obywatel założył dziś profil zaufany. Nie wiemy kim jest, ale wiemy jedno – dobrze zrobił! Warto pójść w jego (lub jej) ślady.
Grafika wektorowa – błękitne tło, w centrum – duży napis 9 milionów. Obok napisu trzy kolorowe osoby wskazujące na tekst.

9 milionów Polaków z profilem zaufanym (PZ) to naprawdę świetny wynik. 14 stycznia 2018 r., czyli trzy lata temu, korzystało z niego niecałe 1,4 miliona osób.

Prostsze życie z PZ

Zacznijmy od wyjaśnienia – tym, którzy jeszcze tego nie wiedzą – czym jest profil zaufany.

– To przypisany do naszego numeru PESEL zbiór danych o nas samych. To dzięki niemu potwierdzamy swoją tożsamość w kontaktach z e-administracją. Tak jak podczas wizyty w tradycyjnym urzędzie – aby urzędnik miał pewność, że my to my – musimy wylegitymować się dowodem osobistym, tak w internecie „legitymujemy się” właśnie profilem zaufanym – tłumaczy minister Marek Zagórski, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Co załatwicie z profilem zaufanym? Oto tylko kilka przykładów:

złożycie online wniosek o dowód osobisty
bez wychodzenia z domu zgłosicie narodziny dziecka
zalogujecie się do Internetowego Konta Pacjenta, Platformy Usług Elektronicznych ZUS, czy konta Mój GOV
przez internet wyślecie pismo ogólne do urzędu
zgłosicie online zbycie lub nabycie pojazdu

i wiele, wiele innych. Listę wszystkich e-usług znajdziecie na GOV.pl.

Profil zaufany jest niezbędny, by móc korzystać z e-administracji. Każdy z nas może mieć tylko jeden PZ, jego założenie nic nie kosztuje, a najprościej zrobić to przez internet.

Milion w 111 dni

Jeszcze odrobina historii – profil zaufany powstał w 2011 r. Do 2016 r. korzystało z niego ok. 400 tysięcy osób. W większości byli to urzędnicy. Do 1 stycznia 2018 r. z PZ korzystało 1 324 438.

Od tego czasu obserwujemy stały i dynamiczny wzrost zainteresowania e-administracją, a tym samym profilem zaufanym.

Karta z kalendarza:

14 stycznia 2018 r. – z profilu zaufanego korzysta 1 374 546 osób
14 stycznia 2019 r. – z profilu zaufanego korzysta 2 563 301 osób
14 stycznia 2020 r. – z profilu zaufanego korzysta 4 780 989 osób
14 stycznia 2021 r. – z profilu zaufanego korzysta ponad 9 milionów osób

– Zdajemy sobie sprawę, że pandemia przyspieszyła pewne procesy. Jednak wyraźnie widać, że rosnące zainteresowanie profilem zaufanym zaczęło się wcześniej – mówi minister Marek Zagórski. – Ciężko na to pracowaliśmy i robimy to nadal. Nieustannie – i jak widać skutecznie – przekonujemy Polaków, że warto korzystać z naszych rozwiązań – dodaje.

To jeszcze kilka liczb. 8 milionów profili zaufanych świętowaliśmy 25 września 2020 r., co oznacza, że dziewiąty milion osiągnęliśmy w dokładnie 111 dni. A to oznacza średnio 9009 nowych profili zaufanych każdego dnia.

Tylko od początku tego roku PZ założyło ponad 205 tysięcy osób. Też chcecie to zrobić? Już tłumaczymy jak to załatwić.

Podejmij wyzwanie

Najszybszy sposób na zdobycie profilu zaufanego to założenie go za pośrednictwem banku. Taką możliwość dają PKO Bank Polski SA, Santander, Bank Pekao, mBank, ING Bank Śląskiego, Alior Bank, Millennium Bank, kilkaset banków spółdzielczych oraz platforma Envelo.

Dlaczego to najwygodniejszy i najszybszy sposób? Dane w banku są wiarygodne (zostały uwierzytelnione podczas zakładania konta). Dzięki temu nie trzeba dodatkowo ich potwierdzać (w trakcie wizyty w punkcie potwierdzającym).

Bo to właśnie wizyta w jednym z ponad 1500 punktów potwierdzających jest drugim sposobem na założenie PZ. Wcześniej trzeba wypełnić internetowy wniosek.

Trzeci sposób to videospotkanie z urzędnikiem. W ten sposób możecie założyć tymczasowy profil zaufany, który jest ważny 3 miesiące. „Tradycyjny” PZ jest ważny 3 lata.

Żeby było łatwiej, przygotowaliśmy instruktaż, dzięki któremu dowiecie się jak założyć tradycyjny profil zaufany. Obejrzyjcie i działajcie! A my czekamy już na 10 milionów profili zaufanych. Podejmujecie wyzwanie? 😉

Projekt „Kampanie edukacyjno-informacyjne na rzecz upowszechniania korzyści z wykorzystywania technologii cyfrowych” realizujemy we współpracy z Państwowym Instytutem Badawczym NASK. Kampanie mają na celu promowanie wykorzystywania technologii w codziennym życiu przez osoby w różnym wieku, przełamywanie barier z tym związanych oraz wzrost cyfrowych kompetencji społeczeństwa. Projekt obejmuje cztery obszary: jakość życia, e-usługi publiczne, bezpieczeństwo w sieci i programowanie.
Wideo

źródło: https://www.gov.pl/web/cyfryzacja/9-milionow-polakow-z-profilem-zaufanym