Internet robot światowy dzień przyjaciela

internet prędkość

internet prędkość

Internet robot światowy dzień przyjaciela

W światowym Dniu Przyjaciela, pojawia się pytanie: kim będzie przyjaciel w przyszłości? Innowacje otaczają nas z każdej strony, gdziekolwiek spojrzymy tam one są, nie musimy być tego świadomi, ale tak jest. Ze względu na czystą i ludzką ciekawość często zadajemy sobie pytania np.: Jak nowe technologie wpływają na nasze życie? Czy możemy im w pełni zaufać? Jaki mamy wpływ na cyfrową przyszłość? Czy będzie można zaprzyjaźnić się z robotem?
dziewczyna z robotem

Właśnie na takie pytania można znaleźć odpowiedź w programie edukacyjnym „Przyszłość jest dziś”. Realizuje go Kancelaria Prezesa Rady Ministrów wraz NASK i Centrum Nauki Kopernik w ramach projektu „Kampanie edukacyjno-informacyjne”.

Czym jest program edukacyjny „Przyszłość jest dziś”?

To cykl inspirujących warsztatów, seminariów oraz materiałów edukacyjnych dla nauczycieli oraz uczniów z klas 7–8 szkół podstawowych oraz szkół ponadpodstawowych. To punkt wyjścia do zainteresowania młodego pokolenia światem innowacji. W Centrum Nauki Kopernik dostępna jest wystawa powiązana z programem edukacyjnym, podzielona na 3 moduły. 5 listopada 2021 roku udostępniono pierwszy z nich, a jego tematem jest „Cyfrowy mózg?”. Kolejny moduł będzie otwarty jesienią 2022 roku.

  • Czy można zaprzyjaźnić się z robotem?

Wraz z rozwojem technologii i coraz głębszym poznawaniem ludzkiej świadomości, zaczęto rozwijać nowe gałęzie innowacji, w tym zagadnienia związane z potencjalnym wprowadzeniem powszechnie dostępnych robotów społecznych, które mogłyby funkcjonować codziennie w naszym otoczeniu. Urządzenia te ze względu na swoją wysoką inteligencję byłyby wyposażone w łatwy interfejs do zrozumienia przez człowieka.

Powstające roboty, m.in. roboty towarzyszące poznając stopniowo swojego podopiecznego rozpoznawałyby jego samopoczucie oraz mogłyby prowadzić z nim zwykłą rozmowę. Zastosowanie w edukacji z kolei mogłoby pomagać uczniom w czasie lekcji, stanowiąc pewnego rodzaju pomocnika nauczyciela lub opiekuna. Obecny rozwój technologiczny jest na tyle wysoki, że roboty są w stanie rozpoznawać nawet bardzo skomplikowane ludzkie reakcje i na zasadzie wprowadzonego oprogramowania reagować na nie.

Jak zaprzyjaźnić się z nową technologią?

Właśnie na to pytanie odpowiedź można znaleźć na wystawie „Przyszłość jest dziś” w Centrum Nauki Kopernik. A nauczyciele mogą wykorzystać ten temat do dyskusji na lekcji z uczniami wykorzystując przygotowany przez ekspertów scenariusz lekcji pt. „Czy można zaprzyjaźnić się z robotem?”.

Zapraszamy do zwiedzania wystawy i korzystania ze scenariuszy lekcji o innowacyjnych technologiach!

źródło: https://www.gov.pl/web/cyfryzacja/swiatowy-dzien-przyjaciela–czy-mozna-zaprzyjaznic-sie-z-robotem