Kolejny runda naboru wniosków programu WiFi4EU

speed testy
speed testy

Kolejny runda naboru wniosków programu WiFi4EU – termin przesunięty!
09.03.2020

Już 17 marca, punktualnie o godz. 13.00, rusza kolejny nabór wniosków w programie WiFi4EU. Na portalu https://www.wifi4eu.eu do 18 marca do godz. 18.00 można „wyklikać” bon o wartości 15 tys. euro na budowę hotspotów w Waszej gminie.

Młody człowiek w trampkach z laptopem na kolanach siedzący na trawie
Ze względu na środki nadzwyczajne stosowane w wielu gminach w związku z pandemią COVID-19 Komisja Europejska zdecydowała o odroczeniu czwartego i ostatniego naboru na dotacje z WiFi4EU. Komisja zapowiada, że gdy sytuacja wróci do normy we wszystkich krajach, ogłosi nowy termin naboru.

Inicjatywa WiFi4EU kierowana jest do jednostek samorządu terytorialnego i ma na celu zapewnienie bezpłatnego dostępu do internetu w przestrzeni publicznej. Chodzi o takie miejsca, jak: parki, place, biblioteki, ośrodki zdrowia itp. Dostęp realizowany będzie za pośrednictwem tzw. hotspotów WiFi. W ramach WiFi4EU jednostki samorządu terytorialnego mogą ubiegać się o przyznanie specjalnych bonów przeznaczonych na sfinansowanie budowy punktów dostępu do internetu. Wartość każdego bonu to 15 tys. euro.

Kto pierwszy, ten lepszy
Nabór wniosków odbywa się na zasadzie „kto pierwszy ten lepszy”. Żeby ubiegać się o dofinasowanie, trzeba złożyć aplikację jak najszybciej po otwarciu naboru, klikając na odpowiedni przycisk dostępny na koncie użytkownika, po zalogowaniu się na stronie www.wifi4eu.eu. Dlatego o możliwości skorzystania z dofinansowania będzie decydował termin złożenia wniosku. Wnioski z poprzedniej edycji rozeszły się w pierwszych dwóch sekundach naboru!

A jeśli się nie uda?
Przez cały czas, równolegle do WiFi4EU, można zgłaszać swoje miejscowości do udziału w programie Publiczny Internet dla każdego. To konkurs, dzięki któremu mieszkańcy polskich gmin uzyskają dostęp do bezpłatnego i powszechnego internetu w przestrzeni publicznej. Skwery, parki, dworce czy urzędy, które do tej pory funkcjonowały w trybie offline, wreszcie wzbogacą się o hotspoty dostępne dla wszystkich. Na instalację hot-spotów gmina otrzyma 64 tys. zł (nie jest wymagany wkład własny). Aby otrzymać dofinansowanie trzeba wypełnić wniosek przez internet, a po zakończeniu instalacji poinformować, że hot-spoty już działają (nie trzeba przedstawiać faktur i szczegółowego rozliczenia). Więcej informacji o tym programie, a także prostą instrukcję składania wniosków i przystępnie opracowane wymagania znajdziecie na stronie gov.pl/hotspot.

Ważne:

Udział w obu programach można ze sobą łączyć!

zródło: gov.pl