Internet powiedz mamie że sprawę urzędową załatwi przez internet

internet prędkość

internet prędkość

Internet powiedz mamie że sprawę urzędową załatwi przez internet

Podaruj Mamie czas – pokaż, jak może go zaoszczędzić

26.05.2021

Upominki na Dzień Mamy gotowe? Dołóżcie do nich coś jeszcze – coś, czego nie trzeba kupować, a jest bardzo cenne. Wspólnie spędzony czas, w którym pomożecie Mamie postawić pierwsze lub kolejne kroki w internecie.
Zdjęcie – mama i córka siedzą przy stole i piją kawę, przed nimi biały laptop. Córka obejmuję mamę ramieniem, pokazując jednocześnie coś na ekranie laptopa.

Przez większość życia to rodzice, w tym Mamy, uczą nas świata, nowych umiejętności, dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem. Czas się odwdzięczyć. Można to zrobić na różne sposoby. Jednym z nich jest nauka korzystania z możliwości, jakie daje internet.

Wspólne początki

– Internet ułatwia życie – wie to każdy, kto z niego korzysta. Warto, aby z tych ułatwień chciały i umiały korzystać także starsze osoby, które nadal się tego obawiają. Najlepszymi nauczycielami w tej kwestii będą najbliżsi. Dlatego zachęcamy młodszych i bardziej doświadczonych internautów – pomóżcie seniorom – mówi minister Marek Zagórski, sekretarz stanu ds. cyfryzacji w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. – Internet jest skrojony na miarę potrzeb starszych osób. Potrafi ułatwić najtrudniejsze czynności, zbliżyć, umilić czas, a jak trzeba pomóc w potrzebie – dodaje.

Praca, rozrywka, wirtualne spotkania z najbliższymi – tu wszystko jest „na odległość” kilku kliknięć. Nawet… urząd. Chyba nikt nie zalicza do przyjemności stania w kolejce do przysłowiowego „okienka”, czy załatwiania nadmiaru „papierowych” formalności.

Powiedzcie swoim Mamom, że nie muszą już tego robić! Nie tylko dziś. Większość spraw urzędowych załatwią siedząc wygodnie w fotelu. Wystarczy do tego komputer z dostępem do internetu i profil zaufany (PZ).

A co to takiego?

PZ to nic innego jak zbiór naszych danych, połączonych z numerem PESEL, który służy do potwierdzania tożsamości w kontaktach z e-administracją. Tam, gdzie nie możemy okazać dowodu osobistego, żeby potwierdzić kim jesteśmy – czyli w sieci, użyjemy w tym celu PZ. Naprawdę warto go mieć. Nie wierzycie? Te słowa może potwierdzić ponad 11 milionów Polaków, którzy założyli już profil zaufany. To niemal 40% dorosłych obywateli!

A jak założyć profil zaufany?

Za pośrednictwem bankowości elektronicznej – to najszybszy sposób, bo nie wymaga dodatkowego potwierdzania danych (dane w banku zostały zweryfikowane podczas zakładania konta).
W jednym z punktów potwierdzających – w Polsce działa ich ponad 1500. Wcześniej trzeba wypełnić internetowy wniosek.
Poprzez wideospotkanie z urzędnikiem – dotyczy tymczasowego profilu zaufanego.

WAŻNE! „Tradycyjny” profil zaufany ważny jest 3 lata, tymczasowy – 3 miesiące.
Wideo
Profil dla Mamy

Jeśli założenie PZ (dla siebie lub Mamy) macie już za sobą, pewnie chcielibyście wiedzieć, do czego się przydaje. Nie mamy na to jednej odpowiedzi, a… całą listę. PZ to wiele możliwości i dostęp do szerokiej i stale rozbudowywanej listy e-usług.

Oto kilka przykładów, co można dzięki niemu załatwić – bez wychodzenia z domu:

zalogować się do Internetowego Konta Pacjenta, Platformy Usług Elektronicznych ZUS, czy konta Mój GOV,
zarejestrować się na szczepienie przeciwko COVID-19,
zalogować się do e-usługi Twój e-PIT,
wysłać przez internet pismo ogólne do urzędu,
zawnioskować online o odpisy aktów stanu cywilnego,
złożyć online wniosek o dowód osobisty (z powodu nowych unijnych przepisów – tylko do 2 sierpnia 2021 r.!),
przez internet zameldować się lub wymeldować na/z pobyt stały/czasowy.

– Wszystkie e-usługi są bezpłatne i w pełni bezpieczne. Każda z nich – łatwa w obsłudze. Projektując nowe rozwiązania, czy udoskonalając te już istniejące – zawsze na pierwszym planie stawiamy wygodę użytkownika – mówi minister Marek Zagórski.

Profil zaufany umożliwia także korzystanie z naszej aplikacji mObywatel, czyli cyfrowego portfela na dokumenty i usługi. Jeśli Wasza Mama używa smartfona – koniecznie powinna ją mieć!

Wszystkie e-usługi znajdziecie na GOV.pl – warto znać ten adres.
B jak bezpieczeństwo

Niezależenie od tego kim jesteśmy, ile mamy lat i do czego wykorzystujemy internet – musimy zachować czujność. Zawsze i wszędzie. Sieć daje nam niemal nieograniczone możliwości w wielu dziedzinach życia. To jednak również miejsce, w którym jesteśmy narażeni na działania cyberprzestępców.

W świecie „rzeczywistym” zawsze zamykamy dom na klucz, pilnujemy dokumentów, czy nie przekazujemy nieznajomym informacji o sobie – właśnie po to, aby się chronić. Podobnie w internecie, powinniśmy stosować się do kilku podstawowych zasad, m.in.:

nie otwierać maili, ani załączników od nieznanych nadawców,
zwracać uwagę na treść otrzymanej wiadomości (czy coś budzi nasze podejrzenia, czy na pewno nadawcą jest ta osoba lub instytucja, która jest podpisana?),
stosować silne, trudne do odgadnięcia hasła (nie daty urodzenia, czy imiona najbliższych), najlepiej – do każdego konta inne hasło,
korzystać tylko z wiarygodnych stron i źródeł – np. poszukując informacji, czy robiąc zakupy online,
ostrożnie udostępniać informacje na swój temat – nawet, jeśli to „tylko” zdjęcie na portalu społecznościowym.

Jeśli dziś lub przy jakiejkolwiek innej okazji (a każda jest dobra!) zdecydujecie się wprowadzić Mamę w świat internetu – koniecznie pamiętajcie o „krótkiej lekcji bezpieczeństwa”.

W ramach naszej kampanii „Seniorze, spotkajmy się w sieci”, przygotowaliśmy szereg materiałów edukacyjnych, które Wam w tym pomogą, a dla Waszych Mam – będą cennym źródłem wiedzy. Na stronie znajdziecie filmy instruktażowe, broszury i wiele więcej. Korzystajcie do woli.

Tyle od nas. Wszystkim Mamom – życzymy wszystkiego najlepszego. Udanego świętowania!

A na koniec coś, co przygotowaliśmy specjalnie z myślą o seniorach. Pokażcie dzisiaj Mamie te filmy – może dodadzą jej odwagi w rozpoczęciu internetowej przygody.

O projekcie

Projekt „Kampanie edukacyjno-informacyjne na rzecz upowszechniania korzyści z wykorzystywania technologii cyfrowych” realizujemy we współpracy z Państwowym Instytutem Badawczym NASK. Kampanie mają na celu promowanie wykorzystywania technologii w codziennym życiu przez osoby w różnym wieku, przełamywanie barier z tym związanych oraz wzrost cyfrowych kompetencji społeczeństwa. Projekt obejmuje cztery obszary: jakość życia, e-usługi publiczne, bezpieczeństwo w sieci i programowanie.

źródło: https://www.gov.pl/web/cyfryzacja/podaruj-mamie-czas