Internet profil zaufany dla seniora
Dziś Dzień Taty! Nie zapomnijcie o prezencie. Nie macie pomysłu? Pomożemy. To coś praktycznego, pomaga zadbać o zdrowie, a przede wszystkim ułatwia życie – profil zaufany. Podarujcie dziś Tatom swój czas i pomóżcie im wejść w cyfrowy świat.
Załóż tacie nowy… profil!
e-Polak potrafi! Założenie profilu zaufanego (PZ) jest naprawdę proste i w większości przypadków bardzo szybkie, nic też nie kosztuje. PZ jest ważny 3 lata i przydaje się w wielu życiowych sytuacjach. Dlatego – jeśli Twój Tata jeszcze go nie ma, zaplanuj dziś kilka chwil i pomóż mu go założyć. Będzie zadowolony!
Jeden profil, wiele spraw
Większość z nas już wie, że internet ułatwia życie. Ułatwia je także profil zaufany, dzięki któremu możemy potwierdzić swoją tożsamość w sieci. To zbiór zaszyfrowanych danych, który potwierdza w internecie, że my to my – podobnie jak dowód osobisty przy tradycyjnym „okienku” w urzędzie.
Każdy profil zaufany jest przypisany do konkretnego numeru PESEL – każdy z nas może mieć tylko jeden PZ. Z profilu zaufanego korzysta już ponad 11,4 miliona osób!
PZ ma wiele zalet. Jedną z najważniejszych jest to, że umożliwia szybki i bezpieczny kontakt z urzędami. Co jeszcze można dzięki niemu załatwić (bez wychodzenia z domu)?
Oto tylko kilka przykładów – dzięki PZ można:
zalogować się do Internetowego Konta Pacjenta, Platformy Usług Elektronicznych ZUS, czy konta Mój GOV,
wysłać przez internet pismo ogólne do urzędu,
zawnioskować online o odpisy aktów stanu cywilnego,
złożyć online wniosek o dowód osobisty (w związku z wejściem w życie nowych unijnych przepisów będzie to możliwe już tylko do 26 lipca 2021 r.!),
przez internet zameldować się lub wymeldować na/z pobyt stały/czasowy,
sprawdzić online stan punktów karnych,
przez internet rozliczyć podatki, korzystając m.in. z usługi Twój e-PIT,
uruchomić aplikację mObywatel, w której znajdziecie m.in. mPrawo Jazdy, e-recepty i Unijny Certyfikat Covid
i wiele innych. A wszystko to w pełni bezpiecznie i bezpłatnie, bez konieczności wychodzenia z domu!
Tak jak wspominaliśmy – założenie profilu zaufanego nic nie kosztuje. Zaczynamy?
Wideo
Profil Taty
Profil zaufany można założyć:
Za pośrednictwem bankowości elektronicznej – to najszybszy sposób, bo nie wymaga dodatkowego potwierdzania danych (dane w banku zostały zweryfikowane podczas zakładania konta). Taką możliwość dają PKO Bank Polski SA, Santander, Bank Pekao, mBank, ING Bank Śląskiego, Alior Bank, Millennium Bank, BNP Paribas, BOŚ Bank, kilkaset banków spółdzielczych oraz platforma Envelo
Wypełniając internetowy wniosek i umawiając się na wideospotkanie z urzędnikiem.
Wypełniając internetowy wniosek i w drugim kroku – potwierdzając PZ w jednym z ponad 1500 punktów potwierdzających.
Cały proces jest prosty – nie trzeba być asem internetu, by sobie z nim poradzić. Załóż profil zaufany.
Wszystkie szczegóły, ale też wszystkie dostępne e-usługi (czyli sprawy urzędowe, które można załatwiać online), znajdziecie na GOV.pl.
Cyfrowy portfel
Wspominaliśmy już, że profil zaufany umożliwia też korzystanie z aplikacji mObywatel, czyli cyfrowego portfela na dokumenty i usługi. Co można w niej znaleźć? Przede wszystkim mObywatela, czyli dane z Rejestru PESEL i Rejestru Dowodów Osobistych. Dzięki temu korzystając z apki możecie się wylegitymować np. odbierając na poczcie list polecony lub w pociągu w trakcie kontroli biletów.
W mObywatelu znajdziecie też mPojazd, czyli dane z dowodu rejestracyjnego i polisy OC, mPrawo Jazdy, licznik punktów karnych, e-recepty oraz Unijny Certyfikat COVID (UCC), który umożliwia swobodne podróżowanie po Unii Europejskiej!
Z naszej aplikacji korzysta już ponad 3,3 miliona Polaków. Naprawdę warto ją mieć w swoim telefonie. Jeśli jeszcze z niej nie korzystacie – zacznijcie. Namówcie do tego też Tatę.
Jeśli używasz urządzenia z systemem Android – pobierz tutaj.
Jeśli używasz urządzenia z systemem iOS – pobierz tutaj.
Nasza aplikacja jest bezpłatna i dobrowolna, przygotowuje ja zespół NASK – Państwowy Instytut Badawczy.
Więcej informacji na gov.pl/mobywatel
O projekcie
Projekt „Kampanie edukacyjno-informacyjne na rzecz upowszechniania korzyści z wykorzystywania technologii cyfrowych” realizujemy we współpracy z Państwowym Instytutem Badawczym NASK. Kampanie mają na celu promowanie wykorzystywania technologii w codziennym życiu przez osoby w różnym wieku, przełamywanie barier z tym związanych oraz wzrost cyfrowych kompetencji społeczeństwa. Projekt obejmuje cztery obszary: jakość życia, e-usługi publiczne, bezpieczeństwo w sieci i programowanie.
źródło: https://www.gov.pl/web/cyfryzacja/zaloz-tacie-nowy-profil