Internet wiosna najpopularniejsze auta w CEPIK

internet prędkość

internet prędkość

Internet wiosna najpopularniejsze auta w CEPIK

Oznaki wiosny w CEPiK-u

08.04.2021

Jak to mówią – w marcu jak w garncu. A my sprawdziliśmy marzec w CEPiK-u.
Grafika wektorowa – 18 kolorowych, miniaturowych aut na białym tle.

W marcu w Centralnej Ewidencji Pojazdów (CEP) przybyło dokładnie 188 058 pojazdów. Najwięcej – samochodów osobowych (131 768).
Wiosna na polskich drogach

Wśród najpopularniejszych „osobowych” marek znalazły się Volkswagen (11 954), Toyota (10837) i Opel (10 090). Kolejne miejsca należą do Forda i Audi.

Najstarszy zarejestrowany w marcu Volkswagen ma 63 lata (rocznik 1958). Najstarsza Toyota – 44 (rocznik 1977). Najstarszy Opel to Kadett z 1968 r.

Na drugim miejscu wśród marcowych rejestracji plasują się samochody ciężarowe. Przybyło ich 17 525. Kolejne, trzecie miejsce, należy już do popularnych wiosną motocykli – 9449.

W marcu zarejestrowano 47 362 nowe samochody, czyli wyprodukowane w tym roku. Wśród nich najpopularniejsze marki to Skoda (4377), Toyota (3998) i Volkswagen (2915).

Wśród rejestrowanych pojazdów znajdują się i takie, które zdecydowanie zwiastują nadchodzące ciepłe dni. W marcu zarejestrowano 147 food trucków – to znacznie więcej niż w styczniu (65) i lutym (73) tego roku. Nic dziwnego. Choć niektóre food trucki z sukcesem działają również zimą, to wraz z nadejściem wiosny na ulicach jest ich coraz więcej.

Jakie jeszcze pojazdy zyskują popularność na wiosnę? Oczywiście – jednoślady! W marcu trafiło do naszej bazy 9449 motocykli i 1837 motorowerów. To ponad dwa razy więcej niż miesiąc wcześniej! W lutym było to 4251 motocykli i 869 motorowerów.

Wiosnę w CEPiK-u odnaleźć można również w nazwie jednej z marek. Spring – to po angielsku wiosna. W marcu polscy kierowcy zarejestrowali 42 Dacie Spring! To samochód na napęd elektryczny.

Oznaką nadchodzącego lata mogą być za to kampery i przyczepy kempingowe. Tych zarejestrowano w marcu 1363, w tym 911 przyczep i 452 kamperów.

Marcowe perełki

Wiosna to także porządki. Dlatego sprawdziliśmy też zarejestrowane w marcu… pojazdy do oczyszczania oraz konserwacji dróg i nie tylko! Jakie egzemplarze znaleźliśmy w tej kategorii? Oto wyniki naszych poszukiwań:

54 pługi i pługopiaskarki, czyli samochody do zimowego utrzymania dróg,
8 zamiatarek,
3 polewaczko-zmywarki,
15 pojazdów do oczyszczania dróg,
23 samochody do czyszczenia kanalizacji,
129 aut do wywozu śmieci,
2 pojazdy służące do utylizacji.

Jakie jeszcze ciekawostki znaleźliśmy w marcu w CEPiK-u? Zarejestrowano trzy samochody osobowe do nauki jazdy i pięć garderób i charakteryzatorni.

A jak sprawa ma się z autobusami? W marcu zarejestrowano ich 334. W tym 105 międzymiastowych, jeden szkolny i 64 turystycznych.
Dla kogo jest CEPiK?

Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców (CEPiK) to prawdziwa kopalnia informacji o tym, co i kto jeździ po polskich drogach. Dzięki niej powstało też wiele przydatnych e-usług, takich jak Historia Pojazdu czy Bezpieczny autobus. A to nie wszystkie.

– Dzięki CEPiK-owi polscy kierowcy nie muszą mieć przy sobie dowodu rejestracyjnego samochodu, dokumentu potwierdzającego jego ubezpieczenie, a także prawa jazdy. – mówi minister Marek Zagórski, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. – Dane z tych dokumentów, czyli mPojazd i mPrawo Jazdy, znajdą w naszej aplikacji mObywatel. Każdy kierowca powinien ją mieć – dodaje.

Więcej informacji o aplikacji mObywatel na gov.pl/mobywatel

Szerokiej drogi!

Uwaga! Informacje zaprezentowane w opracowaniu dotyczące rejestracji pojazdów pochodzą z Centralnej Ewidencji Pojazdów. Dane te zostały wprowadzone do ewidencji przez urzędy i zostały poddane subiektywnym metodom doboru statystycznego. Oznacza to, że mogą nie uwzględniać wszystkich poprawek naniesionych przez urzędników po publikacji.

źródło: https://www.gov.pl/web/cyfryzacja/oznaki-wiosny-w-cepik-u