Internet Międzynarodowy dzień teatru !

internet prędkość

internet prędkość

Internet Międzynarodowy dzień teatru !

Dzień Teatru w internecie – dlaczego nie!

26.03.2021

W czasie pandemii wiele instytucji kultury przeniosło swoją działalność do internetu. Wystarczy włączyć komputer, usiąść w wygodnym fotelu i… oglądać, słuchać, czytać. Dobrą okazją do „kulturalnej” wizyty w sieci jest Międzynarodowy Dzień Teatru, a ten już jutro!
Dwoje starszych osób siedzą objęci i uśmiechnięci za kuchennym stołem, patrzą w ekran laptopa.

Kto z nas nie tęskni za sceną teatralną, fotelem kinowym czy wizytą w muzeum? Zamknięcie kin, teatrów, muzeów, filharmonii czy oper nie oznacza jednak, że ich oferta jest dla nas zupełnie niedostępna.
Daj się zaprosić

W sieci można znaleźć wiele ciekawych wydarzeń kulturalnych. Część z nich jest dostępna za darmo.

Korzystamy z każdej okazji, by zachęcać – przede wszystkim seniorów – do poznawania kulturalnych zakamarków internetu. Najbliższa już jutro – 27 marca to Międzynarodowy Dzień Teatru, ustanowiony 60 lat temu na pamiątkę otwarcia Teatru Narodów w Paryżu.

To dobry moment, by zacząć podróż po zasobach sieci. A jest w czym wybierać.
Wideo

W internecie można znaleźć bogatą ofertę, skierowaną do melomanów czy miłośników teatru. Wiele teatrów zaprasza na spektakle na żywo, bądź udostępnia nagrania z przedstawień. Można także zajrzeć za teatralne kulisy.

– Ani wiek, ani internetowe umiejętności nie mają tu żadnego znaczenia. W razie problemów i niejasności, pytajmy młodszych członków rodziny. Na pewno pomogą! Warto – choćby metodą prób i błędów – przekonać się do internetu. Szybko zdamy sobie sprawę, że to nic trudnego – mówi Marta Manowska, ambasadorka naszej kampanii „e-Polak potrafi!”.

Chcąc obejrzeć przedstawienie teatralne wystarczy w wyszukiwarce internetowej wpisać np. hasło „sztuka teatralna” lub „sztuka teatralna za darmo”. W kilka chwil na ekranie pojawi się wiele propozycji.

Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru do skorzystania z ciekawej propozycji zapraszają też m.in. Narodowe Centrum Kultury, Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego i Związek Cyfrowa Polska.

Dzięki współpracy z grupami teatralnymi i twórcami, internauci – od dziś przez trzy dni – będą mogli oglądać premiery i archiwalne przedstawienia, spektakle muzyczne, miniatury choreograficzne, a także materiały zza kulis i wyjątkowe wywiady. Wszystkie treści będą dostępne za darmo na oficjalnych kanałach teatrów. Więcej informacji można znaleźć na stronie festiwalu.

Kulturalnie i online

Na portalu Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu znajdziecie długą listę instytucji kultury oferujących rozrywkę w internecie w ramach programu „Kultura w sieci”.

Kolejny adres, pod który warto zajrzeć, to kulturadostepna.pl. To serwis Narodowego Centrum Kultury, w którym znajdziecie wiele ciekawych propozycji z poszczególnych dziedzin rozrywki – filmu, teatru, literatury, muzyki czy tańca.

Wśród zaproszeń na setki wydarzeń, serwis daje możliwość posłuchania audiobooków, przejścia wirtualnego spaceru po historycznych miejscach, ale i dostęp do gier i zabaw edukacyjnych.

Znajdziecie tam także informacje o zasobach z audiodeskrypcją, tłumaczeniami migowymi oraz materiały opatrzone transkrypcjami dla osób niesłyszących i słabosłyszących. Warto zajrzeć!

Jeśli nie teatr, to co? Może muzeum?

Wiele polskich muzeów otworzyło swoje zbiory dla internautów. Jak je znaleźć? W wyszukiwarce internetowej wystarczy wpisać frazy „muzeum w internecie” lub „muzeum online” i gotowe!

Wiele muzeów przygotowało też specjalne gry i filmy edukacyjne.

Warto przy tej okazji śledzić profile muzeów w mediach społecznościowych, gdzie zamieszczane są informacje o najnowszych ofertach.
Bezpieczna kultura

A jeśli najbardziej kochacie książki – dla Was też coś mamy! Cyfrowe zasoby Biblioteki Narodowej, które są udostępnione w serwisie POLONA.

To jedna z największych w Europie i najnowocześniejsza w Polsce biblioteka cyfrowa. W serwisie znajdziecie rękopisy, najstarsze polskie książki drukowane, ryciny, rysunki, stare elementarze, książki dla dzieci czy dawne poradniki. Jeśli szukacie najcenniejszych skarbów polskiej kultury i historii, np. „Kronikę” Galla Anonima, rękopisy Kochanowskiego, Mickiewicza i Chopina lub rysunki Norwida i Witkacego – tam je znajdziecie!

POLONA to obecnie ponad 3 miliony obiektów cyfrowych.

Szukając kultury i rozrywki w internecie nie można zapominać o jednym – bezpieczeństwie. Tutaj też przychodzimy z pomocą.

– Internet umożliwia korzystanie z szerokiego dostępu do legalnej rozrywki i kultury. Zawsze jednak trzeba pamiętać o zachowaniu czujności – mówi minister Marek Zagórski, pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa. – Świadomość istniejących zagrożeń pozwala na uniknięcie niebezpieczeństw, które mogą się zdarzyć także w wirtualnym świecie. Dlatego w ramach kampanii „Seniorze – spotkajmy się w sieci” przygotowaliśmy cykl materiałów edukacyjnych – filmów instruktażowych i broszur, w których tłumaczymy jak bezpiecznie poruszać się po internetowej rzeczywistości. Jeden z poradników poświęciliśmy bezpiecznemu korzystaniu z rozrywki w internecie. Warto go przeczytać – dodaje.

Wszystkie materiały dostępne są na stronie kampanii.

Spektakl i film? Wszystko, co musisz wiedzieć o bezpiecznej rozrywce w sieci. Poradnik dla seniora – przeczytaj.

zrodlo: https://www.gov.pl/web/cyfryzacja/dzien-teatru-w-internecie