Internet elektroniczny wniosek o dowód osobisty

internet prędkość

internet prędkość

Internet elektroniczny wniosek o dowód osobisty

E-usługowe podsumowanie marca

02.04.2021

Elektroniczny wniosek o dowód osobisty to jedna z e-usług, która – porównując rok do roku – odnotowała największy wzrost. Pozostałe także świetnie sobie radzą.
Grafika wektorowa. Z prawej strony siedzący na podłodze mężczyzna korzystający z laptopa. Z lewej strony, na ekranie – mężczyzna wskazujący palcem na błękitne wykresy.

Marzec 2021 r. to kolejny miesiąc niesłabnącego zainteresowania naszymi e-usługami, czyli sprawami urzędowymi, które można załatwić przez internet.

Popularne dowody

W trzecim miesiącu tego roku Polacy założyli 431 272 profili zaufanych (PZ). To prawie 80 tysięcy więcej niż w lutym. W sumie, od początku tego roku, przybyło ponad 1,3 nowych właścicieli PZ.

Profil zaufany to klucz do e-usług. Dzięki niemu potwierdzamy swoją tożsamość w internecie. Założenie PZ nic nie kosztuje. W większości przypadków można to załatwić online (za pośrednictwem bankowości elektronicznej). PZ jest ważny trzy lata. W dowolnym momencie można przedłużyć jego ważność.

Mając profil zaufany można nie tylko korzystać ze wszystkich dostępnych na portalu GOV.pl e-usług, ale także zarejestrować się na szczepienie, zalogować do Internetowego Konta Pacjenta, rozliczyć e-PIT, zalogować do PUE ZUS, czy założyć działalność gospodarczą. Katalog spraw, w których przydaje się PZ jest coraz większy. 1 kwietnia dołączyła do niego także możliwość wzięcia udziału w Narodowym Spisie Powszechnym. Zachęcamy, aby z niej skorzystać!

Sprawdź, jak założyć profil zaufany.

Wracamy do e-usługowego podsumowania marca. W tym miesiącu na wyróżnienie zdecydowanie zasługuje e-usługa Uzyskaj dowód osobisty. Od 1 do 31 marca skorzystało z niej dokładnie 41 346 osób. To ponad dwa razy więcej niż w marcu 2020 r.

– Aby złożyć przez internet wniosek o dowód osobisty potrzebujemy jedynie profilu zaufanego i odpowiedniego zdjęcia. Dokument, który odbierzemy to e-dowód, czyli dowód osobisty z warstwą elektroniczną – tłumaczy minister Marek Zagórski, sekretarz stanu ds. cyfryzacji w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. – Warstwa elektroniczna e-dowodu to wbudowany, bezstykowy chip. Dzięki niej właściciel dokumentu może komunikować się elektronicznie z administracją publiczną. E-dowód umożliwia m.in. elektroniczne podpisywanie dokumentów – dodaje.
Wideo

WAŻNE! Na początku sierpnia tego roku, w związku z wejściem w życie nowych unijnych przepisów, zniknie możliwości składania online wniosków o dowód osobisty. Dlatego jeśli Twój dokument niebawem straci ważność – nie trać czasu i działaj.

Przez internet można też zgłosić utratę dowodu. W marcu z e-usługi Zgłoś utratę lub uszkodzenie swojego dowodu osobistego skorzystało 4261 osób. Rok temu – 2784.

Wnioski o akty

Prawie 30 tysięcy osób w marcu zawnioskowało online o odpis aktu stanu cywilnego, czyli skorzystało z naszej e-usługi Uzyskaj odpis aktu stanu cywilnego. To niemal trzy razy więcej niż w marcu 2020 roku.

O odpis aktu stanu cywilnego nie dość, że można zawnioskować online, to można go dostać od ręki, w wersji elektronicznej.

– Dokument jest generowany bezpośrednio z Systemu Rejestrów Państwowych (SRP), a następnie przesyłany na skrzynkę osoby wnioskującej. Cały proces przebiega bez zaangażowania urzędnika – tłumaczy minister Marek Zagórski.

Każdego dnia marca do urzędów trafiało też niemal sześć tysięcy elektronicznych pism ogólnych. Polacy w ostatnim miesiącu wysłali ich w sumie 185 231. To niemal dwa razy więcej niż w marcu ubiegłego roku (96 934). Dzięki e-usłudze Wyślij pismo ogólne można załatwić lub przynamniej zainicjować w urzędzie załatwienie niemal każdej sprawy.
Wideo

Nowi mObywatele

Przez internet można załatwić też wiele innych życiowych spraw, np. zgłosić narodziny nowego członka rodziny. Wystarczy skorzystać z e-usługi Zgłoś urodzenie dziecka. W marcu tego roku tą drogą zgłoszono przyjście na świat 15 721 dzieci. W marcu ubiegłego roku – 11 171.

Zamelduj się na pobyt stały – to kolejna e-usługa, która cieszy się coraz większą popularnością. Od 1 do 31 marca 2021 r. skorzystało z niej 23 856 Polaków. To niemal dwa razy więcej niż w tym samym miesiącu ubiegłego roku (12 385).

Niemal dwukrotnie wzrosła również popularność e-usługi Zgłoś zbycie lub nabycie pojazdu. W marcu tego roku skorzystano z niej 96 503 razy, rok wcześniej – 52 841.

Od 1 do 31 marca przybyło także prawie 150 tysięcy nowych mObywateli, czyli użytkowników naszej aplikacji mObywatel.

mObywatel to wirtualny portfel na dokumenty. Aplikacja jest bezpłatna, dobrowolna i bezpieczna. Przygotowuje ją zespół NASK. Korzysta z niej już ponad 2,4 miliona osób. W zależności od tego, z jakiego telefonu korzystamy – można ją pobrać ze sklepów Google Play lub AppStore.

Dzięki aplikacji mObywatel można bezpiecznie okazywać swoje dane, realizować e-recepty – bez podawania w aptece numeru PESEL i kodu odbioru (wystarczy okazać do zeskanowania kod QR), potwierdzać uprawnienia kierowcy, sprawdzać licznik punktów karnych, okazywać dane pojazdu oraz korzystać z mLegitymacji.

Wszystkie e-usługi znajdziecie na portalu GOV.pl. W marcu tego roku odwiedziło go ponad 20 milionów użytkowników.

e-Polak potrafi!

źródło: https://www.gov.pl/web/cyfryzacja/e-uslugowe-podsumowanie-marca