Korzystaj z aplikacji ProteGO Safe

speed testy
speed testy

Wszystko w Twoich rękach – pobierz, zainstaluj i korzystaj z aplikacji ProteGO Safe

09.06.2020

Polacy mogą już korzystać z aplikacji ProteGO Safe, która informuje o możliwym kontakcie z koronawirusem. Zachęcamy do korzystania z niej. Wszystko w naszych rękach!
Zdjęcie podczas konferencji poświęconej aplikacji ProteGo Safe. Po prawej stronie Minister Cyfryzacji – Marek Zagórski przy mikrofonie, w ręku trzyma teczkę z godłem Polski. Po lewej stronie Minister Zdrowia – Łukasz Szumowski przed mikrofonem. Obok ministra Szumowskiego na ekranie telewizora wyświetlona grafika z napisem “Wszystko w Twoich rękach”

koronawirusem. Zachęcamy do korzystania z niej. Wszystko w naszych rękach!
Już dziś w sklepie Google Play, a za kilka dni w App Store, dostępna jest najnowsza wersja aplikacji ProteGO Safe. Wykorzystaliśmy w niej rozwiązanie (API) udostępnione przez firmy Apple i Google. Aplikacja jest dobrowolna, bezpłatna i bezpieczna.

O tym, dlaczego warto z niej korzystać na wtorkowej konferencji prasowej mówili m.in. minister cyfryzacji Marek Zagórski i minister zdrowia Łukasz Szumowski.
Wideo
Bezpieczeństwo na pierwszym miejscu

  • Jesteśmy jednym z pierwszych państw, które wdrożyło API Google i Apple. Nasze wspólne działanie gwarantuje, że rozwiązanie jest maksymalnie bezpieczne. Jednym z naszych priorytetów było właśnie zapewnienie użytkowników maksimum prywatności i zagwarantowaliśmy je. Aplikacja jest w pełni bezpieczna – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski.

ProteGO Safe nie śledzi naszej lokalizacji, nie ma dostępu do żadnych danych w naszym telefonie. Aby rozpocząć korzystanie z niej nie musimy podawać żadnych swoich danych, nie musimy ustalać haseł, ani innych kodów dostępu. Wszystko po to, by korzystanie z aplikacji było możliwie najprostsze. Oczywiście z zachowaniem wszelkich, wyśrubowanych standardów bezpieczeństwa. Prywatność i bezpieczeństwo danych użytkowników są dla nas priorytetem. Aplikacja przeszła wymagające, niezależne i obiektywne testy bezpieczeństwa.

ProteGO Safe została stworzona na bazie m.in. zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia i jest zgodna z wytycznymi Komisji Europejskiej.

Nawet jeśli Twoją mocną stroną nie jest korzystanie z nowych technologii, na pewno sobie poradzisz. Aplikacja jest intuicyjna. Projektując ją myśleliśmy także, a może przede wszystkim, o osobach starszych.

  • Wierzymy w odpowiedzialność Polaków, którą już wielokrotnie udowodnili. Korzystanie z ProteGo Safe ma sens, może nam skutecznie pomóc. Dlatego zachęcamy Polaków do korzystania z tego rozwiązania. Wszystko w naszych rękach – apeluje minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Dwie funkcje

Aplikacja ProteGO Safe ma dwie podstawowe funkcje.

Po pierwsze – monitoruje nasze otoczenie i nawiązuje kontakt z urządzeniami innych użytkowników (z urządzeniami, nie użytkownikami).

  • W praktyce będzie to wyglądało tak, że jeżeli inny użytkownik aplikacji, z którym spotkaliśmy się w ostatnich 14 dniach, zachoruje na koronawirusa – zostaniemy o tym poinformowani. Aplikacja analizuje długość – czas – i odległość kontaktu – tłumaczy minister cyfryzacji Marek Zagórski.

WAŻNE! Nie dowiemy się, kto zachorował. Aplikacja poinformuje nas jedynie o tym, że mieliśmy kontakt z zakażonym i podpowie, jak powinniśmy się w tej sytuacji zachować. Czy powinniśmy skontaktować się z lekarzem, czy może powinniśmy zacząć od samoobserwacji.

Jak zakażony będzie mógł poinformować innych użytkowników aplikacji o swojej chorobie?

Po otrzymaniu pozytywnego wyniku testu na koronawirusa, skontaktuje się z nim pracownik Centrum Kontaktu, który poza informacjami dotyczącymi dalszego postępowania, przekaże mu także numer PIN, który umożliwi przesłanie informacji na urządzenia innych użytkowników aplikacji, z którymi miał kontakt w ostatnich 14 dniach.

WAŻNE! Taka informacja trafi tylko na urządzenia innych użytkowników aplikacji. Jeśli mieliśmy kontakt z tą osobą, a na swoim telefonie nie mamy zainstalowanej aplikacji, nie otrzymamy takiego powiadomienia.

Dlatego tak ważne, aby możliwie największa grupa osób korzystała z tego rozwiązania.

  • Nowoczesne technologie od lat wykorzystywane są w medycynie. Potrafią skutecznie ratować ludzkie życie i zdrowie. Dlatego skorzystajmy z nich i tym razem. Aplikacja ProteGO Safe pozwoli nam bezpiecznie wychodzić z obostrzeń i kontrolować rozprzestrzenianie się koronawirusa – mówi minister zdrowia Łukasz Szumowski.
    Twój dziennik zdrowia

Drugą funkcją aplikacji jest możliwość stałego kontrolowania stanu zdrowia.

  • Możemy to robić wykonując test oceny ryzyka i prowadząc dziennik zdrowia. Zarówno test oceny ryzyka, jak i dziennik zdrowia są częścią aplikacji. Na podstawie odpowiedzi udzielonych w teście oraz analizy naszych kontaktów aplikacja na bieżąco informuje, w jakiej grupie ryzyka zachorowania jesteśmy – niskiej, średniej, czy wysokiej. Wraz z informacją o grupie ryzyka, aplikacja przekazuje odpowiednie informacje, porady i wskazówki dotyczące ochrony naszego zdrowia – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Aplikacja to efekt kilkumiesięcznej pracy grupy polskich programistów. Przy pracy nad nią współpracowaliśmy i współpracujemy z ekspertami z wielu dziedzin. To nie tylko programiści, ale i epidemiolodzy. Ich analizy potwierdzają także wyniki badań międzynarodowych. Korzystanie z aplikacji ma sens.

  • Słowem kluczem aplikacji jest współpraca – pomiędzy rządem, polskimi firmami wytwarzającymi aplikację, Google i Apple oraz państwami członkowskimi UE – mówi Antoni Rytel z GovTech Polska. – To dzięki niej udało się stworzyć aplikację, która chroni zarówno nasze zdrowie, jak i naszą prywatność. To, że kilkudziesięcioosobowy zespół polskich Małych i Średnich Przedsiębiorstw zbudował to rozwiązanie jako jeden z pierwszych na świecie, potwierdza że nie bez powodu polscy programiści cieszą się na świecie doskonałą opinią – dodaje.
    Wszystko w naszych rękach

Zdajemy sobie sprawę, że aby przekonać Polaków do korzystania z aplikacji, muszą mieć do niej zaufanie. Będziemy się o nie starać m.in. odpowiadając na pytania i wątpliwości dotyczące jej działania.

We wtorek ruszyła ogólnopolska kampania informacyjna, zachęcająca Polaków do instalowania, pobierania i korzystania z aplikacji.

Hasło naszej kampanii to Wszystko w Twoich rękach.

Więcej informacji o aplikacji na www.gov.pl/protegosafe

Pobierz, zainstaluj i korzystaj z aplikacji ProteGO Safe.

Pobier; z aplikację ProteGO Safe ze sklepu Google Play.

zrodlo: gov.pl