Internet odpis aktu stanu cywilnego przez internet

internet prędkość

internet prędkość

Internet: odpis aktu stanu cywilnego przez internet

Potrzebny Ci odpis aktu stanu cywilnego? Nie ma problemu – potrzebujesz tylko profilu zaufanego i chwili na GOV.pl. Wizytę w urzędzie zostaw na inną okazję.
Dwoje dojrzałych, uśmiechniętych osób siedzi na kanapie i korzysta z laptopa.

Uzyskaj odpis aktu stanu cywilnego to jedna z naszych najpopularniejszych e-usług. Tylko od początku tego roku Polacy skorzystali z niej ponad 275 tysięcy razy.
Z profilem

Odpis aktu stanu cywilnego – urodzenia czy małżeństwa, może być potrzebny w wielu sytuacjach. Jak go zdobyć? Najłatwiej i najszybciej przez internet. Nie wiesz od czego zacząć? Jeśli jeszcze nie korzystasz z profilu zaufanego (PZ), załóż go już dziś – to powinien być Twój pierwszy krok.

Dlaczego? Profil zaufany służy do potwierdzania tożsamości w kontaktach online z administracją publiczną. Dzięki niemu system będzie miał pewność, że Ty to faktycznie Ty – podobnie jak urzędnik weryfikujący Twoje dane przy okienku.

PZ, z którego korzysta już ponad 13 milionów Polaków (!), jest niezbędny do uzyskania aktu stanu cywilnego online, ale to niejedyny powód, dla którego warto go mieć. W skrócie: można powiedzieć, że to klucz, który otwiera drzwi do szerokiej oferty e-usług, dzięki którym większość spraw urzędowych można załatwić bez wychodzenia z domu. A gdzie je znaleźć?
Wideo

W internecie

Portal GOV.pl to jedno miejsce, z którego możecie zrobić naprawdę wiele, jeśli chodzi o formalności. W tym – uzyskać odpis stanu cywilnego online. Przejdźmy do sedna. Wytłumaczymy Ci krok po kroku, jak skorzystać z naszej e-usługi.

Jeśli jesteś już na GOV.pl, postępuj zgodnie ze wskazówkami:

Zaloguj się profilem zaufanym do konta Mój GOV (znajdziesz je w prawym górnym rogu strony) i wybierz e-usługę Uzyskaj odpis aktu stanu cywilnego.
Wypełnij elektroniczny formularz – jest prosty i jego uzupełnienie zajmie Ci tylko chwilę. Koniecznie zaznacz, że dokument, o który wnioskujesz, chcesz otrzymać na skrzynkę Mój GOV.
Teraz wystarczy zaczekać na dokument. A ten możesz otrzymać nawet od ręki – przy spełnieniu określonych warunków. Jakich?

odpis, musi dotyczyć Ciebie, Twoich dzieci, małżonka lub rodziców,
system musi potwierdzić, że dany akt jest zdigitalizowany, jawny i bez założonej blokady wydawania,
płatności za odpis należy dokonać online – będziesz mieć do wyboru również przelew bankowy lub pocztowy.


A ile to kosztuje?

22 zł – za odpis skrócony aktu stanu cywilnego (również za wielojęzyczny w formie papierowej),
33 zł – za odpis zupełny aktu stanu cywilnego.

To wszystko!

WAŻNE! Nie drukuj otrzymanego dokumentu. Odpis, który uzyskasz, ma moc prawną, jedynie w formie elektronicznej. Będzie zawierał podpis kwalifikowany, potwierdzający jego autentyczność.
Wideo

Prosto i szybko

Sami widzicie, że e-administracja jest wyjątkowo łatwa w obsłudze. Jeśli dopiero zaczynacie przygodę z nią, szybko przekonacie się, że naprawdę ułatwia codzienne życie – w wielu sytuacjach i na wiele sposobów.

– Wniosek o odpis aktu stanu cywilnego można wysłać o każdej porze, z dowolnego miejsca. Co więcej – również do dowolnego urzędu. Wszystko po to, aby było jak najwygodniej – mówi minister Adam Andruszkiewicz, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Korzystajcie! A jeśli potrzebujecie załatwić cokolwiek w urzędzie – zaglądajcie na GOV.pl. Szybko się przekonacie, że nie musicie wychodzić z domu, by załatwić wiele urzędowych spraw.

e-Polak potrafi!
źródło: https://www.gov.pl/web/cyfryzacja/odpis-online—to-proste