Zdalne lekcje internet

Niemal 1,4 miliona użytkowników i ponad 22 miliony odsłon, do tego ponad trzy tysiące materiałów – to najkrótsze podsumowanie pierwszego tygodnia uruchomionego przez nas portalu gov.pl/zdalnelekcje

Drewniany stół a na nim przybory biurowe. Różowy notatnik, biały tablet, czerwony i niebieski długopis, różowy i niebieski zakreślacz, dwie kolorowe taśmy – różowa i niebieska, błękitny notatnik, na którym leżą różowe nożyczki, czerwone i niebieskie pinezki.

zostanwdomu i poucz się online – takim hasłem dokładnie tydzień temu zachęcaliśmy do wizyty na stronie www.gov.pl/zdalnelekcje Jak się okazuje – wielu nas posłuchało. A dokładnie niemal 1,4 miliona Polaków.

Lekcje z internetu
Idea powstania portalu jest bardzo prosta. To miejsce, w którym nauczyciele, rodzice i uczniowie mogą znaleźć materiały, które świetnie się sprawdzą w trakcie zdalnego nauczania. Ktoś powie: portali z takimi materiałami jest wiele. Być może, ale drugiej takiej strony jak nasza – nie ma. Co nas wyróżnia?

Po pierwsze, wraz z ekspertami NASK i Ministerstwa Edukacji Narodowej, przeczesujemy internet w poszukiwaniu najciekawszych i najbardziej atrakcyjnych materiałów edukacyjnych. Szukamy nie tylko na oficjalnych stronach instytucji oświatowych, ale i na portalach organizacji pozarządowych, czy witrynach cyfrowych pasjonatów. Wszystkie materiały umieszczamy w jednym miejscu, żeby nie trzeba było tracić czasu na ich wyszukiwanie.

Po drugie – materiały analizujemy, dzielimy i dopasowujemy do etapu nauczania i przedmiotu.

Po trzecie – żeby było jeszcze prościej, wszystko co publikujemy na naszej stronie układamy w formę swoistego planu lekcji. Wystarczy wybrać poziom edukacji uczniów, czy własnych dzieci, do tego dzień, kliknąć i… gotowe!

  • Uruchamiając portal zależało nam na stworzeniu miejsca w internecie, w którym nauczyciele znajdą nie tylko inspiracje, ale i konkretne propozycje tematów i zajęć. Oczywiście pozostawiamy im pełną dowolność w wykorzystaniu proponowanych treści – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. – Pierwszy tydzień pokazuje, że nasze rozwiązanie przyjęło się – dodaje szef MC.

Miliony na stronie
Nasz portal zmienia się każdego dnia. Stale uzupełniamy go bowiem o nowe materiały. Już dziś można tam znaleźć „plan lekcji” na cały przyszły tydzień.

  • gov.pl/zdalnelekcje to kopalnia wiedzy i najciekawszych, dostępnych w pełni za darmo, materiałów edukacyjnych. Tylko w ubiegłym tygodniu opublikowaliśmy na nim 3103 materiały. Każdego dnia ich przybywa – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. – Każdego dnia przybywa także użytkowników naszego portalu. Przez ostatnie siedem dni odwiedziło go niemal 1,4 miliona osób, które wygenerowały ponad 22 miliony odsłon strony – dodaje szef MC.

Warto regularnie zaglądać na www.gov.pl/zdalnelekcje. Nieustająco będziemy tam dodawać kolejne tematy i kolejne zasoby.

Zdajemy sobie sprawę, że materiały to jedno. Druga sprawa to zmobilizowanie uczniów i wykorzystanie dostępnych w sieci narzędzi do zdalnego nauczania. Aby ułatwić nauczycielom działania także w tym zakresie, przygotowaliśmy dla nich poradnik Nauczycielu, poprowadź lekcje online! Podpowiadamy w nim m.in. jakie darmowe narzędzia można znaleźć w internecie.

Wiemy, że nie każdy nauczyciel jest nauczycielem informatyki i nie wszyscy muszą być ekspertami od komunikacji online. Dlatego wspólnie z NASK przygotowaliśmy proste tutoriale, w których krok po kroku tłumaczymy np. jak założyć grupę na portalu społecznościowym, czy też jak założyć swój kanał na platformie społecznościowej, a później prowadzić na nim swoje lekcje.

Przenieś lekcje na… – obejrzyj nasze tutoriale.

Wszystkie pomocne materiały znajdziecie też – oczywiście – na www.gov.pl/zdalnelekcje w zakładce Zdalna klasa. Do dzieła!

Nie tylko edukacja
Zdajemy sobie też sprawę, że nie samą nauką żyje człowiek. Dlatego objęliśmy uczniów… grarantanną!

Grarantanna to – w skrócie – cykl różnego typu aktywności internetowych. Żeby było łatwiej, można je znaleźć w jednym miejscu – na stronie www.grarantanna.pl. Codziennie publikujemy tam kolejne wyzwania, dzięki którym czas w domu minie szybko i aktywnie.

A jakie aktywności przygotowaliśmy? Oto tylko kilka przykładów: sesje gier fabularnych online, zagadki logiczne, webinary, streamingi, turnieje i konkursy związane z grami oraz kreatywnym wykorzystaniem internetu. A jeśli konkursy, to także nagrody! ☺

Grarantanna ma już swoich wiernych fanów – w kilka dni, w opublikowanych tam aktywnościach wzięło udział niemal 52 tysiące osób.

Jedno jest pewne – warto do nas zaglądać. Codziennie.

Zapraszamy na www.gov.pl/zdalnelekcje i na www.grarantanna.pl

zrodło:

gov.pl