Internet Światowy Dzień Społeczeństwa Informacyjnego
Światowy Dzień Społeczeństwa Informacyjnego jest świętem obchodzonym od 2006 r. Zostało ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ, po Światowym Szczycie Społeczeństwa Informacyjnego w Tunisie. Wcześniej dzień ten był znany jako Światowy Dzień Telekomunikacji, upamiętniający powstanie Międzynarodowego Związku Telekomunikacyjnego. Z tej okazji na świecie organizowane są wydarzenia poświęcone m.in. nowym technologiom, roli informatyki w rozwoju społecznym i gospodarczym. Są również okazją do omówienia zagrożeń jakie niesie coraz bardziej powszechny dostęp do mediów elektronicznych. Co roku obchody w Polsce organizuje Polskie Towarzystwo Informatyczne.
Światowy Dzień Społeczeństwa Informacyjnego
Internet – to narzędzie, które w dzisiejszym świecie umożliwia zdobywanie oraz przekazywanie informacji. To on wpływa na rozwój społeczeństwa. Jest czymś tak oczywistym i powszechnym, że nie wyobrażamy sobie bez niego codziennego dnia. Dla jednych jest to bardzo wygodna forma, a dla innych jest to jeszcze nie zapoznany „świat”. Według danych zamieszczonych na stronie Głównego Urzędu Statystycznego 92,4 % gospodarstw domowych posiada dostęp do Internetu w domu. 83,6 % Polaków, deklaruje, że z Internetu korzysta przynajmniej raz w tygodniu, jednak jest grupa ponad 11,1 %, które z Internetu nie korzystają w ogóle. (Badanie to zostało przeprowadzone na grupie wiekowej 16-74).
Udział osób regularnie korzystających z Internetu różni się w zależności od wieku. Nie jest zaskoczeniem, że najmniejszy jest w grupie osób 65-74 lata. Osobom starszym najtrudniej jest w nauczyć się korzystania z technologii cyfrowych. Dlatego bardzo ważne jest, aby młodsze pokolenie było przewodnikiem dla swoich rodziców i dziadków w cyfrowym świecie. Promujemy to w kampanii „e-Senior Potrafi!” wraz z ambasadorką Martą Manowską.
Wideo
Osoby starsze są także bardzo narażone na zagrożenia w sieci. Dla nich przygotowaliśmy porady i materiały edukacyjne w kampanii „Seniorze spotkajmy się w sieci”, której ambasadorką jest Barbara Bursztynowicz. Wszystkie materiały są dostępne na stronie kampanii: https://www.gov.pl/web/seniorze-spotkajmy-sie-w-sieci
Wideo
Do czego Polacy najczęściej wykorzystują Internet?
Najchętniej w Internecie Polacy korzystają z przeglądania wiadomości w wydaniach cyfrowych gazet i czasopism (81,3%) oraz korzystają z poczty elektronicznej (80%). 66,5% wykorzystuje Internet do zakładania i korzystania z serwisów społecznościowych oraz 61,2% korzysta z bankowości internetowej.
76,9% zapytanych osób, potwierdza, że wyszukuje informacji o towarach i usługach po to, aby coś zamówić lub kupić. Najchętniej w Internecie zamawiamy odzież i obuwie. Ponad 34 % ankietowanych wskazało, że korzysta z tej możliwości, a jedynie 15 % przez Internet zamawia kosmetyki. Najrzadziej dokonujemy zakupów produktów spożywczych (tylko niecałe 5 % osób wybiera tą opcję.)
Podsumowanie
W telefonie, na komputerze – natychmiastowy dostęp do informacji ma niemal 32 milionów Polaków. Z okazji Dnia Społeczeństwa Informacyjnego w całym kraju odbywały się liczne konferencję, na których mówiło się nie tylko o jego możliwościach ale również o zagrożeniach.
źródło: https://www.gov.pl/web/cyfryzacja/17-maja-swiatowy-dzien-spoleczenstwa-informacyjnego