Internet aplikacja mObywatel korzyści z korzystania

internet prędkość

internet prędkość

Internet aplikacja mObywatel korzyści z korzystania

Nowy i (jeszcze) lepszy mObywatel

26.03.2021

Czas na aktualizację! Jeśli korzystasz z aplikacji mObywatel – pobierz jej najnowszą, dostępną już wersję. Jeśli nie korzystasz – zacznij!
Grafika na granatowym tle – z prawej strony zbliżenie na ekran trzymanego w ręku smartfona. Na ekranie dwie ikonki: mTożsamość i mObywatel – między nimi strzałka wskazująca zmianę nazwy z mTożsamość na mObywatel. Z prawej strony – zdjęcie telefonu, na jego ekranie widok mObywatela.

mObywatel to wirtualny portfel na dokumenty. Aplikacja jest bezpłatna, dobrowolna i bezpieczna. Przygotowuje ją zespół NASK. Korzysta z niej już niemal 2,4 miliona osób. W zależności od tego, jaki masz telefon – możesz ją pobrać ze sklepów Google Play lub AppStore.
Co nowego?

I właśnie w tych sklepach pojawiła się najnowsza wersja aplikacji. Czym się różni od poprzedniej?

Odchodzimy od nazwy mTożsamość. Większość użytkowników aplikacji i tak używała nazwy mObywatel – niezależnie od usługi, z której korzystali. Postanowiliśmy im to ułatwić.
Wprowadziliśmy nowy wzór dokumentu mObywatel. Stawiamy w nim na prywatność. Na elektronicznym blankiecie znajdują się wyłącznie podstawowe informacje. Szczegółowe dane są umieszczone niżej, czyli pod dokumentem. Nowy wzór wyraźnie wskazuje aktualny status dokumentu. Ułatwia to szybką, wizualną weryfikację jego ważności.
Rozszerzyliśmy zakres danych. Użytkownicy zwracali uwagę, że mObywatel powinien zawierać np. informacje o adresie zameldowania, nazwisko rodowe, czy imiona rodziców. Dodaliśmy je! Nowe dane pozwalają korzystać z aplikacji przy szerszym zakresie usług.

– Na przyzwyczajenie się do zmian będzie sporo czasu. Stary wzór dokumentu, z nazwą mTożsamość, będzie uznawany do końca 2021 roku. Od 2022 roku uznawany będzie wyłącznie nowy wzór dokumentu – z nazwą mObywatel – mówi minister Marek Zagórski, sekretarz stanu ds. cyfryzacji w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. – W okresie przejściowym będzie można legitymować się dowolnym wzorem, zależnie od posiadanej wersji aplikacji – dodaje.
Wideo
Mamy Twój portfel!

Tak jak wspominaliśmy – mObywatel to wirtualny portfel na dokumenty. Jeśli jeszcze nie znacie naszej aplikacji – oto, co w niej znajdziecie:

mObywatel (mTożsamość), czyli odzwierciedlenie danych z dowodu osobistego. Można z niej korzystać wszędzie tam, gdzie nie jesteśmy wprost zobowiązani do okazania dowodu osobistego lub paszportu, np. podczas kontroli biletów w pociągu lub przy odbiorze przesyłki poleconej na poczcie.
mPrawo Jazdy – cyfrowy dokument z odwzorowaniem Twoich uprawnień do prowadzenia pojazdów. mPrawo jazdy korzysta z aktualnych danych, które znajdują się w rejestrach państwowych.

mPojazd, czyli odzwierciedlenie danych z dowodu rejestracyjnego, polisy OC i karty pojazdu. Usługa pokazuje informacje o obowiązkowym ubezpieczeniu OC pojazdu – w tym nazwę ubezpieczenia, serię i numer polisy, okres ubezpieczenia oraz jego wariant. Mało tego, jeśli nie pamiętacie o terminach ważności posiadanego ubezpieczenia lub zbliżającego się przeglądu pojazdu – aplikacja na 30 dni przed terminem wygaśnięcia OC lub przed końcem ważności badania wyświetli Wam komunikat z przypomnieniem. W mPojeździe znajdziecie także dane pojazdu: markę i model, rok produkcji, numer rejestracyjny, numer VIN, termin badania technicznego.

eRecepty – dzięki nim będąc w aptece, wystarczy tylko wybrać w telefonie, którą e-receptę chcecie zrealizować i pokazać farmaceucie ekran telefonu z wyświetlonym kodem QR. Jeśli nie chcecie pokazywać ekranu telefonu, możecie podać numer PESEL (swój lub osoby, na którą recepta jest wystawiona) oraz kod spod e-recepty. Gotowe, recepta zrealizowana!
Zaświadczenie o szczepieniu przeciw Covid-19 – potwierdzenie jest wystawiane po otrzymaniu pełnej dawki szczepienia. Jak wygląda dostępne w mObywatelu zaświadczenie? To przede wszystkim kod QR. Poza nim na zaświadczeniu znajdziesz także m.in. swoje zdjęcie (pochodzące z mObywatela/mTożsamości) i informację o ważności kodu (na zielonym tle – kod jest ważny, na czerwonym – kod stracił ważność). Kod można zweryfikować korzystając z wydanej przez Centrum e-Zdrowia (Ministerstwo Zdrowia) aplikacji Zaszczepieni.

Same korzyści

To teraz w skrócie – oto najważniejsze powody, dla których warto mieć w swoim telefonie aplikację mObywatel. Dzięki niej m.in.:

bezpiecznie pobierzesz i okażesz swoje dane (nie musisz mieć dowodu osobistego przy odbiorze paczki na poczcie, czy podczas kontroli biletów w pociągu, itp.),
zrealizujesz e-recepty bez podawania numeru PESEL,
potwierdzisz uprawnienia kierowcy,
sprawdzisz punkty karne,
okażesz i sprawdzisz dane swojego samochodu.

Aplikacja mObywatel jest dostępna na urządzeniach z systemami Android i iOS.

Pobierz ją już dziś, warto!

Jeśli używasz urządzenia z systemem Android – pobierz tutaj.
Jeśli używasz urządzenia z systemem iOS – pobierz tutaj.

Gdybyście mieli jakiekolwiek pytania na temat aplikacji – odpowiedzi na nie znajdziecie na gov.pl/mObywatel.

źródło: https://www.gov.pl/web/cyfryzacja/nowy-lepszy-mobywatel