Prawo jazdy w telefonie

speed testy

speed testy

Prawo jazdy w telefonie już jest!

05.12.2020

Niemal 22 milionów Polaków ma prawo jazdy. To dla nich ważny i dobry dzień. Od dziś, podczas kontroli drogowej, nie dostaną mandatu za brak tego dokumentu przy sobie. W naszej aplikacji mObywatel pojawiło się też mPrawo Jazdy.
Grafika wektorowa – po prawej i lewej stronie czerwone auta, w tle budynki miasta. Na środku ręka ze smartfonem, na którym wyświetla się mPrawo Jazdy. Na dole tekst – mPrawo Jazdy – od dziś możesz je mieć w swoim telefonie.

– Dwa lata temu podjęliśmy decyzję, dzięki której Polacy nie muszą mieć przy sobie dowodu rejestracyjnego samochodu oraz dokumentu potwierdzającego jego ubezpieczenie. Teraz robimy kolejny krok. Od dziś nie tylko możemy zostawić prawo jazdy w domu, ale możemy je mieć w swoim telefonie, a dokładnie w naszej aplikacji mObywatel. Na ten dzień czekało wielu kierowców – mówi minister Marek Zagórski, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
Wideo

Cyfrowa wygoda

Zniesienie obowiązku wożenia ze sobą prawa jazdy to efekt tzw. pakietu deregulacyjnego dla kierowców (a dokładnie ustawy z 14 sierpnia 2020 r. o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw), czyli zmian w prawie zainicjowanych przez ówczesne Ministerstwo Cyfryzacji (obecnie KPRM) i Ministerstwo Infrastruktury.

To tam zapisano, że trzy miesiące po podpisaniu przez ministra cyfryzacji odpowiedniego komunikatu – zniknie obowiązek wożenia ze sobą prawa jazdy. Minister Marek Zagórski podpisał odpowiedni dokument 4 września. Dzięki temu dziś te zmiany mogą wejść w życie.

Jak od teraz będzie więc wyglądała kontrola drogowa? Policja sprawdzi uprawnienia kierowców w rejestrach państwowych, a dokładnie w Centralnej Ewidencji Kierowców (CEK).

Sprawdź uprawnienia kierowcy – skorzystaj z naszej e-usługi.

Zniesienie obowiązku wożenia ze sobą prawa jazdy to niejedyna zmiana. Od dziś w naszej aplikacji mObywatel dostępne jest też mPrawo Jazdy.

– Nie chcieliśmy zwlekać, mieliśmy mnóstwo próśb od obywateli w tej sprawie – mówi minister Marek Zagórski. – Dotrzymujemy słowa. Tak jak obiecaliśmy – polscy kierowcy wszystkie niezbędne dokumenty samochodowe mają od dziś w telefonie, a dokładnie w aplikacji mObywatel – dodaje.

Wirtualny portfel

Wraz z mPrawem Jazdy w mObywatelu pojawił się też licznik punktów karnych, dzięki któremu szybko i wygodnie sprawdzicie stan swojego konta. Do tej pory można to było zrobić na dwa sposoby: na komisariacie lub korzystając z dostępnej na portalu GOV.pl e-usługi Sprawdź swoje punkty karne (tylko w tym roku Polacy skorzystali z niej niemal 600 tysięcy razy!). Dziś dochodzi trzeci sposób – w aplikacji mObywatel.

Jeśli macie już mObywatela i chcecie korzystać z mPrawa Jazdy wystarczy, że ze sklepów Google Play lub AppStore pobierzecie dostępną od dziś aktualizację.

Jeśli jeszcze nie macie naszej apki – naprawdę warto ją pobrać. Poza mPrawem Jazdy znajdziecie tam m.in.:

mTożsamość, czyli odzwierciedlenie danych z dowodu osobistego. Można z niej korzystać wszędzie tam, gdzie nie jesteśmy wprost zobowiązani do okazania dowodu osobistego lub paszportu, np. podczas kontroli biletów w pociągu lub przy odbiorze przesyłki poleconej na poczcie.
mPojazd, czyli odzwierciedlenie danych z dowodu rejestracyjnego, polisy OC i karty pojazdu. Usługa pokazuje informacje o obowiązkowym

ubezpieczeniu OC pojazdu – w tym nazwę ubezpieczenia, serię i numer polisy, okres ubezpieczenia oraz jego wariant. Mało tego, jeśli nie pamiętacie o terminach ważności posiadanego ubezpieczenia lub zbliżającego się przeglądu pojazdu – aplikacja na 30 dni przed terminem wygaśnięcia OC lub przed końcem ważności badania wyświetli Wam komunikat z przypomnieniem. W mPojeździe znajdziecie także dane pojazdu: markę i model, rok produkcji, numer rejestracyjny, numer VIN, termin badania technicznego.

eRecepty – dzięki nim będąc w aptece, wystarczy tylko wybrać w telefonie, którą e-receptę chcecie zrealizować i pokazać farmaceucie ekran telefonu z wyświetlonym kodem QR. Jeśli nie chcecie pokazywać ekranu telefonu, możecie podać numer PESEL (swój lub osoby, na którą recepta jest wystawiona) oraz kod spod e-recepty. Gotowe, recepta zrealizowana!

Pobierz i korzystaj

Jeśli chcecie korzystać z mPrawa Jazdy – po pobraniu i uruchomieniu aplikacji wystarczy aktywować w niej mTożsamość. Jak to zrobić?

Będąc w aplikacji w oknie głównym kliknij „+” i wybierz mTożsamość. Pamiętaj, aktywowanie tego modułu jest konieczne do korzystania z mPrawa Jazdy.

Jeśli masz już mTożsamość – wystarczy dodać mPrawo Jazdy (klikając „+” w oknie głównym aplikacji).

Aplikacja mObywatel jest bezpłatna i w pełni bezpieczna. Gwarantuje to m.in. profil zaufany (PZ), którego potrzeba, by ją uruchomić.

W zależności od tego z jakiego telefonu korzystacie, można ją pobrać ze sklepu Google Play lub AppStore.

  • Więcej o mObywatelu na gov.pl/mobywatel

Na portalu GOV.pl uruchomiliśmy dziś też e-usługę Zgłoś rozbieżność danych w prawie jazdy.

Jeśli chcecie wiedzieć jakie dane znajdziecie w mPrawie Jazdy, czy na pewno nie dostaniecie mandatu, jeśli podczas kontroli drogowej nie będziecie mieli przy sobie ani mPrawa Jazdy, ani tradycyjnego prawa jazdy, gdzie sprawdzić, czy Wasze dane w CEK są poprawne lub co zrobić, kiedy widzicie rozbieżności w swoich danych – przeczytajcie odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania.

Spokojnej trasy!

źródło: https://www.gov.pl/web/cyfryzacja/prawo-jazdy-w-telefonie–juz-jest