Internet większość spraw urzędowych załatwisz przez internet

internet prędkość

internet prędkość

Internet większość spraw urzędowych załatwisz przez internet

Co jest potrzebne, żeby załatwiać sprawy urzędowe? Kapcie! To nie primaaprilisowy żart. Rozsiądź się w fotelu i wejdź na GOV.pl. Znajdziesz tam wszystkie dostępne e-usługi, czyli sprawy, które można załatwić przez internet. Jest ich coraz więcej!
Żółte kapcie na błękitnym tle. Z prawej strony logo kampanii e-Polak potrafi!

Wiele urzędów pracuje teraz zdalnie, a Ty masz coś do załatwienia? #zostańwdomu i wejdź na GOV.pl. Internet ułatwia życie, także to urzędowe. Wiele urzędów pracuje teraz zdalnie, a Ty masz coś do załatwienia? #zostańwdomu i wejdź na GOV.pl. Internet ułatwia życie, także to urzędowe.
Wideo

e-Polak potrafi!

Przez internet sprawy urzędowe można załatwić szybko, bezpiecznie i wygodnie. Siedząc w domu, w komfortowej sytuacji, bez niepotrzebnego stresu – łatwiej możesz się skupić na załatwianej sprawie.

Z tej możliwości korzysta coraz więcej Polaków – spróbuj i Ty!

– 2020 to był zdecydowanie cyfrowy rok. Podobnie jest i teraz. Pandemia oczywiście przyspieszyła pewne procesy. Jednak stały i sukcesywny wzrost zainteresowania e-usługami zaczął się wcześniej. Ciężko na to pracowaliśmy i robimy to nadal. Nieustannie – i jak widać skutecznie – przekonujemy Polaków, że warto korzystać z naszych rozwiązań – mówi minister Marek Zagórski, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Jeśli też chcesz dać się przekonać – usiądź wygodnie, weź głęboki oddech, włącz komputer, a resztę wytłumaczymy. Za chwilę przekonasz się, że to nic trudnego!
Zanim zaczniesz

Pierwsza i najważniejsza sprawa. Do załatwiania spraw urzędowych przez internet potrzebny jest profil zaufany (PZ). To żadne utrudnienie, wręcz przeciwnie – to ułatwienie. Raz założony profil zaufany otworzy Ci drzwi do wszystkich e-usług.

A czym jest PZ i jak go założyć?

Profil zaufany to tzw. środek identyfikacji elektronicznej. Dzięki niemu potwierdzimy w internecie swoją tożsamość. A po co potwierdzać tożsamość?

– Profil zaufany to zbiór danych o nas samych. W internecie, tak jak podczas osobistej wizyty w urzędzie, musimy udowodnić, że my to my. W sieci nie wylegitymujemy się dowodem osobistym, dlatego właśnie potrzebujemy profilu zaufanego – tłumaczy minister Marek Zagórski, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Profil zaufany można założyć szybko, łatwo i bezpłatnie. Tylko w ubiegłym roku założyło go ponad 4 miliony osób. W tym – już ponad milion.

Sprawdź, jak założyć profil zaufany.

Jeśli już masz profil zaufany – następny krok to wizyta na portalu GOV.pl.

Znajdziesz tam wszystkie e-usługi, czyli sprawy urzędowe, które można załatwić online. To taki wirtualny multiurząd. I co najważniejsze – czynny całą dobę!
Wideo

Urząd czynny całą dobę

Korzystanie z GOV.pl jest naprawdę proste i intuicyjne. Wszystkie e-usługi, po to by łatwiej je było znaleźć, pogrupowane są w kategorie. Takie jak np.: dokumenty i dane osobowe, edukacja, kierowcy i pojazdy, meldunek i wybory, nieruchomości i środowisko, podatki, praca i biznes, rodzina i małżeństwo, zaświadczenia i odpisy, czy zasiłki i pomoc finansowa. Przy każdej z e-usług znajdziesz napisany prostym językiem opis jak z niej korzystać.

Oczywiście można też skorzystać z wyszukiwarki, dzięki której szybko znajdziesz to, czego szukasz – nie tylko e-usługi, ale i informacje oraz wiadomości.

– GOV.pl to brama do załatwiania spraw urzędowych przez internet. To tam powinniśmy rozpoczynać naszą przygodę z e-administracją – mówi minister Marek Zagórski. – Znajdziemy tam wszystkie dostępne e-usługi. Ich lista stale się powiększa – dodaje sekretarz stanu w KPRM.

  • A jakie to e-usługi? Oto tylko kilka najpopularniejszych:

Wyślij pismo ogólne
Zgłoś urodzenie dziecka
Uzyskaj dowód osobisty
Uzyskaj dowód osobisty dla dziecka
Zgłoś zbycie/nabycie pojazdu
Uzyskaj odpis aktu stanu cywilnego
Wymelduj się z pobytu stałego
Zamelduj się na pobyt stały lub czasowy
Pobierz dokument o zameldowaniu

Mając profil zaufany załatwisz dużo więcej, np.:

Rozliczysz e-PIT
Zalogujesz się do Internetowego Konta Pacjenta
Zarejestrujesz się na szczepienie
Złożysz wniosek o 500+
Założysz działalność gospodarczą

i wiele więcej, a to wszystko nie ruszając się z domu – przez internet.
Internetowa oferta

Na którą e-usługę warto zwrócić szczególną uwagę? Na pewno na Wyślij pismo ogólne. Dzięki niej można załatwić lub zainicjować załatwienie niemal każdej sprawy urzędowej.

W 2020 r. do urzędów dziennie (!) trafiało niemal cztery tysiące takich elektronicznych pism ogólnych.

Dzięki tej e-usłudze możesz łatwo skontaktować się z urzędem: wysłać pytanie, napisać wyjaśnienie, złożyć wniosek i wiele, wiele więcej.

Inna e-usługa, z której warto skorzystać to na pewno Uzyskaj dowód osobisty.

W tym roku dowód osobisty powinno wymienić 1 546 700 Polaków, którym kończy się ważność aktualnego dokumentu. Ponad 358 tysięcy osób w 2021 roku skończy 18 lat – większość z nich będzie wnioskować o pierwszy „dorosły” dowód.

Najszybszym i najwygodniejszym sposobem na złożenie wniosku o nowy dokument jest obecnie zrobienie tego przez internet. Zwłaszcza, że w sierpniu, w związku z wejściem w życie nowych unijnych przepisów, ta możliwość zniknie.

Wszystkie państwa członkowskie Unii Europejskiej zostały bowiem zobligowane do umieszczania w dowodach odcisków palców (w warstwie elektronicznej) i podpisu posiadacza dokumentu (w warstwie graficznej). Zarówno odciski palców, jak i podpis trzeba będzie zostawić w urzędzie.

Dlatego jeśli wiesz, że Twój dowód niebawem straci ważność – nie zwlekaj. Już teraz skorzystaj z naszej e-usługi. Znajdziesz ją oczywiście na GOV.PL.

Ostatnie pytanie – skąd w internecie pewność, że Twoja sprawa zostanie załatwiona? W urzędzie dostajesz potwierdzenie, a online? Tak samo! Znajdziesz je w swojej skrzynce e-mail lub na koncie Mój GOV, które również znajdziesz na GOV.pl (prawy, górny róg portalu) i do którego możesz się zalogować używając profilu zaufanego.

Nie żartujemy – e-Polak potrafi!

źródło: https://www.gov.pl/web/cyfryzacja/to-nie-zart-czyli-urzad-w-twoim-domu